Թուրքիան իր վերահսկողության տակ է վերցրել ոչ միայն Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությունը եւ անվտանգության ոլորտը, այլեւ օրինականացրել է իր միջամտությունն այդ երկրի ներքին գործերին
Թուրքիան իր վերահսկողության տակ է վերցրել ոչ միայն Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությունն ու անվտանգության ոլորտը, այլև օրինականացրել է իր միջամտությունն այդ երկրի ներքին գործերին, գրում է "Բարգավաճ Հայաստան" կուսակցության անդամ Արման Աբովյանը:
"Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը լիարժեք կերպով հանձնել է իր ռազմաքաղաքական և դիվանագիտական անկախությունը Թուրքիային, իսկ եթե ավելի ճիշտ, ապա թուրքերը փաստացի ղեկավարում են Ադրբեջանը։ Պարզ է, որ այս գործընթացը լիովին համապատասխանում է թուրքալեզու պետությունների քաղաքական և ռազմական ուղղությունների նկատմամբ թուրքական գերիշխանության հայեցակարգին։
Սակայն պետք է արձանագրել նաև, որ թուրքական կողմը բավականին հետևողական է Ադրբեջանի ներքին ռիսկերի կառավարման գործիքների վերահսկման հարցում։ Այդ իսկ պատճառով Ադրբեջանի և Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունների միջև կնքվել է համաձայնագիր, ըստ որի ՝ թուրքական ոստիկանական ուժերը իրավունք կստանան օգնություն ցուցաբերել ադրբեջանական Ոստիկանությանը ՝ "կանխելու" որևէ գործընթաց, որը կվտանգի Ադրբեջանի "ներքին կայունությունը"։ Այսպիսով, կարելի է արձանագրել, որ թուրքերն օրինականացրել են իրենց միջամտությունը Ադրբեջանի ներքին գործընթացներին", - գրել է Աբովյանը Facebook-ի իր էջում ՝ հրապարակելով համապատասխան փաստաթուղթ։

Турция взяла под свой контроль не только внешнюю политику и сферу безопасности Азербайджана, но и легализовала свое вмешательство во внутренние дела этой страны
Турция взяла под свой контроль не только внешнюю политику и сферу безопасности Азербайджана, но и легализовала свое вмешательство во внутренние дела этой страны, пишет член партии «Процветающая Армения» Арман Абовян. «Не секрет, что Азербайджан полноценно передал свою военно-политическую и дипломатическую независимость Турции, а если точнее, то турки фактически руководят Азербайджаном.
Ясно, что этот процесс полностью соответствует концепции турецкого доминирования в отношении политических и военных направлений тюркоязычных государств. Однако следует также констатировать, что турецкая сторона достаточно последовательна и в контролировании инструментов управления внутренними рисками Азербайджана.
По этой причине между министерствами внутренних дел Азербайджана и Турции было заключено соглашение, согласно которому полицейские силы турок получат право оказывать помощь азербайджанской Полиции «для предотвращения» каких-либо процессов, которые поставят под угрозу «внутреннюю стабильность» в Азербайджане. Таким образом, можно констатировать, что турки легализовали свое вмешательство во внутренние процессы Азербайджана», - написал Абовян на своей странице в Facebook, опубликовав соответствующий документ.