Ուկրաինայի հարցում Մոսկվայի և Անկարայի տեսակետները չեն համընկնում, սակայն Ռուսաստանը հարգում է այդ դիրքորոշումը. Լավրով
Ուկրաինայում իրավիճակի վերաբերյալ Մոսկվայի և Անկարայի տեսակետները րեն համընկնում, սակայն Ռուսաստանը հարգում և գնահատում է Թուրքիայի դիրքորոշումը։ Այս մասին այսօր հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպման ժամանակ։
"Եթե խոսենք արտաքին քաղաքական թեմայի մասին, ապա այսօր մեզ համար առանցքային թեման Ուկրաինայում տիրող իրավիճակն է և դրա շուտափույթ կարգավորման անհրաժեշտությունը։ Գաղտնիք չէ, որ մեր դիրքորոշումները չեն համընկնում այս հարցի շուրջ, բայց մենք շատ ենք գնահատում և մեծ հարգանքով ենք վերաբերվում այն դիրքորոշմանը, որը Թուրքիան ներկայացնում է՝ փորձելով օբյեկտիվորեն մոտենալ ներկայիս ճգնաժամից բխող խնդիրներին", - ասել է Լավրովը։
Լավրովը նաեւ նշել է, որ Ուկրաինայի իրադրությունից բացի, Չավուշօղլուի հետ կարծիքներ կփոխանակեն այն մասին, թե ինչպես են ընթանում գործերը Սիրիայում, Լիբիայում, Աֆղանստանում, Անդրկովկասում:

Подходы Москвы и Анкары к ситуации на Украине не совпадают, однако Россия уважает и ценит позицию Турции: Лавров
Подходы Москвы и Анкары к ситуации на Украине не совпадают, однако Россия уважает и ценит позицию Турции. Об этом заявил в среду министр иностранных дел России Сергей Лавров, открывая переговоры с турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу.
"Если говорить о внешнеполитической тематике, то ключевая тема для нас сегодня - ситуация на Украине и необходимость ее скорейшего урегулирования. Не секрет, что наши позиции не совпадают по этому вопросу, но мы очень ценим и относимся с большим уважением к позиции, которую Турция занимает, стараясь объективно подходить к задачам, вытекающим из нынешнего кризиса", - сказал он.
"Конечно же, мы видим и ценим ответственный подход Анкары к соблюдению обязательств по конвенции Монтрё", - добавил министр.
Лавров также отметил, что, помимо ситуации на Украине, обменяется мнениями с Чавушоглу о том, как обстоят дела в Сирии, Ливии, Афганистане, Закавказье.