Պուտինը բանակին հանձնարարել է տակտիկական միջուկային զենքի կիրառման զորավարժություններ անցկացնել
Ռուս զինվորականները զորավարժություններ կանցկացնեն, որոնց ընթացքում կփորձարկեն ոչ ռազմավարական միջուկային զենքի կիրառումը, երկուշաբթի հայտարարել է ՌԴ ՊՆ-ն։
Զորավարժությունները տեղի կունենան «առաջիկայում», «ՌԴ Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարի» հանձնարարությամբ, «Ինտերֆաքսը» մեջբերել է գերատեսչության հայտարարությունը։
Զորավարժություններին կմասնակցեն Հարավային ռազմական օկրուգի հրթիռային միավորումները, օդուժը եւ ռազմածովային նավատորմի ուժերը, նրանց նպատակը «ոչ ռազմավարական միջուկային ուժերի  պատրաստվածության բարձրացումն է մարտական գործողությունների կատարման համար», ինչպես նաեւ «ոչ ռազմավարական միջուկային զենքի պատրաստման եւ կիրառման հարցերի մշակումը», ընդգծել են ՊՆ-ում։
Զորավարժությունները, ինչպես հավաստիացրել են գերատեսչությունում, իրականացվելու են «ի պատասխան որոշ արեւմտյան պաշտոնատար անձանց սադրիչ հայտարարությունների եւ սպառնալիքների», ինչպես նաեւ «Ռուսաստանի պետության տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության անվերապահ ապահովման» նպատակներով։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ուկրաինայի դեմ պատերազմի առաջին իսկ օրերից հայտարարել է ռուսական միջուկային ուժերի «հատուկ ռեժիմի» մարտական հերթապահության մասին, իսկ կես տարի անց սպառնացել կիրառել «առկա բոլոր միջոցները» Ուկրաինայի օկուպացված տարածքների պաշտպանության համար։ 2023թ. սկզբին Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը դադարեցնում է մասնակցությունը ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների պայմանագրին, իսկ մեկ ամիս հետո տեղեկացրել է, որ տակտիկական միջուկային զենք է տեղակայում Բելառուսի տարածքում։
Միջուկային սպառնալիքների վերջին շարքը Պուտինը հնչեցրել է 2024թ. փետրվարին Դաշնային ժողովին հղած ուղերձում։ Մեկնաբանելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի խոսքերն Ուկրաինա արեւմտյան զորքերի հնարավոր ուղարկման մասին՝ Պուտինն ասել է, որ «հնարավոր ինտերվենտներին» կսպասեն «ողբերգական հետեւանքներ»։ Իրադարձությունների նման զարգացումը «սպառնում է հակամարտությամբ՝ միջուկային զենքի կիրառմամբ, ասել է թե՝ քաղաքակրթության ոչնչացմամբ», ասել է Պուտինը։

Путин поручил армии провести учения по применению тактического ядерного оружия
Российские военные проведут учения, в ходе которых будет отработано применение нестратегического ядерного оружия, объявило в понедельник Минобороны РФ.
Учения состоятся «в ближайшее время» по поручению «верховного главнокомандующего Вооруженными силами Российской Федерации», цитирует «Интерфакс» заявление ведомства.
В учениях примут участие ракетные соединения Южного военного округа, авиация и силы военного-морского флота, а их цель — «повышение готовности нестратегических ядерных сил к выполнению боевых задач», а также «практическая отработка вопросов подготовки и применения нестратегического ядерного оружия», подчеркивает Минобороны.
Учения, как утверждает ведомство, проводятся «в ответ на провокационные заявления и угрозы отдельных западных официальных лиц», а также в целях «безусловного обеспечения территориальной целостности и суверенитета российского государства».
Президент РФ Владимир Путин в первые же дни войны с Украиной объявил о переводе российских ядерных сил в «особый режим» боевого дежурства, а спустя полгода пригрозил применить «все имеющиеся средства» для защиты оккупированных территорий Украины. В начале 2023 года Путин объявил о приостановке участия России с договоре о стратегических наступательных вооружениях с США, а еще через месяц сообщил о размещении тактического ядерного оружия на территории Беларуси.
Последнюю серию ядерных угроз Путин озвучил в послании Федеральному собранию в феврале 2024 года. Комментируя слова президента Франции Эмманюэля Макрона о возможной отправке в Украину западных войск, Путин заявил, что «возможных интервентов»  будут ждать «трагические последствия». Такое развитие событий «грозит конфликтом с использованием ядерного оружия, а значит, уничтожением цивилизации», говорил Путин.