Էներգակիրների առեւտուրը ԵՄ-ի եւ Ադրբեջանի միջեւ կավելանա Արցախի դեմ ագրեսիայից հետո. Forbes
Ինչպես գրել է Forbes-ը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հոկտեմբերին Գրանադայում պետք է միջնորդ հանդիսանա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության կարգավորման գործում։ Ոմանք հավաստիացնում են, որ ներխուժումը սպառնալիքի տակ է դնում ապագա համաձայնագիրը (Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ- խմբ.)։ Սակայն, հավանաբար, հենց այդ հանդիպման ժամանակ է Բաքուն նախատեսում գերազանցություն ապահովել։ Բանակցությունների սեղանի շուրջ Արցախի զավթումը կներկայացվի որպես կատարված փաստ։ Տարածաշրջանում շահեր ունեցող տերությունները՝ ԵՄ-ից մինչեւ Ռուսաստան ու ԱՄՆ, բեմահարթակ են դուրս գալիս, այն դեպում, երբ ինքնավար հանրապետությունն անհետանում է աշխարհի քարտեզից։
Տարածաշրջանը ծածկված է խողովակաշարերով, որոնք գցված են Կասպից ծովից դեպի արեւմուտք, չնայած դրանցից ոչ մեկը չի գտնվում անմիջապես Արցախի մոտ։ Էներգետիկ սեկտորը ենթարկվել է հարձակումների 2020թ. պատերազմի ժամանակ։ Բաքուն իր ենթակառուցվածքի դեմ սպառնալիքն օգտագործել է որպես պատրվակ այդ տարի մարտական գործողությունների վերականգնման համար. մարտական գործողությունները բռնկվել են Հարավային գազային միջանցքի (ՀԳՄ) շահագործումն սկսելուց ոչ շատ առաջ։ ԵՄ-ի համար ՀԳՄ-ն ռազմավարական նշանակություն ուներ։
2023թ. առաջին կեսին Ադրբեջանը արտահանել է օրական մոտ 800 հազար բարել։ Գազի 76 տոկոսը անցնում է Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան (ԲԹՋ) խողովակաշարով, Վրաստանով դեպի Թուրքիայի հարավային ափ։ Մնացածն արտահանվում է Ռուսաստանով (խողովակաշարով) եւ Վրաստանով (երկաթուղով)։ Այդ ընթացքում երկիրն արտահանել է Եվրոպա 6 մլրդ խորանարդ մետր գազ։
Արեւմուտքում հանրային բանավեճերում Ադրբեջանը դիտարկվում է որպես ագրեսոր, որի դեմ պետք է պատժամիջոցներ կիրառել։ Բացի այդ, կան մտավախություններ, որ վերջերս օկուպացված հողերում կարող են էթնիկ զտումներ կատարվել։ Այսպիսի միջոցների կոչեր են հնչել Եվրոպական խորհրդարանում։ Սակայն Բրյուսելը չի արդարացնում ակնկալիքները եւ դրա փոխարեն պարզապես կոչ է անում դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժումից հետո ԵՄ-ն հանածո վառելիքի այլընտրանքային աղբյուրներ է որոնում։
Բրյուսելի եւ Բաքվի միջեւ հարաբերությունների բարելավումն անվանվել է «Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի անձնական նախագիծ»։ Հուլիսին նա այցելել էր նախագահ Իլհամ Ալիեւին եւ 60 մլն եվրո հատկացրել ԵՄ ֆոնդերից, ինչպես նաեւ ներկայացրել էր նախագիծ, որը կարող է գրավել 2 մլրդ եվրոյի ներդրումներ։ Նա ողջունել է Ադրբեջանին որպես «հուսալի, վստահության արժանի գործընկերոջ», քանի որ Եվրոպան փորձում է ազատվել ռուսական էներգակիրներից ունեցած կախումից։
Այդ նույն հանդիպման ժամանակ համաձայնեցվել է, որ մինչեւ 2027թ. Ադրբեջանը նախատեսում է մոտ 20 մլրդ խորանարդ մետր բնական գազ մատակարարել։ Դա կազմում է ԵՄ տարեկան պահանջմունքի 18 տոկոսը։ Հայտարարվել է էներգետիկական այլ նախագծերի մասին, որոնք վերաբերում են արեւային էներգիային եւ ջրածնին, քանի որ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ԵՄ պահանջարկն աճում է։
Ալիեւը, հավանաբար, այս պահը դիտարկում է որպես իր տանը կարգուկանոն մտցնելու հնարավորություն, քանի դեռ նման հնարավորություն ունի։ Արցախը դե յուրե Ադրբեջանի սահմաններում է։ Եվրոպական եւ ամերիկյան շատ էներգետիկ ընկերություններ ակնկալում են իրենց ներդրումների անվտանգությունը եւ, հավանաբար, հանդես են գալիս հակամարտության վերջնական դադարեցման օգտին։ Երկրում ակտիվ են BP-ն (Մեծ Բրիտանիա), Equinor-ը (Նորվեգիա), ExxonMobilXOM +0,2%-ը (ԱՄՆ) եւTotalEnergies-ը (Ֆրանսիա)։
2020թ. նախագահ Վլադիմիր Պուտինը միջնորդ հանդիսացավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ համաձայնագրի կնքման հարցում, եւ ռուսական զորքերը պաշտպանեցին խաղաղությունը. Մոսկվան հիմանականում լավ հարաբերություններ ուներ կովկասյան երկու երկրների հետ։ Սակայն Ուկրաինայում պատերազմի պատճառով նա ավելորդ ռեսուրսներ չունի՝ ռազմական, դիվանագիտական, տնտեսական։ Ավելին, 1990-ական թթ. անկախություն ձեռք բերելու պահից Ադրբեջանն առաջ է գնացել տնտեսապես եւ ժողովրդագրական առումով շատ ավելի արագ, քան Հայաստանը։ Ժամանակը հօգուտ Ադրբեջանի է գործել, եւ Ալիեւը օգտվել է պահից։ Ներկա պահին քիչ հավանական է, որ որեւէ խոշոր տերություն միջամտի տարածաշրջանի իրավիճակին՝ սահմանափակվելով միայն դատապարտող խոսքերով։

