ՌԴ ԱԳՆ-ն ԵՄ նոր պատժամիջոցներն անօրինական և ՄԱԿ-ի Անվտանգութ
Ռուսաստանն իր նկատմամբ ԵՄ նոր պատժամիջոցները համարում է անօրինական և խաթարում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջազգային իրավական իրավասությունները։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Ի պատասխան այդ գործողությունների՝ Մոսկվան ընդլայնել է եվրոպական կառույցների և ԵՄ անդամ երկրների ներկայացուցիչների ցուցակը, որոնց արգելվում է մուտք գործել Ռուսաստանի Դաշնության տարածք, ընդգծել են ԱԳՆ-ում։
Նախարարությունը հավելել է, որ արևմտյան երկրների ցանկացած ոչ բարեկամական գործողություն կշարունակի ստանալ «ժամանակին և համարժեք պատասխան»:
Փետրվարի 23-ին ԵՄ խորհուրդը պաշտոնապես հաստատել է Ռուսաստանի դեմ հակառուսական պատժամիջոցների 13-րդ փաթեթը։ Այն ընդգրկել է 194 ֆիզիկական և իրավաբանական անձ։ Պատժամիջոցները, մասնավորապես, ուղղված են անօդաչու թռչող սարքերի բաղադրիչներին Ռուսաստանի հասանելիությունը սահմանափակելուն։ Բացի այդ, սահմանափակումների են ենթարկվել Հնդկաստանի, Շրի Լանկայի, Չինաստանի, Սերբիայի, Ղազախստանի, Թաիլանդի և Թուրքիայի ընկերությունները։ Նրանք կասկածվում են առեւտրի սահմանափակումները շրջանցելու մեջ։

МИД России назвал новые санкции ЕС незаконными и подрывающими прерогативы СБ ООН
Россия считает новые санкции Евросоюза в отношении нее незаконными и подрывающими международно-правовые прерогативы Совета Безопасности ООН. Об этом заявил российский МИД.
В ответ на эти действия Москва расширила список представителей евроинститутов и стран-членов ЕС, которым запрещен въезд на территорию РФ, подчеркнули в МИД.
В министерстве добавили, что любые недружественные акции со стороны западных стран будут и дальше получать «своевременный и адекватный ответ».
23 февраля Совет ЕС официально утвердил 13-й пакет антироссийских санкций против России. В него вошли 194 физических и юридических лица. Санкции, в частности, направлены на ограничение доступа РФ к компонентам для беспилотников. Кроме того, под ограничения попали компании из Индии, Шри-Ланки, Китая, Сербии, Казахстана, Таиланда и Турции. Их подозревают в обходе торговых ограничений.