Ռաիսիի մահը Խամենեիի որդուն դարձնում է հոր գլխավոր հնարավոր հաջորդը. Politico
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի մահը ավիավթարից Իրանի ղեկավար եւ հոգեւոր առաջնորդ, այաթոլա Ալի Խամենեիի որդուն դարձնում է հոր հիմնական հնարավոր հաջորդը։ Այս մասին գրել է Politico թերթի եվրոպական տարբերակը։
Նրա գնահատմամբ՝ Ռաիսիի հավատարմությունը երկրի ղեկավարմանը վերջին տարիներին շահարկումներ էր առաջացրել այն մասին, որ նա կարող է փոխարինել Խամենեիին Իրանի գերագույն առաջնորդի պաշտոնում։ Իսկ հիմա՝ նրա մահվամբ, երկրում եւ նրա սահմաններից դուրս շատերի մեջ կամրապնդվի այն համոզմունքը, որ Խամենեիի պաշտոնի առանցքային թեկնածու կդառնա նրա որդին՝ Մոջթաբը, կարծում է պարբերականը։
Վաշինգտոնի դեմոկրատիաների պաշտպանության հիմնադրամի ավագ գիտաշխատող Բեհնամ Բեն Թալեբլուի խոսքով՝ զոհված նախագահը պատկանում էր մարդկանց այն տեսակին, որոնց Խամենեին ցանկանում է տեսնել պետության ղեկին։ «Ռաիսիի մահը նեղացնում է [թեկնածությունների հնարավոր շրջանակը] նրա հաջորդի ընտրության գործընթացում, եւ Խամենեիի որդին պոտենցիալ թեկնածուներից մեկն է»,- ավելացրել է նա։
Մայիսի 19-ին Իրանի նախագահին տեղափոխող ուղղաթիռը կործանվել է Արեւեյան Ադրբեջան նահանգում։ Ինքնաթիռում էին գտնվում նաեւ արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանն է, Արեւելյան Ադրբեջանի նահանգապետ Մալեք Ռահմաթին, Թավրիզ քաղաքի իմամ Մոհամադ Ալի Ալե Հաշեմը, նախագահական պահպանության պետ, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի գեներալ Մեհդի Մուսավին։ Իրանի Կարմիր մահիկի ընկերության ղեկավար Փիր Հոսեյն Քոլիվանդը տեղեկացրել է, որ բոլոր ուղեւորները եւ անձնակազմը զոհվել են։ Իրանի փոխնախագահ Մոհսեն Մանսուրին հաստատել է նախագահի մահը։ Ինչպես նշել է IRIB պետական հեռուստաալիքը, Իրանի Սահմանադրության համաձայն՝ նախագահի պարտականությունները կատարելու է հանրապետության առաջին փոխնախագահ Մոհամադ Մոհբերը՝ մինչեւ ընտրությունների անցկացում, որոնք պետք է կազմակերպվեն 50 օրվա ընթացքում։

Politico: смерть Раиси делает сына Хаменеи главным возможным преемником отца
Смерть президента Ирана Эбрахима Раиси в авиакатастрофе делает сына руководителя и верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи основным возможным преемником отца. Об этом пишет европейское издание газеты Politico.
По ее оценкам, верность Раиси руководству страны вызвала в последние годы спекуляции о том, что он может заменить Хаменеи на посту верховного лидера Ирана. Теперь же - с его смертью - у многих в стране и за ее пределами укрепится уверенность в том, что ключевой кандидатурой на пост Хаменеи станет его сын Моджтаба, полагает издание.
По словам старшего научного сотрудника Вашингтонского фонда защиты демократий Бехнама Бен Талеблу, погибший президент принадлежал к тому роду людей, которых Хаменеи хочет видеть у руля государства. «Смерть Раиси сужает [круг возможных кандидатур] в процессе выбора преемника, и сын Хаменеи - один из потенциальных кандидатов», - добавил он.
19 мая вертолет, перевозивший президента Ирана, разбился в иранской провинции Восточный Азербайджан. На борту также находились министр иностранных дел исламской республики Хосейн Амир Абдоллахиян, губернатор провинции Восточный Азербайджан Малек Рахмати и пятничный имам города Тебриз Мохаммад Али Але Хашем. Глава Иранского общества Красного Полумесяца Пир Хосейн Коливанд сообщил, что все пассажиры и экипаж вертолета погибли при крушении. Вице-президент Ирана Мохсен Мансури подтвердил сообщения о гибели президента. Как указал гостелеканал IRIB, в соответствии с Конституцией Ирана обязанности президента будет исполнять первый вице-президент республики Мохаммад Мохбер до проведения выборов, которые должны быть организованы в течение 50 дней.