ԵՄ պատժամիջոցները Բաքվի վարչակարգի դեմ հնարավոր են միայն ԱՄՆ աջակցության դեպքում. բուլղարացի փորձագետներ
Արցախում հակամարտությունից հետո Ադրբեջանի դեմ ԵՄ դիվանագիտական արձագանքի լուրջ խստացման կարելի է սպասել դիվանագիտական մակարդակով, որպեսզի կանխվի ագրեսիան Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ, ասել է Եվրախորհրդարանի բուլղարացի պատգամավոր Ռադան Կանեւը Euractiv Болгария-ի հարցազրույցում։
Էներգետիկայի գծով բուլղարացի փորձագետները եւ դիվանագետները հաստատել են այս գնահատականը, բայց ավելացրել, որ պատժամիջոցները Բաքվի վարչակարգի դեմ հնարավոր են միայն ԱՄՆ աջակցության դեպքում, որի հեղուկացված բնական գազը կարող է փոխարինել ադրբեջանական գազի մատակարարումներին։ Նրանք կասկածում են, որ Ադրբեջանը եւ Թուրքիան ԵՄ-ում ռուսական շահերի գաղտնի առաջ մղող են հանդիսանում։
«ԵՄ դիրքորոշումը շատ բանով կախված է Ֆրանսիայի առաջատար դերից։ Նախագահ Մակրոնի ակնհայտ ձգտումն այն է, որ վճռական դեր խաղա արտաքին քաղաքականությունում։ Բուլղարիան հայ ժողովրդի հետ ամուր կապեր ունեցող երկիր է, ինչպես եւ Ֆրանսիան, եւ կարելի է սպասել, որ Սոֆիան համերաշխություն կցուցաբերի ֆրանսիական այս դիրքորոշմանը», կանխատեսել է Կանեւը։
Եվրախորհրդարանը հոկտեմբերի 5-ին ընդունել է բանաձեւ ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունները վերանայելու եւ Արցախի իրավիճակի պատճառով պատժամիջոցներ մտցնելու մասին։ Եվրախորհրդարանի պատգամավորները առաջարկում են  նվազեցնել կախումը Ադրբեջանի գազի եւ նավթի ներմուծումից։
Կանեւի կարծիքով՝ Բաքվի ագրեսիվ քաղաքականությունը շատ մեծ սպառնալիք է պարունակում «Հայաստանի եվրոպամետ կառավարության» համար։ «Բացատրություններից մեկն այն է, որ Ռուսաստանն այժմ անօգնական է, բայց կա նաեւ պատժիչ տարր Հայաստանի կառավարության հանդեպ նրա եվրոպամետ քաղաքականության պատճառով։ ԵՄ եւ եվրոպական երկրների բարոյական պարտքն է՝ միջամտել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ ցանկացած ագրեսիայի դեպքում»,- ասել է Կանեւը։ Նա ավելացրել է, որ ԵՄ գազի մատակարարումները գլխավորն են, ինչի վրա հույս է դնում Ադրբեջանը հակամարտությունում։
«ԵՄ-ն միասնական պատժամիջոցներ չի մտցրել ռուսական գազի մատակարարումների հարցում, ինչը եւս բացատրում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի այդ քաղաքականության ինքնավստահությունը»,- ասել է բուլղարացի պատգամավորը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե կարող է արդյոք Ադրբեջանը իրեն թույլ տալ դադարեցնել գազի մատակարարումները ԵՄ, էներգետիկայի գծով բուլղարացի փորձագետ եւ ՌԴ-ում նախկին դեսպան Իլիան Վասիլեւը նշել է, որ «ոչ Ադրբեջանը կդադարեցնի մատակարարումները, ոչ էլ ԵՄ-ն՝ գազ գնելը» մոտ ապագայում։
«Ադրբեջանի դեմ ԵՄ «կոշտ» խաղի գաղափարն ինքը հազիվ թե շատ կողմնակիցներ ունենա, մանավանդ ԵՄ երկրների կառավարություններում, որոնք ներկայում ադրբեջանական գազ են ստանում։ ԵՄ-ն ծանրաբեռնված է Ուկրաինայում պատերազմով»,- նշել է Վասիլեւը։
