Թուրքիայում ԴԱԻՇ-ի հետ կապ ունեցող 45 կասկածյալ է ձերբակալվել
Թուրքիայի անվտանգության ծառայություններն «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հետ կապ ունենալու կասկածանքով 45 մարդու են ձերբակալել։ Այս մասին հայտարարել է հանրապետության ՆԳՆ ղեկավար Ալի Էրլիկայան։
«Իսլամական պետություն ահաբեկչական խմբավորման դեմ 16 նահանգներում իրականացված գործողությունների շրջանակում ձերբակալվել է 45 մարդ»,- գրել է նախարարն X-ում։ Ձերբակալություններն իրականացվել են այդ թվում՝ Ստամբուլում, Անկարայում և Անթալիայում։
Թուրքիայի հետախուզական ծառայությունները պարբերաբար գործողություններ են իրականացնում ԻՊ-ի դեմ։ Վերջին մեկ տարվա ընթացքում, ըստ ՆԳՆ տվյալների, Թուրքիայում «Իսլամական պետության» հետ կապերի կասկածանքով ավելի քան 3 հազար մարդ է ձերբակալվել։

В Турции задержали 45 подозреваемых в связях с ИГ
Службы безопасности Турции задержали 45 человек по подозрению в связях с террористической группировкой «Исламское государство». Об этом сообщил глава МВД республики Али Ерликая.
«В рамках операций против террористической группировки ИГ, проведенных в 16 провинциях, задержаны 45 человек», - написал министр в X. Задержания проведены в том числе в Стамбуле, Анкаре, Анталье.
Спецслужбы Турции регулярно проводят операции против ИГ. За год в Турции, по данным МВД, задержаны свыше 3 тыс. человек по подозрению в связях с ИГ.