Մենք ցանկանում ենք շատ երկարաժամկետ գործընկերություն ունենալ Ադրբեջանի հետ. Ղարիբաշվիլի
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին այսօր՝ հոկտեմբերի 8-ին, Թբիլիսիում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ երկիրը ցանկանում է շատ երկարաժամկետ գործընկերություն ունենալ Ադրբեջանի հետ։
«Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը մենք խոսեցինք առևտրատնտեսական հարցերի մասին, քննարկեցինք էներգետիկայի, տրանսպորտի, լոգիստիկայի հարցերը։ Ադրբեջանը Վրաստանի հիմնական առևտրային գործընկերներից մեկն է՝ ամեն տարի հայտնվելով առաջին հնգյակում։ Այս տարի ապրանքաշրջանառությունն աճել է 15 տոկոսով, անցյալ տարի նույնպես ռեկորդային տարի ենք ունեցել»,- ասել է Վրաստանի վարչապետը։
Ղարիբաշվիլիի խոսքով՝ Վրաստանը շարունակում է Ադրբեջանի հետ երկարաժամկետ ռազմավարական գործընկերությունը։ Վրաստանը համակցված աշխատում է Ադրբեջանի և Ղազախստանի հետ Միջին միջանցքի զարգացման նախագծի վրա:
«Մենք սկսում ենք նաև Անակլիայի նոր նավահանգստի կառուցումը, վերջին փուլի ավարտից հետո նավահանգստի թողունակությունը կկազմի 100 մլն տոննա։ Շուտով կավարտվի նաև Արևելք-Արևմուտք արագընթաց ավտոմայրուղու շինարարությունը։ Այս բոլոր նախագծերում մենք համագործակցում ենք Ադրբեջանի հետ։ Բացի այդ, մի քանի ամսից կավարտվի պատմական և ռազմավարական նշանակություն ունեցող Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նախագիծը, որը հաջողությամբ իրականացվում է։ Մենք ունենք շատ հստակ հեռանկար, ունենք երկարաժամկետ տեսլական։ Մենք ցանկանում ենք շատ երկարաժամկետ ռազմավարական գործընկերություն և բարեկամություն ունենալ Ադրբեջանի հետ։ Ես հավատում եմ մեր ընդհանուր տեսլականին»,- ասել է Ղարիբաշվիլին։

Гарибашвили: Мы хотим иметь очень долгосрочное партнерство с Азербайджаном
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили сегодня, 8 октября, на совместной пресс-конференции в Тбилиси с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, заявил о том, что страна хочет иметь очень долгосрочное партнерство с Азербайджаном.
«На встрече с Ильхамом Алиевым мы говорили о вопросах торговли и экономики, обсуждали вопросы энергетики, транспорта, логистики, Азербайджан является одним из основных торговых партнеров Грузии, каждый год входит в первую пятерку. В этом году товарооборот увеличился на 15 процентов, прошлый год у нас тоже был рекордным», - сказал грузинский премьер.
По словам Гарибашвили, Грузия продолжает долгосрочное стратегическое партнерство с Азербайджаном. Грузия работает в координации с Азербайджаном и Казахстаном над проектом развития Среднего коридора.
«Мы также начинаем строительство нового порта Анаклия, после завершения последнего этапа пропускная способность порта составит 100 миллионов тонн. Также в ближайшее время завершится строительство скоростной автомагистрали Восток-Запад. Мы сотрудничаем с Азербайджаном во всех этих проектах. Кроме того, через несколько месяцев будет завершен проект исторического, стратегического значения — проект Баку-Тбилиси-Карс, который успешно реализуется. У нас очень ясная перспектива, у нас долгосрочное видение. Мы хотим иметь очень долгосрочное стратегическое партнерство и дружбу с Азербайджаном. Я верю в наше общее видение», — сказал Гарибашвили.