Սակայն, նրա խոսքով, երկարաժամկետ հեռանկարում կարելի է սպասել հետեւանքների Բաքվի վարչակարգի համար, քանի որ ԵՄ զգայականությունը ագրեսիվ քաղաքականություն եւ պատերազմներ վարող վարչակարգերի նկատմամբ մեծանում է։
«Եթե ԵՄ-ն եւ ԱՄՆ-ն պայմանավորվեն Ադրբեջանի դեմ պատժիչ քաղաքականության մասին, ամերիկյան հեղուկացված բնական գազը կարող է փոխարինել ադրբեջանական գազին։ ԵՄ-ն կարողացավ հաղթահարել կախումը ավելի քան 150 մլրդ խորանարդ մետր ռուսական գազից, կհաղթահարի 15 մլրդ խորանարդ մետրի կախումն ադրբեջանական գազից։ Ամեն ինչ կախված է Բաքվի արձագանքից, այն բանից, թե որքանով են նրանք հասկանում Եվրոպայի օտարման ռիսկերը»,- ասել է Վասիլեւը։
Նրա խոսքով՝ Բուլղարիայի համար հակամարտությունից սպասվող ռիսկերը փոքր չեն, բայց դրանք ուղղակիորեն կապված չեն արցախահայերի արտաքսման հետ։
«Այս հակամարտությունից հետո Ադրբեջանը խիստ մեծացրել է կախումը Թուրքիայից եւ կրճատել արժեքավոր կապիտալը Եվրոպայում։ Ադրբեջանի ղեկավարությունը շրջապատված էր Բրյուսելի հատուկ ուշադրությամբ եւ վերաբերմունքով՝ անկախ Թուրքիայից։ Այսօր ռուսական գազը եւ նավթը «լվացվում» են  Թուրքիայի միջոցով, եւ ուղիղ պայմանագրերը Եվրոպա ադրբեջանական նավթի եւ գազի մատակարարումների մասին կարող են հայտնվել սպառնալիքի տակ»,- նախազգուշացրել է փորձագետը։
Վասիլեւը հիշեցրել է SOCAR ադրբեջանական էներգետիկ ընկերության որոշման մասին. ընկերությունը ցանկանում է ռուսական «Լուկօյլ» ընկերությունից հսկայական վարկ ստանալ՝ Թուրքիայի ՆՎԳ-ում ռուսական հում նավթի մեծ ծավալների վերամշակման համար, ինչի պատճառով Բրյուսելում բազմաթիվ «կարմիր լույսեր» են վառվել։ Նրա խոսքով՝ Բուլղարիայում եւս մանրակրկիտ հետեւում են ադրբեջանցի քաղաքական գործիչների գործողություններին, Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի հետ կապերի ամրապնդմանը ԵՄ-ի հաշվին։
«Այդ քայլերը, համենայն դեպս այս փուլում, հուսադրող չեն»,- ասել է Վասիլեւը։ Բուլղարիան եւ Հունաստանը հատկապես կախված են ադրբեջանական գազի մատակարարումներից։
«Բաքուն պարզապես Անկարային է հանձնել ԵՄ-ի հետ էներգետիկայի վերաբերյալ բանակցություններ վարելու իրավունքը, իսկ դա նշանակում է, որ մեծ է այն հավանականությունը, որ ավելի շատ ադրբեջանական գազ կհայտնվի Թուրքիայի գազի հաշվեկշռում եւ կարտահանվի ԵՄ՝ ի հաշիվ ուղիղ շփումների։ Հարցն այն է, թե ինչպես ԵՄ-ն կնայի Թուրքիայի դերին այդ գործընթացում եւ արդյոք պատժամիջոցներ կմտցնի»,- մեկնաբանել է Վասիլեւը։
Նա ավելացրել է, որ ռուսական գազային կառույցի մեջ է մտնում ռուսական, ադրբեջանական եւ իրանական գազը։ «Ես կարծում եմ, որ պատերազմը ՀԱՄԱՍ-ի եւ Իսրայելի միջեւ նույնպես ազդեցություն կունենա, հատկապես Ռուսաստանի համատեքստում»։ «Բաքուն պարզապես պետք է որոշի, թե որտեղ է ինքը գտնվում»,- ասել է Վասիլեւը։
