Ուկրաինացի ռազմագերին պատմել է, որ ՆԱՏՕ-ի «այդքան գովազդված» զենքերն իրականում այդպիսին չեն
ՆԱՏՕ-ի կողմից Ուկրաինային մատակարարվող Javelin և NLAW շարժական հակատանկային հրթիռային  համակարգերը իրենց վատ են դրսևորում մարտի դաշտում և շատ են վրիպումներ թույլ տալիս: Այս մասին պատմել է ուկրաինացի ռազմագերին, որի մասնակցությամբ տեսանյութը հինգշաբթի տարածել է ՌԴ ՊՆ-ն։
«Միացյալ Նահանգների ռազմական օգնությունը, իմ կարծիքով, չափից շատ են գովում, քանի որ այդքան գովազդված Javelin և NLAW հակատանկային կառավարվող հրթիռներն ու նռնականետերն ապացուցեցին, որ գործնականում այդպիսին չեն: Եղել են սխալ կրակոցներ, սովորաբար կրակում է չորսից մեկը, եղել նույնիսկ, որ չեն պայթել կամ նույնիսկ արկերը պայթել են 50 մետր հեռավորության վրա՝ չհասնելով թիրախին»,- ասել է ուկրաինացի գերին։
Նրա խոսքով՝ հակատանկային համակարգերի որոշ խմբաքանակներ ժամկետանց էին, մարտկոցները՝ շարքից դուրս եկած։ «Կային այնպիսինները, որոնց մարտկոցները ժամկետանց էին, անգամ խմբաքանակների մեծ մասին նշված էին ժամկետանց պիտանելիության տարեթվեր»,- հավելել է ռազմագերին։
Հիշեցնենք, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը հայտարարել էր, որ ՆԱՏՕ-ի երկրներն Ուկրաինային ավելի քան 8 մլրդ դոլարի զենք են տրամադրել՝ փետրվարի 24-ին ՌԴ-ի կողմից հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից ի վեր:

Украинский военнопленный рассказал о большом числе отказов у комплексов Javelin и NLAW
Переносные противотанковые ракетные комплексы Javelin и NLAW, поставляемые на Украину странами НАТО, плохо себя показывают в бою и дают много осечек. Об этом рассказал украинский военнопленный, видео с которым в четверг распространило Минобороны РФ.
"Военная помощь от США, на мой взгляд, была слишком перехвалена, потому что хваленые ПТУРы [противотанковые управляемые ракеты] и гранатометы, их Javelin и NLAW, которые были очень сильно разрекламированы, показали себя на практике не такими: были осечки, стреляет обычно один из четырех, и то бывали неразрывы или вообще [снаряды] в 50 метрах взрывались, не долетая до цели", - рассказал украинский пленный.
По его словам, часть партий противотанковых комплексов была с истекшими сроками годности и вышедшими из строя аккумуляторами. "Были такие, где аккумуляторы были просрочены, даже на большинстве партий были указаны года с истекшими сроками годности", - сказал военнопленный.
Он также отметил, что для украинских солдат на полигонах проводилось обучение по работе с противотанковыми комплексами натовского образца.