ԼՂ-ից վտարումը պետք է լուրջ հետևանքներ ունենա Ադրբեջանի հետ ԵՄ հարաբերությունների վրա. Եվրախորհրդարանի պատգամավոր
ԵՄ-ն պետք է լուրջ հետևանքներ պարտադրի, եթե ղարաբաղյան հայերին իրենց տներից վտարելու փորձեր լինեն: Այդ մասին Guardian-ին հայտնել է Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Դեյվիդ ՄքԱլիսթերը:
«Իրադարձությունները, որոնք տեղի ունեցան այս շաբաթավերջին Լեռնային Ղարաբաղում, ընդգծում են այնտեղի հայ բնակչության լուրջ մտահոգությունները»,- ասել է Մաքալիսթերը։ «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության մասին Ադրբեջանի հրապարակային հավաստիացումների ֆոնին հումանիտար օգնության միջանցքների արգելափակման մասին հաղորդումները չեն նպաստում իրավիճակի դեէսկալացմանը։ Փոխարենը, դրանք, ամենայն հավանականությամբ, կհանգեցնեն տեղի բնակչության արտաքսմանը»,- զգուշացրել է նա:
Աջ կենտրոնամետ գերմանացի քաղաքական գործիչը նաև նշել է, որ «հրադադարը, ինչպես նաև ղարաբաղցի հայերի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպումը Եվլախում առաջին քայլերն էին, բայց դրանք միակը չեն կարող մնալ։ Ադրբեջանը պետք է ապահովի հումանիտար հասանելիություն տարածաշրջան և երաշխավորի կենսամակարդակը, որպեսզի ընդգծի իր հավատարմությունը կայուն խաղաղությանը»:
Նա ասել է, որ ԵՄ-ն «պետք է հստակ հասկացնի, որ հայ բնակչությանը վերաբնակեցնելու կամ Լեռնային Ղարաբաղը լքել ստիպելու ցանկացած փորձ լուրջ հետևանքներ կունենա Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերությունների վրա»:

Евродепутат: Изгнание армян из Карабаха должно иметь серьезные последствия для отношения ЕС с Азербайджаном
ЕС должен ввести серьезные последствия, если будут попытки изгнать карабахских армян из их домов. Об этом Guardian заявил председатель комитета по иностранным делам Европейского парламента Дэвид Макаллистер.
«События, произошедшие в эти выходные в Нагорном Карабахе, подчеркивают серьезную обеспокоенность тамошнего армянского населения», — сказал Макаллистер. «Сообщения о блокировках коридоров гуманитарной помощи на фоне публичных заверений Азербайджана в безопасности армян Нагорного Карабаха не способствуют деэскалации ситуации. Вместо этого они, скорее всего, приведут к изгнанию местного населения», — предупредил он.
Правоцентристский немецкий политик также отметила, что «прекращение огня, а также встреча представителей карабахских армян и Азербайджана в Евлахе были первыми шагами, но они не могут оставаться единственными. Азербайджан должен предоставить доступ гуманитарным организациям в регион и гарантировать уровень жизни, чтобы убедительно подчеркнуть свою приверженность прочному миру».
По его словам, ЕС «должен ясно дать понять, что любая попытка переселить или принудить армянское население уйти из Нагорного Карабаха будет иметь серьезные последствия для наших отношений с Азербайджаном».