«Ադրբեջանը կորցնելու բան կունենա, եթե բանը հասնի պատժամիջոցներին։ Հաշվի առնելոբվայն, թե որքան կարեւոր է երկրի տնտեսության համար Եվրոպա մատակարարումների երաշխավորումը, Բաքուն ավելի շուտ կենթարկվի, քան թե հակամիջոցներ կմտցնի»,- ասել է բուլղարական վերլուծաբանական կենտրոնի (որն զբաղվում է դեմոկրատիայի ուսումնասիրմամբ) «Էներգիա եւ կլիմա» ծրագրի տնօրեն Մարտին Վլադիմիրովը։
Նրա խոսքով, եթե Ադրբեջանը ԵՄ-ի դեմ իրական քայլեր ձեռնարկի, Բուլղարիան կտուժի, քանի որ ներկայում այնտեղից ստանում է իր բնական գազի մեկ երրորդը։ Դա շատ ավելի էժան գազ է, քան միջազգային շուկաների գազը։ Սակայն դա վերաբերում է նաեւ Բալկանների այլ երկրներին, եւ գազի անբավարարությունն այդ երկրներից մեկում իր հետեւից կբերի գազի անբավարարություն մյուս երկրներում։
Նա նշել է, որ Եվրամիության լռությունը Արցախի հանդեպ Ադրբեջանի վարքի հարցում «խլացուցիչ» է։ «Այդ լռությունը երկակի չափորոշիչների զգաոցողություն է առաջացնում, որոշ դեպքեր դիտարկվում են որպես միջազգային իրավունքի խախտումներ, իսկ որոշ դեպքեր պարզապես անտեսվում են։ Դա հարեւանների հետ տարածքային վեճեր ունեցող այլ երկրներին հույս է տալիս, որ այդ վեճերը կարող են լուծել միակողմանիորեն՝ ռազմական ուժի օգնությամբ։ Մենք պետք է վճռականորեն ընդգծենք, որ Հայաստանն այդ տարածքներն օկուպացրել էր 1990-ականների ռազմական ինտերվենցիայից հետո։ Բայց դա չի նշանակում, թե մենք պետք է ընդունենք, որ ներկա իրավիճակը ազնիվ ռեւանշ է»,- նշել է Վլադիմիրովը։
Նա բացատրել է նաեւ Բրյուսելի լռությունն այն հարցում, որ Ադրբեջանը նավթի եւ գազի կարեւոր մատակարար է։ Նրա խոսքով՝ ոչ մի դրական բան չկա այն բանում, որ Եվրոպան իր կախումը ավտորիտար մի պետությունից փոխարինի մեկ ուրիշով։
Երկարաժամկետ հեռանկարում ԵՄ-ն պետք է նպատակադրվի դառնալ անախ հանածո վառելիքից, իսկ կարճաժամկետ հեռանկարում դիվերսիֆիկացնի իր մատակարարումները դաշնակից երկրներում, որոնք նման աշխարհաքաղաքական դիրք եւ մարդու իրավունքների ընդհանուր ըմբռնում ունեն։
Բուլղարացի փորձագետը նշել է, որ Ադրբեջանը միշտ ավտորիտար պետություն է եղել, բայց վերջին տարիներին այնտեղ լիովին քանդվել են դեմոկրատական ինստիտուտները, նախագահ Ալիեւի անձը պաշտամունքի է վերածվել, իսկ դեմոկրատական իրավունքները ճնշված են։
«Ադրբեջանը լոբբիի է ենթարկում Եվրոպային։ Անցած տարիներին ապացուցվել է, թե ինչպես են լոբբիստները պաշտպանել իրենց դիրքերը։ Թե՛ Ռուսաստանը, թե՛ Ադրբեջանը օգտագործել են Եվրամիությունում իրենց «օգնականների» ծառայությունները, որպեսզի փոխեն միության արտաքին քաղաքական դիրքորոշումը եւ պաշտպանեն իրենց շահերը»,- ասել է Վլադիմիրովը։
