Լավրովն ու Չավուշօղլուն պայմանավորվել են «3+3» ձևաչափով նոր հանդիպում կազմակերպել
Ռուսաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Մևլութ Չավուշօղլուն պայմանավորվել են «3+3» ձևաչափով նոր հանդիպում կազմակերպել։ Տեղեկությունը հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Լավրովն ու Չավուշօղլուն դրական են գնահատել 2021 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում կայացած «3+3» ձևաչափով առաջին հանդիպումը, որը միտված էր Անդրկովկասում իրավիճակի կարգավորման ու համագործակցության զարգացմանը։
«Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում նույն կազմով հաջորդ հանդիպումը կազմակերպել։ Սերգեյ Լավրովն աջակցություն է հայտնել Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Лавров и Чавушоглу договорились организовать новую встречу в формате «3+3» в ближайшее время
Министры иностранных дел России и Турции - Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу - сегодня в ходе телефонного разговора договорились организовать новую встречу в формате «3+3» в ближайшее время, сообщает пресс-служба МИД РФ.
«Министры дали позитивную оценку первому заседанию в формате «3+3» по нормализации ситуации и развитию сотрудничества в Закавказье, которое состоялось в Москве 10 декабря 2021 года. Было условлено подготовить следующую встречу в таком же составе в ближайшее время», - говорится в сообщении внешнеполитического ведомства РФ.
Отмечается, что Лавров также выразил поддержку усилиям по нормализации отношений между Турцией и Арменией.