ՌԴ խաղաղապահների գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում կհարմարեցվի նոր պայմաններին․ Զախարովա
Բաքվի հետ քննարկվում են մեր խաղաղապահներին վերաբերող հիմնարար հարցեր. Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Վերջին մեկ տարվա ընթացքում իրավիճակը Ղարաբաղում կտրուկ փոխվել է։ 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում Եվրամիության հովանու ներքո կայացած գագաթնաժողովում Հայաստանի վարչապետը ճանաչեց Ղարաբաղը որպես ադրբեջանական տարածք և վերահաստատեց իր դիրքորոշումը այս տարվա մայիսին և հուլիսին Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովում։
Այսպիսով, լրջորեն ճշգրտվել են այն պայմանները, որոնցում 2020 թվականին ներդրվել է ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտը, և այս տարվա սեպտեմբերի 19-20-ի բախումներից հետո բնակչության զանգվածային արտագաղթի ֆոնին մեր խաղաղապահների գործունեությունը կհարմարեցվի այդ պայմաններին: Արդեն խաղաղապահ զորախմբի մի շարք մշտական ​​և ժամանակավոր անցակետեր փակվել են։ Ռուս խաղաղապահներին վերաբերող սկզբունքային հարցերը Մոսկվան քննարկում է Բաքվի հետ»,-ասել է նա:

Принципиальные вопросы, касающиеся российских миротворцев, Москва обсуждает с Баку
Принципиальные вопросы, касающиеся наших миротворцев, обсуждаются с Баку. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Ситуация в Карабахе за последний год кардинально изменилась. В октябре 2022 года на саммите под эгидой Евросоюза в Праге премьер-министр Армении признал Карабах азербайджанской территорией, вновь подтвердил свою позицию на саммите в Брюсселе в мае и июле текущего года.
Таким образом, условия, при которых российский миротворческий контингент был введен в 2020 году, были серьезно скорректированы и на фоне массового исхода населения после боестолкновений 19-20 сентября текущего года деятельность наших миротворцев будет адаптирована. Уже свернут ряд стационарных, временных постов РМК. Принципиальные вопросы, касающиеся наших миротворцев, обсуждаются с Баку.