Forbes: Торговля энергоносителями между ЕС и Азербайджаном возрастет после агрессии против Арцаха
Как пишет Forbes, президент Европейского совета Шарль Мишель должен выступить посредником в урегулировании конфликта между Арменией и Азербайджаном в Гранаде в октябре. Некоторые утверждают, что вторжение ставит под угрозу будущее соглашение (между Ереваном и Баку – ред.) Однако, вероятно, именно на этой встрече Баку планирует одержать верх. За столом переговоров захват Нагорного Карабаха будет представлен как свершившийся факт. Державы, заинтересованные в регионе, от ЕС до России и США, выходят на сцену, в то время как  автономная республика исчезает с карты мира.
Регион покрыт трубопроводами, идущими от побережья Каспийского моря на запад, хотя ни один из них не находится в непосредственной близости от Нагорного Карабаха. Энергетический сектор подвергался нападкам во время войны 2020 года. Угрозы своей инфраструктуре Баку использовал как предлог для возобновления боевых действий в том году: боевые действия вспыхнули незадолго до начала эксплуатации Южного газового коридора (ЮГК). Для ЕС ЮГК имел стратегическое значение.
В первой половине 2023 года Азербайджан экспортировал около 800 тысяч баррелей в сутки. 76% газа поступает по трубопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан (БТД) через Грузию на южное побережье Турции. Остальное экспортируется через Россию по трубопроводу и Грузию по железной дороге. За тот же период страна экспортировала в Европу 6 миллиардов кубометров газа.
В общественных дискуссиях на Западе Азербайджан рассматривается как агрессор, против которого следует применять санкции. Кроме того, есть опасения, что на недавно оккупированных землях могут быть проведены этнические чистки. Призывы к таким мерам прозвучали в Европейском парламенте. Однако Брюссель не оправдывает ожиданий и вместо этого просто призывает к прекращению военных действий. После вторжения России в Украину ЕС ищет альтернативные источники ископаемого топлива.
Улучшение отношений между Брюсселем и Баку было названо «личным проектом президента Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен». В июле она посетила президента Ильхама Алиева и выделила 60 миллионов евро из фондов ЕС, а также представила проект, который может привлечь до 2 миллиардов евро инвестиций. Она приветствовала Азербайджан как «надежного, заслуживающего доверия партнера», поскольку Европа пытается избавиться от своей зависимости от российских энергоносителей.
На той же встрече было согласовано, что к 2027 году Азербайджан планирует поставлять около 20 миллиардов кубометров природного газа. Это составляет 18% годовой потребности ЕС. Было объявлено о других энергетических проектах, касающихся солнечной энергии и водорода, поскольку спрос ЕС на возобновляемые источники энергии растет.
Алиев, вероятно, рассматривает этот момент как возможность навести порядок в своем доме, пока у него есть такая возможность. Нагорный Карабах де-юре находится в границах Азербайджана. Многие европейские и американские энергетические компании ожидают безопасности своих инвестиций и, вероятно, выступают за окончательное прекращение конфликта. В стране активны BP (Великобритания), Equinor (Норвегия), ExxonMobilXOM +0,2% (США) и TotalEnergies (Франция).
В 2020 году президент Владимир Путин выступил посредником в соглашении между Арменией и Азербайджаном, и российские войска поддерживали мир — у Москвы в основном были хорошие отношения с обеими кавказскими странами. Однако из-за войны на Украине у нее нет лишних ресурсов — военных, дипломатических, экономических. Более того, с момента обретения независимости в 1990-х годах Азербайджан рос экономически и демографически намного быстрее, чем Армения. Время сыграло на стороне Баку, и Алиев воспользовался моментом. На данный момент маловероятно, что какая-либо крупная держава вмешается в ситуацию в регионе, ограничившись лишь словами осуждения.