չորեքշաբթի, հունիս 25
Ռուսաստանն իր արտաքին պարտքի դեֆոլտ է հայտարարել, քանի որ պարտատոմսերի տերերին առաջարկել է վճարել ռուբլով, այլ ոչ թե դոլարով: Այս մասին գրում Է CNN-ը ՝ վկայակոչելով S&P վարկային ռեյտինգների գործակալությունը ։
՛՛Ռուսաստանը փորձել է ռուբլիով վճարել ապրիլի 4-ին մարման ժամկետով դոլարով անվանական երկու պարտատոմսերի համար՛՛,-ասված է S&P-ի հաղորդագրության մեջ:
Գործակալությունը հայտարարել է, որ դա հավասարազոր է "ընտրովի դեֆոլտի", քանի որ ներդրողները հազիվ թե կարողանան ռուբլիները փոխարկել "սկզբում հասանելիք գումարներին համարժեք դոլարների":
Ըստ S&P-ի՝ ընտրովի դեֆոլտը հայտարարվում է, երբ ձեռնարկությունը չի կատարել կոնկրետ պարտավորության պայմանները, բայց ոչ իր ամբողջ պարտքով:
Մոսկվան ապրիլի չորսից 30-օրյա արտոնյալ ժամանակահատված ունի կապիտալի եւ տոկոսների վճարման համար, սակայն S&P-ն հայտարարել է, որ չի ակնկալում, որ դրանք փոխարկելի են դոլարով՝ հաշվի առնելով արեւմտյան պատժամիջոցները, որոնք խաթարում են "իրենց պարտավորությունները կատարելու պատրաստակամությունը եւ տեխնիկական հնարավորությունները":
Նշվում է, որ արժութային ամբողջական դեֆոլտը Ռուսաստանում առաջինը կդառնա ավելի քան հարյուր տարվա մեջ, երբ Լենինը հրաժարվեց ցարական կառավարության թողարկած պարտատոմսերից:

Россия объявила дефолт по своему внешнему долгу, потому что предложила держателям облигаций выплаты в рублях, а не в долларах.
Об этом пишет CNN со ссылкой на агентство кредитных рейтингов S&P
Россия пыталась заплатить в рублях за две номинированные в долларах облигации со сроком погашения 4 апреля, говорится в сообщении S&P, опубликованном в пятницу.
Агентство заявило, что это равносильно "выборочному дефолту", поскольку инвесторы вряд ли смогут конвертировать рубли в "доллары, эквивалентные первоначально причитающимся суммам".
Согласно S&P, выборочный дефолт объявляется, когда предприятие не выполнило обязательства по конкретному обязательству, но не по всему своему долгу.
У Москвы есть 30-дневный льготный период с 4 апреля для выплаты капитала и процентов, но S&P заявило, что не ожидает, что конвертирует их в доллары, учитывая западные санкции, которые подрывают ее "готовность и технические возможности соблюдать свои обязательства".
Отмечается, что полный валютный дефолт станет первым в России более чем за столетие, когда Ленин отказался от облигаций, выпущенных царским правительством.