Կիեւը պարտվում է՝ չնայած ՆԱՏՕ-ից սպառազինությունների նոր տեսակներ է ստանում. Շոյգու
Կիեւը պարտվում է՝ չնայած ՆԱՏՕ-ից սպառազինությունների նոր տեսակներ է ստանում, ասել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ռուսական զորքերի խմբավորումը շարունակում է ակտիվ պաշտպանություն վարել՝ հակառակորդին արդյունավետ կրակային խոցումներ հասցնելով»,- ասել է նա։
Նախարարը նշել է, որ Ուկրաինայի ԶՈւ-ն հուսահատ եւ անհաջող փորձում է գրոհել Զապորոժիեի, Դոնեցկի եւ Խերսոնի ուղղություններով, դա հանգեցնում է մեծ կորուստների։ «Ուկրաինայի Զինված ուժերը սպառվում են, ավելանում է անձնակազմի բարոյալքումը»,- ընդգծել է Շոյգուն։
Ռուսասկան ստորաբաժանումները առաջ են ընթանում՝ ավելի շահեկան բնագծեր զբաղեցնելով։ Նա առանձնացրել է 25, 138 եւ 114-րդ մոտոհրաձգային բրիգադները։
Պաշտպանության նախարարը նշել է ռուսական ՀՕՊ աշխատանքի արդյունավետությունը. հետ է մղվել հակառակորդի ավելի քան 1 400 օդային հարձակում, այդ թվում խոցվել է 37 ինքնաթիռ, վեց ATACAMS օպերատիվ-տակտիկական հրթիռ։
«37 ինքնաթիռները,- նշել է նա,- երկու անգամ ավելի են այն քանակությունից, որը խոստացվել է Ուկրաինային F-16 ինքնաթիռների մատակարարմամբ։ Այսինքն՝ մեր ՀՕՊ նման աշխատանքի դեպքում սա համակարգերի 20 օրվա աշխատանքն է»,- ասել է Շոյգուն։

Шойгу: Киев терпит поражение, несмотря на поставки новых видов вооружения от НАТО
Киев терпит поражение, несмотря на поставки новых видов вооружения от НАТО, заявил министр обороны Сергей Шойгу, передает РИА Новости.
«Несмотря на поставки новых видов натовского вооружения, киевский режим терпит поражение. Группировка российских войск продолжает вести активную оборону, нанося противнику эффективное огневое поражение», — сказал глава ведомства.
Министр уточнил, что ВСУ отчаянно и безуспешно пытаются атаковать на Запорожском, Донецком и Херсонском направлениях, это приводит к большим потерям в украинской армии. «Силы вооруженных сил Украины истощаются, растет деморализация личного состава», — подчеркнул Шойгу.
При этом российские подразделения продвигаются вперед, занимая более выгодные рубежи и позиции. Он выделил 25-ю, 138-ю и 114-ю мотострелковые бригады, особо отличившиеся в ходе боев.
Глава Минобороны отметил эффективную работу российских сил ПВО — за прошедший месяц они уничтожили более 1400 средств воздушного нападения противника, в том числе 37 самолетов и шесть оперативно-тактических ракет ATACAMS.
«При этом, хочу отметить, что 37 самолетов — это почти в два раза больше того количества, которое гарантировано обещано поставкам Украине по самолетам F-16. То есть при такой работе наши системы противовоздушной обороны это, примерно, на 20 дней работы", — пояснил Шойгу.