Չնայած Իդլիբում գիշերային բախումներին՝ Անկարան և Մոսկվան կփորձեն գալ ընդհանուր հայրարարի․ արաբագետ
Արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը, վերլուծելով գիշերը սիրիական Իդլիբում տեղի ունեցած իրադարձությունները, այնուամենայնիվ կարծում է, որ դրանց հիմնական մասնակիցները Թուրքիայի և Սիրիայի կառավարական ուժերն են, իսկ ռուսական կողմը աջակցել  է Դամասկոսին լոգիստիկ ու հետախուզական տվյալներ տրամադրելով։ Նման կարծիք Գրիգորյանը հայտնեց InfoPort-ի թղթակցի հետ զրույցում։
Հարցին, թե հնարավո՞ր է կատարվածի հետևանքով ռուս-թուրքական հակամարտությունը խորանա, Գրիգորյանը պատասխանեց. «Կանխատեսելը շատ դժվար ու անշնորհակալ գործ է, բայց ես կարծում եմ, որ այս փուլում լուրջ սրացումներ չեն լինի: Ճիշտ է, մարտեր են ընթանում, մարտի դաշտում զոհեր են գրանցվում, բայց բախումը Սիրիայի և Թուրքիայի բանակների միջև է: Ես, ամեն դեպքում, այն կարծիքին եմ, որ Թուրքիան ու Ռուսաստանը փորձում են ընդհանուր հայտարարի գալ: Այդ մասին են վկայում բազմաթիվ հանդիպումները՝ հրապարակային, ոչ հրապարակային»,- նշեց արաբագետը:
Նկատեցինք, որ Ստամբուլում ռուսական դեսպանատան դիմաց թուրքերն արդեն բողոքի ակցիա են իրականացնում, Գրիգորյանը իր հերթին պնդեց, որ այս փուլում թուրք-ռուսական սրացում չի լինի: Ավելին, նրա դիտարկմամբ, երկու երկրները փոխհամաձայնեցված գործողությունների կգնան:
Արաբագետի կարծիքով, երկու երկրները փորձում են պայմանավորվել, որ Թուրքիան Իդլիբում որոշ տարածքներ զիջի, բայց Սիրիայի այլ հատվածում, հիմնականում քրդաբնակ հատվածներում, ավելացնի իր ներկայությունը:
Դիտարկմանը, թե ըստ տարբեր աղբյուրների, Թուրքիան քննարկում է զինված լայնամասշտաբ հարձակման դիմելու հնարավորությունը, Գրիգորյանը արձագանքեց՝ պնդելով, որ Իդլիբում Թուրքիան դժվար թե գնա լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների, քանի որ համաչափ ուժեր այնտեղ կենտրոնացված չեն: «Բայց դա չի ենթադրում, որ պրոթուրքական խմբավորումները չեն կարող դա անել», - հավելեց նա։
Նշենք, որ Սիրիական Իդլիբ նահանգում այս գիշեր երկրի կառավարական ուժերի ու թուրքական բանակի միջև առճակատումը սրվել է, և ավիահարվածների հետևանքով առնվազն 33 թուրք զինվորական է սպանվել: Ըստ միջազգային ԶԼՄ-երի թուրքակա ԶՈՒ—ի դեմ գործողություններում մեծ դեր է կատարել ռուսական օդուժը։  Ներկայումս Թուրքիայում հայտարարված է արտակարգ դրություն, նախագահ Էրդողանը Անվտանգության Խորհրդի արտահերթ նիստ է հրավիրել, երկրում գրեթե չի գործում ինտերներ-կապը։

Несмотря на ночные столкновения в Идлибе, Анкара и Москва попытаются прийти к общему знаменателю: эксперт
Основными участниками ночных столкновений в Идлибе все же являются не российско-турецкие, как пишут международные СМИ, а турецко-сирийские войска, конечно, российская сторона поддержала Дамаск, предоставляя логистические и разведывательные данные. Такое мнение в беседе с корреспондентом InfoPort выразил арабист Саргис Григорян, анализируя ночные столкновения в Идлибе, в результате которых турецкая сторона понесла значительные потери.
На вопрос о том, возможно ли углубление российско-турецкой конфронтации с учетом последних событий, Григорян ответил: «Я считаю, что на данном этапе серьезных столкновений не будет. Правда, бои идут, есть значительные потери, но столкновения идут между сирийскими и турецкими ВС. Я, в любом случае, придерживаюсь того мнения, что Турция и Россия попытаются прийти к общему знаменателю: об этом свидетельствуют многочисленные встречи – публичные и не публичные»,- отметил востоковед.
На замечание о том, что перед посольством России в Стамбуле турки уже проводят акцию протеста, Григорян, все же настоял на том, что на данном этапе турецко-российского обострения не будет.
По мнению арабиста, две страны пытаются договориться, чтобы Турция уступила некоторые территории в Идлибе, но в другой части Сирии, в основном, в курдонаселенных районах, увеличила свое присутствие.
На замечание о том, что, согласно разным источникам, Анкара обсуждает возможность широкомасштабного вооруженного нападения, Григорян отметил, что в Идлибе Турция вряд ли пойдет на широкомасштабные военные действия, поскольку там сконцентрированы  соразмерные силы противника. «Но это не означает, что к военным столкновениям не прибегнут протурецкие вооруженные группировки»,- резюмировал эксперт.
Отметим, что в сирийской провинции Идлиб этой ночью между правительственными силами страны и турецкой армией произошли широкомасштабные столкновения, в результате авиаударов были убиты по меньшей мере 33 турецких военных.  В настоящее время в Турции объявлено чрезвычайное положение, президент Эрдоган созвал внеочередное заседание Совета Безопасности, в стране практически не действует интернер-связь.