Արցախում Հայաստանի ջախջախումը, նրա կարծիքով, չէր կարող տեղի ունենալ առանց Ռուսաստանի լռելյայն աջակցության, որը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության գլխավոր երաշխավորն էր, բայց որոշեց չմիջամտել այդ հակամարտությանը։ Դա նշանակում է, որ Բաքվի հետ համագործակցություն հաստատ եղել է. բանակցություններից եւ գործողությունների համակարգումից՝ մինչեւ Արցախ ներխուժում։
Նրա կարծիքով՝ Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի միջեւ գոյություն ունի հստակ պայմանավորվածություն այն մասին, որ Եվրոպա այլընտրանքային էներգիայի մատակարարումը կշարունակվի։ «Կասկած կա նաեւ, որ Ադրբեջանը եւ Թուրքիան այժմ աշխատում են «Գազպրոմի» հետ՝ ռուսական մատակարարումների նոր երթուղի ստեղծելու եւ Ուկրաինայով տարանցման լիակատար դադարեցման ուղղությամբ։ Սա լուրջ հարված կլինի Ուկրաինային։ Փաստացի թե՛ Արդբեջանը, թե՛ Թուրքիան «ծածկույթ» են ծառայում Բալկաններով եւ Կենտրոնական Եվրոպայով ռուսական գազի խոշոր մատակարարումների համար»,- ասել է Վլադիմիրովը։

Болгарские эксперты: Санкции ЕС против режима в Баку возможны только при поддержке США
Серьезного ужесточения дипломатической реакции ЕС против Азербайджана после конфликта в Нагорном Карабахе можно ожидать на дипломатическом уровне, чтобы предотвратить агрессию в отношении суверенной территории Армении, заявил болгарский депутат Европарламента Радан Канев в интервью Euractiv Болгария.
Болгарские эксперты по энергетике и дипломаты подтвердили эту оценку, но добавили, что санкции против режима в Баку возможны только при поддержке США, которые могут заменить поставки азербайджанского газа. Они подозревают, что Азербайджан и Турция являются прикрытием российских интересов в ЕС.
«Позиция ЕС во многом зависит от лидерской роли Франции. Очевидное стремление президента Макрона состоит в том, чтобы играть решающую роль во внешней политике. Болгария – страна с очень прочными отношениями с армянским народом, как и Франция, и можно ожидать, что София проявит солидарность с этой французской позицией», – предсказал Канев.
Европейский парламент принял 5 октября резолюцию о пересмотре отношений ЕС-Азербайджан и введении санкций из-за ситуации в Нагорном Карабахе. Депутаты Европарламента также предлагают снизить зависимость от импорта газа и нефти из Азербайджана.
По мнению Канева, агрессивная политика Баку представляет очень большую угрозу для «проевропейского правительства в Армении». «Одно из объяснений состоит в том, что Россия сейчас беспомощна, но есть и элемент карательного поведения по отношению к правительству Армении из-за его проевропейской политики. Моральный долг ЕС и европейских стран вмешаться в случае любой агрессии против суверенной территории Армении», - сказал Канев. Он добавил, что поставки газа в ЕС – это главное, на что рассчитывает Азербайджан в конфликте.
