Առաջնահերթ խնդիրներից մեկը Լաչինի միջանցքի և ընդհանուր առմամբ Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակն է. Լավրովը՝ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում հանդիպել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ: Ռուսաստանցի պաշտոնյան հանդիպմանը նշել է, որ Մոսկվայի համար անփոփոխ կարևորություն են ներկայացնում բարեկամական հարաբերությունները Հայաստանի հետ և որ երկիրը պատրաստ է զարգացնել տնտեսական և հումանիտար կապերը Հայաստանի հետ:
Լավրովն ընդգծել է Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների միջև շարունակվող ինտենսիվ քաղաքական երկխոսությունը:
«Իհարկե, մենք այսօր ուշադրություն կհատկացնենք նաև տարածաշրջանայաին անվտանգության հարցերին. առաջնարհերթ խնդիրներից մեկը Լաչինի միջանցքի և ընդհանուր առմամբ Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակն է: Մենք կասկած չունենք առ այն, որ Հայաստանի, Ադրբեջանի և ՌԴ-ի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունները մնում են այն բոլոր որոշումների իրականացման բանալին, որոնք անհրաժեշտ են թե՛ տնտեսական, թե՛ ռազմաքաղաքական, թե՛ միջազգային-իրավական ոլորտներում իրավիճակի կայունացման համար: Ինչպես և գրված է եռակողմ հայտարարություններում, պատրաստ ենք ամեն կերպ աջակցել տրանսպորտային, հեռահաղորդակցային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատմանն ու սահմանագծմանը, խաղաղության պայմանագրի պարամետրերի համաձայնեցմանը», - ասել է Լավրովը:

Сергей Лавров считает, что первоочередной задачей является урегулирование ситуации вокруг Лачинского коридора
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что первоочередной задачей является урегулирование ситуации вокруг Лачинского коридора и Нагорного Карабаха в целом.
Такое заявление Сергея Лаврова на встрече с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном, состоявшейся в Москве.
«У нас нет сомнений в том, что Трехсторонние заявления лидеров Армении, Азербайджана и России продолжают оставаться ключом к реализации всех решений в интересах стабилизации ситуации как с экономической, военно-политической точек зрения, так и с точки зрения международного права», - сказал Лавров.
Министр иностранных дел России добавил, что Россия продолжит всячески содействовать Армении и Азербайджану в вопросах разблокирования транспортных коммуникаций в регионе, делимитации армяно-азербайджанской границы и согласования параметров мирного договора.