Լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ կանխատեսել ՌԴ-ի և Թուրքիայի զինված ուժերի միջև Սիրիայի տարածքում դեռևս վաղ է. Արաբագետ
Ռուս-թուրքական ռազմական վերջին գործողությունները Սիրիայում ցույց են տվել, որ 2018-ին Պուտին-Էրդողան հանդիպման արդյունքներով կնքված համաձայնագիրը չի պահպանվում։ Այս մասին  InfoPort.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը՝ ներկայացնելով սիրիական տարածաշրջանում վերջին զագացումները։
«Վերջին շրջանում մենք տեսնում ենք, որ չեն համապատասխանում Ռուսաստանի և Թուրքիայի շահերն ու մոտեցումները այդ տարաշրջանում, որը հավելյալ բարդացնում է իրավիճակը։ Սա է պատճառը, որ պարբերաբար տեղի են ունենում սրացումներ, իսկ իրավիճակը չի կարգավորովւմ, քանի որ թուրք-ռուսական երկխոսությունը արդյունավետ չէ. պատվիրակությունների երկու այցեր են եղել, բայց բանակցությունները արդյունք չեն տվել, և փաստացի Իդլիբում իրավիճակը շարունակում է չլուծված մնալ», - ներկայացրեց արաբագետը։
Հարցին, թե ինչպես կարող է իրավիճակը զարգանալ, եթե կողմերը հաշտության եզրեր չեն գտնում, Պետրոսյանը դժվարացավ կանխատեսումներ անել, բայց ընդգծեց, որ ըհնարավոր ռազմական լայնածավալ գործողությունները վտանգավոր հետևանքներ կունենան։ «Չի բացառվում՝ լայնամասշտաբ թուրք-սիրիական ռազմական բախումներ լինեն», - նշեց նա, միևնույն ժամանակ հավելելով, որ ՌԴ-ի և Թուրքիայի միջև լայնամասշտաբ ռազմական բախում չի կարծում, թե կլինի։ Փոխարենը կարող են լոկալ բախումները շարունակվել։
«Օրինակ, թուրքական ԶՈւ շարքերում գրանցված որոշ մարտական կորուստներ կարելի է վերագրել ռուսական օդուժի կողմից իրականացրած գործողություններին։ Բայց կողմերն այդ մասին չեն խոսում», - նշեց նա։
Ինչ վերաբերում է Սիրիայում թուրք-ռուսական հնարավոր հակամարտության ազդեցությանը ղարաբաղյան հիմնահարցի բանակցությունների վրա, արաբագետը նկատեց, որ այդ երկրների միջև հարաբերությունների ջերմացումն ու սրումը ամեն դեպքում կարող է ազդեցություն ունենալ տարածաշրջանի գործընթացների վրա։
«Թուրքիայի արտգործնախարարը բազմիցս է նշել, որ ռուս-թուրքական հաջող համագործակցությունը Սիրիայում կարող է արդյունավետ, դրական ազդել այլ հակամարտությունների վրա՝ ակնարկելով արցախյան հիմնախնդիրը։ Այս պարագայում եթե մենք Սիրիայում ականատես լինենք ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրման և նախկին համագործակցության բացառման, ապա բնական է, որ այլ տարածաշրջաններում այս երկրների միջև չի կարելի ակնկալել հաշտ համագործակցություն», - նշեց նա։
Արաբագետը նաև հավելեց , որ Սիրիայի Իդլիբ նահանգը շատ կարևոր շրջան է Թուրքիայի համար, և այդ երկիրը փորձում է ամեն գնով մնալ այնտեղ, աջակցել տարբեր խմբավորումներին։

Пока рано прогнозировать широкомасштабные военные действия между Вооруженными Силами РФ и Турции на территории Сирии: эксперт
Российско-турецкая конфронтация в Сирии показала, что соглашение по итогам встречи Путин-Эрдоган в 2018 году не соблюдается. Об этом в беседе с корреспондентом InfoPort.Am заявил арабист Армен Петросян, касаясь последних столкновений меджу  Россией и Турцией на территории Сирии.
«В последнее интересы и подходы России и Турции в данном регионе резко расходятся, что дополнительно усложняет ситуацию. Именно поэтому периодически происходят обострения, а ситуация не нормализуется, так как турецко-российский диалог неэффективен. Были два визита на уровне делегаций, но переговоры не дали результатов, и ситуация в Идлибе продолжает оставаться напряженной», - отметил эксперт.
На вопрос  о том, как может развиваться ситуация, если стороны не находят точек соприкосновения, Петросян затруднился сделать прогнозы, но подчеркнул, что широкомасштабные военные действия будут иметь опасные последствия для всего региона. "Не исключено, что будут широкомасштабные турецко-сирийские военные столкновения",-отметил он, добавив при этом, что широкомасштабное военное столкновение между РФ и Турцией вряд ли произойдет. Зато могут продолжаться локальные столкновения.
«Например, некоторые боевые потери, зарегистрированные в рядах турецких ВС, можно отнести к последствиям действий российских ВС. Но стороны об этом не говорят», - отметил он.
Что касается возможных последствий русско-турецкой конфронтации в Сирии на карабахские переговоры, то, как отметил эксперт, любая турбулентность в отношениях этих двух стран не может не повлиять на региональные процессы.
"Министр иностранных дел Турции неоднократно отмечал, что успешное российско-турецкое сотрудничество в Сирии может эффективно и положительно повлиять на регулирование региональных конфликтов, намекая на арцахскую проблему. В этом случае, если мы в Сирии станем свидетелями обострения российско-турецких отношений, то естественно, что и в других регионах между этими странами нельзя ожидать мирного сосуществования и взаимодействия", - отметил он .
Арабист также добавил, что провинция Идлиб представляет чрезвычайную важность для Турции, и Анкара пытается любой ценой остаться там, содействуя различным терористическим группировкам.