Թուրքիայի ֆոնդային շուկան ԿԲ նախագահի պաշտոնանկությունից հետո արդեն երկրորդ օրը ցնցվում է
Թուրքիայի հիմնական ֆոնդային ինդեքսը մարտի 23-ին նվազել է ավելի քան 5 տոկոսով, հաղորդում է EADAily-ն:
Ինչպես նշում Է Bloomberg-ը, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որոշումը Կենտրոնական բանկի նախագահին աշխատանքից հեռացնելու մասին արդեն երկրորդ օրն է երկրի ամբողջ ֆինանսական շուկայի մասշտաբներով խափանում է առաջացրել:
Borsa Istanbul-ի 100 ինդեքսը նվազել է 5,4 տոկոսով՝ շարունակելով կտրուկ անկումը գրեթե ութ տարվա ընթացքում: Ստամբուլի բորսան ստիպված է եղել անցած երկուշաբթի 30 րոպեանոց ընդմիջումներով դադարեցնել առեւտուրը, երբ ցուցանիշն ընկել է 5 տոկոսով, իսկ այնուհետեւ եւս 7 տոկոսով: Երեքշաբթի ուժի մեջ է մտել «մեկօրյա աճի կանոնը», որը խոչընդոտում է բաժնետոմսերի կարճ վաճառքին:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Նաջի Ագբալի պաշտոնից նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որոշմամբ հեռացումից հետո լուրեր են շրջանառվում, որ երկրի դրամավարկային քաղաքականությունը կվերանայվի գնաճի զսպումից հրաժարվելու ուղղությամբ:
Դա հանգեցրել է թուրքական լիրայի փոխարժեքի կտրուկ անկմանը ամերիկյան դոլարի նկատմամբ եւ հանգեցրել է ավելի քան 4 տոկոսային կետով 10-ամյա պարտատոմսերի եկամտաբերության բարձրացմանը: Օտարերկրյա ներդրողները լայնորեն ներկայացված են Թուրքիայի բանկային ոլորտում, եւ երկրի արտաքին վարկատուները ներկայումս դիտարկում են կապիտալի տեղաբաշխման ծավալների նվազման տարբերակները:
Թուրքական խոշոր Erdemir եւ Garanti ընկերությունների բաժնետոմսերը նվազել են համապատասխանաբար 7,6%-ով եւ 9,9%-ով, ինչը նպաստել է Borsa Istanbul Banks ինդեքսի ընդհանուր անկմանը 7,9%-ով: AK Investment բրոքերային ընկերությունը, որի գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Ստամբուլում, իր Garanti BBVA եւ Yapi Kredi մոդելային պորտֆելից հեռացրել է երկու թուրքական վարկատուների՝ վկայակոչելով «շուկայի աճող փոփոխականությունը»:
Լիրան շարունակել է անկումը երեքշաբթի սակարկությունների բացման ժամանակ՝ դոլարի նկատմամբ թուլանալով 0,9 տոկոսով՝ նախորդ նստաշրջանի փակման համեմատությամբ:

Фондовый рынок Турции трясёт уже вторые сутки после увольнения Эрдоганом главы ЦБ
Как отмечает Bloomberg, решение президента Турции Реджепа Эрдогана уволить председателя Центрального банка уже второй день вызвало сбой в масштабах всего финансового рынка страны.
Индекс Borsa Istanbul 100 упал на 5,4%, продолжив самое резкое падение почти за восемь лет. Стамбульская биржа была вынуждена приостановить торговлю в минувший понедельник на 30-минутные интервалы, когда индикатор упал на 5%, а затем ещё на 7%. Во вторник вступило в силу «правило однодневного роста», которое препятствует короткой продаже акций.
Смещение президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом с поста главы Центробанка Наджи Агбала вызвало слухи, что денежно-кредитная политика страны будет пересмотрена в сторону отказа от сдерживания инфляции. Это спровоцировало резкое падение курса турецкой лиры по отношению к американскому доллару и привело к повышению доходности 10-летних облигаций более чем на 4 процентных пункта. Иностранные инвесторы широко представлены в банковской сфере Турции, и внешние кредиторы страны в настоящее время рассматривают варианты снижению объёмов размещения капитала.
Акции крупных турецких компаний Erdemir и Garanti упали на 7,6% и 9,9% соответственно, что способствовало общему снижению индекса Borsa Istanbul Banks на 7,9%. Брокерская компания Ak Investment со штаб-квартирой в Стамбуле исключила из своего модельного портфеля Garanti BBVA и Yapi Kredi, двух турецких кредиторов, сославшись на «растущую волатильность рынка».
Лира продолжила падение при открытии торгов во вторник, ослабев к доллару на 0,9% по сравнению с закрытием предыдущей сессии.