Թուրքիան Ադրբեջանից 1 մլրդ դոլար պարտք կվերցնի իր արժույթը փրկելու համար
Թուրքիան մոտ է Ադրբեջանի հետ 1 մլրդ դոլարի փոխանակման համաձայնագրին։ Այս մասին հայտնում է «Թուրքիայի ձայն» Telegram ալիքը։
«Անանուն թուրք պաշտոնյաները MEE-ի խմբագրությանը հայտնել են, որ Անկարան եւ Բաքուն մոտ են Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի պահուստների ավելացման մասին համաձայնագրի ավարտին։ Ավելի վաղ Թուրքիայի ԿԲ-ն ԱՄԷ-ի հետ արժութային սվոփի մասին համաձայնագիր էր ստորագրել մոտ 5 մլրդ դոլարի չափով։
Պարբերականը նաեւ հայտնում է, որ առանց սվոփերի եւ պարտավորությունների, Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի մաքուր միջազգային պահուստները անցյալ ամիս նվազել են մինչեւ մինուս 56 մլրդ դոլար, ինչը ռեկորդային ցածր ցուցանիշ է 2002 թվականից ի վեր՝ բանկի կողմից լիրայի կայունացման համար արժույթի վաճառքից հետո», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Турция займет $1 млрд у Азербайджана на спасение своей валюты от обвала
Турция близка к своп-соглашению на $1 млрд с Азербайджаном. Об этом сообщает Telegram-канал "Голос Турции".
"Анонимные турецкие чиновники сообщили редакции MEE, что Анкара и Баку близки к завершению соглашения об увеличении резервов Центрального банка Турции. Ранее ЦБ Турции подписал соглашение о валютном свопе с ОАЭ на сумму примерно в $5 млрд.
Издание также передаёт, что без учета свопов и обязательств чистые международные резервы Центрального банка Турции упали до минус 56 миллиардов долларов в прошлом месяце, что является рекордно низким показателем с 2002 года, после серии продаж валюты банком для стабилизации лиры", - говорится в сообщении.