Հայտնի է Ռուսաստանի և Ուկրաինյաի միջև խաղաղության համաձայնագիր կնքելու հնարավոր ժամկետը
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև համաձայնագիրը կարող է կնքվել մեկ-երկու շաբաթվա ընթացքում, ծայրահեղ դեպքում՝ մայիսին։ TASS-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խորհրդական Ալեքսեյ Արեստովիչը։
«Կարող եմ ասել հետևյալը՝ կարծում եմ, որ մայիսի սկզբից ոչ ուշ, մայիսի սկզբին, մենք, ամենայն հավանականությամբ, պետք է խաղաղության համաձայնագիր ձեռք բերենք, գուցե այդ ժամկետից շատ ավելի վաղ, տեսնենք, ես նշում եմ առավելագույն ժամկետը: Միգուցե կպայմանավորվենք մոտ ապագայում՝ մեկ-երկու շաբաթ կամ մինչև մայիսի վերջ՝ ևս մի փուլից (բանակցությունների) հետո»,- ասել է նա յութուբյան Feygin Live ալիքում հրապարակված հարցազրույցում։
ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմր Պուտինը փետրվարի 24-ին հայտարարել Է Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողություն իրականացնելու մասին ի պատասխան օգնության մասին Դոնբասի հանրապետությունների ղեկավարների խնդրանքի: Ռուսական կողմի պահանջների թվում են Ուկրաինայի ապառազմականացումը եւ դենացիֆիկացիան, այդ պետության չեզոք եւ միջուկազերծ կարգավիճակը, Ռուսաստանին Ղրիմի պատկանելության եւ Դոնեցկի եւ Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների ինքնիշխանության ճանաչումը:

В офисе Зеленского выразили мнение о возможной дате заключения соглашения с Россией
Соглашение между Россией и Украиной может быть заключено в течение одной - двух недель, в крайнем случае - в мае. Такое мнение выразил советник руководителя офиса президента Украины Алексей Арестович.
"Могу сказать так - я думаю, что не позднее мая, начала мая мы, скорее всего, должны выйти на мирное соглашение, а может быть и гораздо быстрее. Посмотрим, я беру самый крайний срок. <...> или в ближайшее время договоримся - неделя, две или тогда уже до конца мая после еще одного раунда", - сказал он  в интервью, опубликованном в YouTube на канале "Фейгин Live".
Российско-украинские переговоры продолжились в понедельник, 14 марта, в формате видеосвязи. Делегацию РФ на переговорах с Украиной по видеосвязи, как и при очных встречах в Белоруссии, возглавляет помощник президента России Владимир Мединский. Президент Украины Владимир Зеленский анонсировал следующий раунд на 15 марта.