Թուրքիայի համար վատ ավարտ է սպասվում. ԱՊԼ գլխավոր քարտուղար
Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբուլ Ղեյտը հայտարարել է, որ կովկասյան և միջերկրածովյան տարածաշրջաններում լարվածությունը խորացնելու Թուրքիայի դերը վատ ավարտ կունենա այդ երկրի համար։ Այս մասին հայտնում է Arab News-ը՝ հղում անելով EADaily-ին։
«Թուրքիան բախվում է տարածաշրջանի այլ երկրների եւ համաշխարհային տերությունների հետ մի շարք խնդիրների շուրջ, եւ դա լավ չի ավարտվի նրա կամ նրա ղեկավարության համար։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ռազմական տեսանկյունից միջամտում է Եգիպտոսի, Սիրիայի, Իրաքի եւ Լիբիայի գործերին։ Էրդողանը նաեւ միջամտել է Կովկասում, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հակամարտությանը, բախվել Է Հունաստանի եւ Կիպրոսի հետ, ներխուժելով Միջերկրական ծովի արեւելյան գազի հանքավայրեր, ինչը ստիպել է Ֆրանսիայի նման մեծ եւ ազդեցիկ երկրին կործանիչներ եւ ավիակիր ուղարկել Կիպրոս: Նույնիսկ Իտալիան, որն ըմբռնումով էր վերաբերվում բազմաթիվ թուրքական դիրքորոշումներին, հեռացավ Ֆրանսիայից։ Այժմ բոլորն ասում են Էրդողանին, որ նրա գործողությունները կպատժվեն», – հայտարարել է ԱՊԼ-ի վարչական ղեկավարը։
Ահմեդ Աբուլ Գեյթի խոսքով՝ իրեն «նյարդայնացնում է, որ Թուրքիան օգտագործում է սիրիացի վարձկաններին` Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ պայքարելու համար»:
«Շատ ցավալի է, որ սիրիացի վարձկանները օգտագործվում են Էրդողանի կողմից», — ընդգծել է նա: Նշվում է նաև, որ Ֆրանսիան, որպես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գծով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, մտադիր է Թուրքիայից բացատրություն պահանջել իր տարածքով սիրիացի գրոհայիններին Ադրբեջան տեղափոխելու համար: Այս մասին հայտարարել Էր նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ հավելելով, որ թուրքական Գազիանթեփով 300 սիրիացի վարձկանների ժամանումը Բաքու հաստատված փաստ է։

Это плохо кончится для Турции: Генсек Лиги арабских государств
Генеральный секретарь Лиги арабских государств (ЛАГ) Ахмед Абуль Гейт заявил о деструктивной роли Турции в регионах Кавказа и Средиземноморья, где из-за действий Анкары отмечен рост напряженности. Генсек ЛАГ предположил, что подобное поведение Турции «плохо кончится» для этой региональной державы. Об этом со ссылкой на саудовскую газету Arab News сообщает EADaily.
«Турция сталкивается с другими странами региона и мировыми державами по ряду проблем, и это не закончится хорошо для нее или ее руководства. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган вмешивается в дела Египта, Сирии, Ирака и Ливии с военной точки зрения. Эрдоган также вмешался на Кавказе, в конфликт между Азербайджаном и Арменией, столкнулся с Грецией и Кипром, вторгся в газовые месторождения в Восточном Средиземноморье, что заставило такую большую и влиятельную страну как Франция направить истребители и авианосец на Кипр. Даже Италия, которая относилась с пониманием ко многим турецким позициям, отошла к Франции. Сейчас все говорят Эрдогану, что его действия будут наказаны», — заявил административный глава ЛАГ.
По словам Ахмеда Абуль Гейта, его «раздражает, что Турция использует сирийских наемников для борьбы против Армении на стороне Азербайджана».
«Очень печально, что сирийские наемники используются Эрдоганом», — подчеркнул он. Отмечается также, что Франция как член Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта в Нагорном Карабахе намерена потребовать от Турции объяснения в связи с переброской через ее территорию сирийских боевиков в Азербайджан. Об этом заявил президент Эмманюэль Макрон, добавив, что прибытие 300 сирийских наёмников через турецкий Газиантеп в Баку — подтвержденный факт.