Reuters․ Իլոն Մասկը համաշխարհային պատմության մեջ դարձել է առաջին դոլարային տրիլիոնատերը
Ամերիկացի ձեռնարկատեր Իլոն Մասկը դարձավ համաշխարհային պատմության մեջ առաջին դոլարային տրիլիոնատերը իր SpaceX ընկերության բաժնետոմսերի նախնական հրապարակային տեղաբաշխումից (IPO) հետո։ Այդ մասին հունիսի 12-ին հայտնում է Reuters գործակալությունը։
«Քչաթիվ բիզնես առաջնորդներ են այնքան խորապես արմատավորված եղել զանգվածային մշակույթում, որքան Իլոն Մասկը՝ հավակնոտ ձեռնարկատերը, որը դարձել է ինտերնետ-մշակույթի կենտրոնական կերպար և կուտակել է այնպիսի կարողություն, որը նրան դարձրել է աշխարհում առաջին տրիլիոնատերը», — նշվում է հրապարակման մեջ։
Նշվում է, որ Մասկի բիզնես-կայսրության հիմքը կազմող SpaceX-ը հունիսի 11-ին IPO-ի ընթացքում ներգրավել է ռեկորդային 75 մլրդ դոլար, ինչը ընդգծում է ներդրողների ոգևորությունը ձեռնարկատիրոջ նախագծերի նկատմամբ։
«Մասկի կարողության մեծ մասն այժմ կենտրոնացած է SpaceX ընկերությունում, որտեղ նրան պատկանում է մոտ 866 մլրդ դոլար արժողությամբ բաժնեմաս։ Tesla-ի և մյուս ակտիվների հետ միասին նրա կարողությունը, ըստ Forbes-ի և Reuters-ի հաշվարկների, որոնք հիմնված են ընկերության փաստաթղթերի վրա, ուրբաթ բաժնետոմսերի առևտրի մեկնարկի պահին կգերազանցի 1,1 տրլն դոլարը», — հայտնում է գործակալությունը։

Reuters: Илон Маск стал первым в мировой истории долларовым триллионером
Американский предприниматель Илон Маск стал первым в мировой истории долларовым триллионером после первичного публичного размещения акций (IPO) его компании SpaceX. Об этом 12 июня сообщает агентство Reuters.
«Немногие бизнес-лидеры были так глубоко укоренены в массовой культуре, как Илон Маск, амбициозный предприниматель, ставший центральной фигурой в интернет-культуре и скопивший состояние, сделавшее его первым в мире триллионером», — говорится в публикации.
Отмечается, что составляющая основу бизнес-империи Маска SpaceX в ходе IPO 11 июня привлекла рекордные $75 млрд, что подчеркивает энтузиазм инвесторов по отношению к проектам предпринимателя.
«Большая часть состояния Маска сейчас сосредоточена в компании SpaceX, где ему принадлежит доля стоимостью примерно $866 млрд. Вместе с Tesla и остальными активами его состояние, согласно расчетам Forbes и Reuters, основанным на документах компании, превысит $1,1 трлн к моменту начала торгов акциями в пятницу», — сообщает агентство.