Իսրայելը հետաքննում է հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի կատարած բռնաբարությունների մասին տեղեկությունները. CNN
Իսրայելի ոստիկանությունն օգտագործում է դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքները, տեսագրությունները, վկաների ցուցմունքները եւ կասկածյալների հարցաքննությունները, որպեսզի պարզի բռնաբարության դեպքերը հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման ժամանակ, տեղեկացրել է CNN-ը։
Ականատեսների խոսքով՝ գնդակոծության գոտում հայտնված կանայք եւ աղջիկները ենթարկվել են սեռական բռնության, ինչպես նաեւ ֆիզիկական կտտանքների եւ սպանությունների։
Ոստիկանության սուպերինտենդանտ Դուդի Կացը տեղեկացրել է, որ ոստիկանները հավաքել են ավելի քան 1 000 հայտարարություններ եւ 60 000 տեսագրություններ՝ կապված հարձակումների եւ այն մարդկանց պատմածների հետ, որոնք տեղեկացրել են, որ տեսել են, թե ինչպես են բռնաբարել կանանց։ Նա ավելացրել է, որ քննիչները չունեն անմիջապես բռնության ենթարկվածների ցուցմունքները, եւ պարզ չէ, թե արդյոք նրանք ողջ են մնացել բռնաբարություններից հետո։
Ոստիկանության կոմիսար Շաբթայ Յաակովը հայտնել է, որ հետաքննությունը կարող է հանգեցնել դատական հետապնդման, բայց ներկա պահին հիմնական խնդիրը փաստագրումն է։
Հրեական համալսարանի իրավապաշտպանական իրավունքի փորձագետ Կոհավ Էլքայան-Լեւին գործընկերների հետ միասին ստեղծել է քաղաքացիական հանձնաժողով գազանությունների վկայությունների փաստագրման համար՝ զգուշանալով, որ «մինչ պատերազմը ամայացնում է Գազան եւ հազարավոր պաղեստինցիների կյանքը, աշխարհը, թերեւս, պատրաստ է չնկատել իսրայելցի կանանց եւ աղջիկների հանդեպ կատարված բռնությունները»։

CNN: Израиль расследует информацию об изнасилованиях, совершенных ХАМАСом во время нападения 7 октября
Израильская полиция использует результаты судебно-медицинской экспертизы, видеозаписи, показания свидетелей и допросы подозреваемых, чтобы зафиксировать случаи изнасилования во время нападения ХАМАС на Израиль 7 октября, сообщает CNN.
По словам очевидцев, женщины и девушки, попавшие в зону обстрела, подверглись сексуальному насилию, а также физическим пыткам и убийствам.
Суперинтендант полиции Дуди Кац сообщил, что полицейские собрали более 1000 заявлений и более 60 000 видеозаписей, связанных с нападениями, в том числе рассказы людей, которые сообщали, что видели, как насиловали женщин. Он добавил, что у следователей нет показаний из первых рук, и неясно, выжили ли жертвы изнасилования.
Комиссар полиции Шабтай Яаков заявил, что расследование может привести к судебному преследованию, но на данный момент основной задачей является документирование.
Кохав Элькаям-Леви, эксперт по правозащитному праву из Еврейского университета, вместе с коллегами создал гражданскую комиссию для документирования свидетельств зверств, опасаясь, что «пока война опустошает Газу и жизни тысяч палестинцев, мир, похоже, готов не замечать насилия над израильскими женщинами и девочками».