Մոսկվան գրեթե ամեն օր շփվում է Բաքվի եւ Երեւանի հետ տրանսպորտային կապերի վերաբերյալ. Օվերչուկ
Մոսկվան գրեթե ամեն օր շփվում է Բաքվի եւ Երեւանի հետ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման վերաբերյալ, ՊՄՏՀ շրջանակում «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Ռուսաստանը մասնակցում է բանակցություններին, առաջարկում լուծումներ, ապահովում կապը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի փոխվարչապետերի միջեւ, հարթակ երկխոսության համար։ Ես երբեք չեմ պատասխանում այն հարցին, թե հատկապես երբ է տեղի ունենալու ապաշրջափակումը եւ որքան արագ կամ դանդաղ են կողմերը պայմանավորվելու, երբ դա տեղի կունենա»,- ասել է նա։
Օվերչուկը նաեւ տեղեկացրել է, որ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժոովի շրջանակում Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուսթաֆաեւի հետ քննարկել է այն հարցերը, որոնք մնացել են չլուծված Մոսկվայում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի գործընկերների հետ հանդիպումից հետո։
«Հիմնական աշխատանքը կատարվում է մշտապես։ Մենք շփում ենք ունենում ադրբեջանական եւ հայկական կողմերի հետ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման վերաբերյալ գրեթե ամեն օր։ Դա իսկապես այդպես է։ Մենք մշտապես շփվում ենք՝ հեռախոսազանգերով, ֆայլեր փոխանակելով։ Աշխատանքն ընթանում է ո՛չ հանդիպումից հանդիպում»,- ասել է նա՝ պատասխանելով եռակողմ աշխատանքային խմբի հաջորդ հանդիպման ժամկետի մասին հարցին։

Оверчук: Москва почти ежедневно контактирует с Баку и Ереваном по транспортным связям
Москва почти в ежедневном режиме контактирует с Баку и Ереваном по разблокировке транспортных связей между Азербайджаном и Арменией, заявил РИА Новости на полях ПМЭФ вице-премьер России Алексей Оверчук.
«Россия участвует в переговорах, предлагает решения, обеспечивает связь между вице-премьерами Азербайджана и Армении, площадку для диалога. Я никогда не отвечаю на вопрос, когда именно произойдет разблокирование и насколько быстро или медленно - когда стороны договорятся, тогда это и произойдет», - сказал он.
Оверчук также сообщил, что обсудил с вице-премьером Азербайджана Шахином Мустафаевым на полях ПМЭФ вопросы, которые остались нерешенными после встречи в Москве с коллегами из Азербайджана и Армении.
«Основная работа происходит в постоянном режиме. У нас контакт с азербайджанской стороной и армянской по теме разблокирования транспортных связей едва ли не в ежедневном режиме поддерживается. Это на самом деле так. Мы постоянно общаемся – телефонные звонки, обмены файлами. Работа идет не от встречи к встрече», - сказал он, отвечая на вопрос о сроках следующей встречи трехсторонней рабочей группы.