Իրանի նախարարների կաբինետը արտահերթ նիստ է անցկացրել նախագահի ուղղաթիռի կործանման առիթով
Իրանի նախարարների կաբինետը կիրակի օրը արտակարգ նիստ է հրավիրել՝ քննարկելու երկրի հյուսիսարևմուտքում ուղղաթիռի կործանման հետևանքները, որում եղել են Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, հայտնում է IRNA-ն:
Երկրի փոխնախագահ Մոհամմադ Մոհբերը նախագահել է նիստը, որի նպատակն էր մոբիլիզացնել կառավարության ողջ ներուժը՝ Իրանի Արևելյան Ադրբեջան նահանգի հյուսիսային շրջաններում Ռաիսիի և նրա ուղեկիցների ուղղաթիռը որոնելու համար:
Մոհբերը կարգադրել է առողջապահության նախարար Բահրամ Էյնոլլահիին և գործադիրի հարցերով փոխնախագահ Մոհսեն Մանսուրիին մեկնել տարածաշրջան, որտեղ, ենթադրաբար, կործանվել է ուղղաթիռը՝ տարածքում որոնողափրկարարական աշխատանքները ղեկավարելու համար:
Կիրակի ավելի վաղ Իրանի և Ադրբեջանի հետ սահմանին ամբարտակի բացման արարողությունից վերադառնալիս նախագահ Ռաիսիի ուղղաթիռը Վարզականի շրջանում վայրէջք կատարելիս կործանվել է։
Տասնյակ խմբեր են ուղարկվել տարածաշրջան՝ վթարի վայրը գտնելու համար։ Որոնողական աշխատանքները դեռ շարունակվում են, սակայն պաշտոնյաներն ասում են, որ եղանակային վատ պայմանները խոչընդոտում են դրանց:

Кабинет министров Ирана провел экстренное заседание в связи с крушением вертолета президента
Кабинет министров Ирана провел в воскресенье экстренное заседание, чтобы разобраться с последствиями крушения вертолета на северо-западе страны, на борту которого находились президент Ирана Эбрахим Раиси и другие высокопоставленные лица, собщает ИРНА.
Вице-президент страны Мохаммад Мохбер председательствовал на заседании, направленном на мобилизацию всего потенциала правительства для поиска вертолета Раиси и его окружения в северных районах иранской провинции Восточный Азербайджан.
Мохбер приказал министру здравоохранения Бахраму Эйноллахи и заместителю президента по исполнительным вопросам Мохсену Мансури отправиться в регион, где, как предполагается, потерпел крушение вертолет, для руководства поисково-спасательными операциями в этом районе.
Ранее в воскресенье президент Раиси возвращался с церемонии открытия плотины на границе Ирана с Азербайджаном, когда его вертолет разбился при посадке в районе Варзакана.
Десятки бригад были направлены в регион, чтобы определить местонахождение места крушения. Поисковая операция все еще продолжается, но официальные лица говорят, что плохие погодные условия препятствуют ее проведению.