Ռուսաստանը վետո է դրել Ուկրաինայի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւի վրա
Ռուսաստանը վետո է դրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւի նախագծի վրա ՝ կոչ անելով անհապաղ դադարեցնել Ուկրաինայի ապառազմականացման գործողությունը:
Բանաձևին կողմ է քվեարկել 11 անդամ երկիր, երեքը ձեռնպահ են մնացել։
Նախագծի հեղինակներն են ԱՄՆ-ն ու Ալբանիան։ Տեքստում նշվել է, որ"ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն պաշտպանում է Ուկրաինայի վրա հարձակումը դադարեցնելու վերաբերյալ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կոչը": Դրանում նաև "խորը ափսոսանք" էր արտահայտվում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ։
Փաստաթղթի հեղինակներն առաջարկել են Ռուսաստանին պարտավորեցնել դադարեցնել ուժի կիրառումն Ուկրաինայի դեմ եւ ձեռնպահ մնալ ՄԱԿ-ի ցանկացած պետության դեմ ուժի կիրառման սպառնալիքից:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, նախագծի նախաձեռնողների մտահղացմամբ, պետք է Ռուսաստանին պարտավորեցներ անհապաղ, ամբողջությամբ եւ առանց նախապայմանների իր բոլոր զորքերն Ուկրաինայի տարածքից դուրս բերել իր միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակներում:
Ռուսաստանին նաեւ առաջարկվել է չեղարկել Դոնեցկի եւ Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունները ճանաչելու մասին որոշումները: Նախագծի համաձայն ՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն կողմերին կոչ կաներ հավատարիմ մնալ Մինսկի համաձայնություններին եւ կառուցողական աշխատել համապատասխան միջազգային մեխանիզմներում, ներառյալ նորմանդական ձեւաչափը եւ եռակողմ կոնտակտային խումբը:
Փետրվարի 24-ի վաղ առավոտյան Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր Ուկրաինայի ապառազմականացման հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկի մասին: Ռուսաստանցիներին ուղղված հեռուստաուղերձում նա հայտարարել է, որ հանգամանքները "պահանջում են վճռական եւ անհապաղ գործողություններ, Դոնբասի ժողովրդական հանրապետությունները դիմել են Ռուսաստանին օգնության խնդրանքով": Ինչպես նշել է պետության ղեկավարը, արյունահեղության ողջ պատասխանատվությունը լինելու է Ուկրաինայում իշխող ռեժիմի խղճի վրա: Նա նաեւ կոչ է արել ուկրաինացի զինվորականներին վայր դնել զենքը եւ տուն գնալ ։Պաշտպանության նախարարությունում ընդգծել են, որ ռուս զինվորականները չեն հասցնում որեւէ հրթիռային, ավիացիոն կամ հրետանային հարվածների քաղաքներում Ուկրաինայի высокоточными միջոցներով պարտությունից շարքից դուրս են բերվում ռազմական ենթակառուցվածքի օբյեկտների ՀԱԿԱՕԴԱՅԻՆ պաշտպանության, ռազմական օդանավակայանները և ավիացիա: Նախարարությունում վստահեցրել են, որ քաղաքացիական բնակչությանը ոչինչ չի սպառնում ։

Россия наложила вето на резолюцию Совбеза ООН по Украине
Россия наложила вето на проект резолюции Совбеза ООН с призывом немедленно прекратить операцию по демилитаризации Украины.
Передает корреспондент РИА Новости.
За резолюцию проголосовали 11 стран-членов, три воздержались.
Авторами проекта выступили США и Албания. В тексте отмечалось, что "СБ ООН поддерживает призыв генсека ООН к России прекратить наступление на Украину". В нем также выражалось "глубокое сожаление" в связи со сложившейся ситуацией.
Авторы документа предлагали обязать Россию прекратить применение силы против Украины и воздержаться от угрозы применения силы против любого государства ООН.
Совбез ООН, по замыслу инициаторов проекта, должен был обязать Россию немедленно, полностью и без предусловий вывести все свои войска с территории Украины в рамках ее международно-признанных границ.
России также предлагалось отменить решения о признании Донецкой и Луганской народных республик. Согласно проекту, СБ ООН призвал бы стороны придерживаться минских соглашений и работать конструктивно в соответствующих международных механизмах, включая нормандский формат и трехстороннюю контактную группу.
Ранним утром 24 февраля президент России Владимир Путин объявил о начале специальной военной операции по демилитаризации Украины. В телеобращении к россиянам он заявил, что обстоятельства "требуют решительных и незамедлительных действий, народные республики Донбасса обратились к России с просьбой о помощи". Как отметил глава государства, вся ответственность за кровопролитие будет на совести правящего на Украине режима. Он также призвал украинских военных сложить оружие и идти домой.
В Минобороны подчеркнули, что российские военные не наносят никаких ракетных, авиационных или артиллерийских ударов по городам Украины: высокоточными средствами поражения выводятся из строя военная инфраструктура, объекты ПВО, военные аэродромы и авиация. В министерстве заверили, что гражданскому населению ничего не угрожает.