ՀԱՊԿ-ը 2024 թվականին 7 զորավարժություն կանցկացնի
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը հայտնել է, որ 2024 թվականին ծրագրված են կազմակերպության յոթ համատեղ զորավարժություններ, որոնք տեղի կունենան Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի տարածքում:  Ինչպես տեղեկանում ենք ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Թասմաղամբետովը ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԽՎ) խորհրդի նիստում և 16-րդ լիագումար նիստում:
Բացի այդ, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ը բարդ պայմաններում հաստատակամորեն և հետևողականորեն պահպանել է միավորման մասնակից երկրների անվտանգության ամրապնդման ուղեգիծը:
Ըստ Թաղմաղամբետովի՝ ստեղծված քաղաքական իրողությունները պահանջում են կատարելագործել այն իրավական հիմքերը, որոնք կանոնակարգում են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գործունեության բոլոր ուղղությունները:
«Ստեղծված քաղաքական իրողությունները հրատապ պահանջում են իրավական հիմքերի հետագա կատարելագործում, որոնք կանոնակարգում են մեր կազմակերպության գործունեության և զարգացման բոլոր ուղղությունները», - ասել է նա։
Այս առնչությամբ, կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի խոսքով, առանձնահատուկ կարևորություն է ձեռք բերում  միջխորհրդարանական համագործակցությունը։
Իմանղալի Թասմաղամբետովը հավելել է, որ աշխարհում ստեղծված իրադրությունն, ամենայն ակնհայտությամբ, պահանջում է նաև աշխատանքի խորացում տեղեկատվական-վերլուծական և կանխատեսման ուղղություններում:
Իր հերթին ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ, ՌԴ Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը նիստի ընթացքում հայտարարել է, որ կենսաբանական անվտանգությունը մոտ ժամանակներս կարող է դառնալ ՀԱՊԿ մասնակից երկրների համագործակցության պաշտոնական ուղղությունը:

ОДКБ в 2024 году проведет 7 военных учений
Генсек ОДКБ сообщил, что на 2024 год запланировано семь совместных военных учений организации, которые пройдут на территории России, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана. Cо ссылкой на ТАСС, об этом сообщил генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов на заседании Совета Парламентской ассамблеи (ПА) ОДКБ и 16-м пленарном заседании.
Генеральный секретарь ОДКБ отметил, что ОДКБ твёрдо и последовательно идёт по пути укрепления безопасности стран-участниц объединения в непростых условиях.
Он добавил, что сложившиеся политические реалии требуют совершенствования правовой базы, регулирующей все направления деятельности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«Сложившиеся политические реалии настоятельно требуют дальнейшего совершенствования правовых основ, регламентирующих все направления деятельности и развития нашей организации», - сказал он.
В связи с этим, по мнению генерального секретаря организации, межпарламентское сотрудничество приобретает особое значение.
Имангали Тасмагамбетов отметил, что сложившаяся в мире ситуация требует углубления работы в информационно-аналитическом и прогностическом направлениях.
Председатель Парламентской ассамблеи ОДКБ, спикер Государственной Думы РФ Вячеслав Володин в ходе заседания обратился к биологической безопасности, заявив, что это в ближайшем будущем может стать официальным направлением сотрудничества стран-участниц ОДКБ.