«ЕС не ввел единых санкций в отношении поставок российского газа, что также объясняет самоуверенность этой политики президента Азербайджана Ильхама Алиева», - сказал болгарский депутат.
Отвечая на вопрос, может ли Азербайджан позволить себе прекратить поставки газа в ЕС, болгарский эксперт по энергетике и бывший посол в РФ Илиан Василев отметил, что «ни Азербайджан не прекратит поставки, ни ЕС не прекратит закупки газа» в ближайшем будущем.
«Сама идея «жесткой» игры ЕС против Азербайджана вряд ли найдет много сторонников, особенно среди правительств стран ЕС, которые в настоящее время получают азербайджанский газ. ЕС перегружен войной на Украине», — считаетл Васильев.
Однако, по его словам, в долгосрочной перспективе можно ожидать последствий для режима в Баку, поскольку чувствительность ЕС к режимам, ведущим к агрессивной политике и войнам, растет.
«Если ЕС и США договорятся о санкционной политике в отношении Азербайджана, американский сжиженный природный газ может заменить азербайджанский газ. ЕС сумел преодолеть зависимость от более чем 150 миллиардов кубометров российского газа, он преодолеет 15 миллиардов кубометров зависимости от азербайджанского газа. Все зависит от реакции Баку, от того, насколько они понимают риски отчуждения Европы», — сказал Василев.
По его словам, риски для Болгарии от конфликта не малы, но они не связаны напрямую только с изгнанием армян из Нагорного Карабаха.
«После этого конфликта Азербайджан резко усилил свою зависимость от Турции и сократил ценный и во многом невозвратный политический капитал в Европу. Руководство Азербайджана было окружено вниманием и особым отношением со стороны Брюсселя, независимо от Турции. Сегодня российская нефть и газ "отмываются" через Турцию, и прямые контракты на поставку азербайджанской нефти и газа в Европу могут оказаться под угрозой», - предупредил эксперт.
Василев напомнил о решении азербайджанской энергетической компании SOCAR получить огромный кредит от российской компании "Лукойл" для переработки больших объемов российской сырой нефти на ее НПЗ в Турции, из-за чего в Брюсселе зажглось множество "красных огней". По его словам, в Болгарии также очень тщательно отслеживают действия азербайджанских политиков и компаний, укрепление связей с Россией и Турцией за счет ЕС.
«Эти шаги, по крайней мере на данном этапе, не обнадеживают», — сказал Васильев. Болгария и Греция особенно зависят от поставок азербайджанского газа.
«Баку просто передал Анкаре право вести переговоры с ЕС по энергетике, а это означает, что существует высокая вероятность того, что больше азербайджанского газа попадет в газовый баланс Турции и будет экспортироваться в ЕС за счет прямых контрактов. Вопрос в том, как ЕС посмотрит на роль Турции в этом процессе и введет ли санкции», — прокомментировал Василев.
Он добавил, что в российскую газовую структуру входят российский, азербайджанский и иранский газ. «Я ожидаю, что война между ХАМАС и Израилем также окажет влияние, особенно в контексте России». «Баку просто нужно решить, где он находится», - сказал Василев.
«Азербайджану есть что терять, если дело дойдет до санкций. Учитывая, насколько важно для экономики страны гарантировать поставки в Европу, Баку скорее подчинится, чем введет контрмеры», — считает Мартин Владимиров, директор программы «Энергия и климат» влиятельного болгарского аналитического центра по изучению демократии.
По его словам, если Азербайджан предпримет реальные действия против ЕС, Болгария пострадает, поскольку в настоящее время получает оттуда треть своего природного газа. Этот газ намного дешевле, чем на международных рынках. Однако это касается и многих других стран на Балканах, и нехватка газа в одной из этих стран повлечет за собой нехватку газа и в других.
Он отметил, что молчание Евросоюза в отношении поведения Азербайджана в Нагорном Карабахе «оглушительно». «Такое молчание создает ощущение двойных стандартов – некоторые случаи рассматриваются как нарушение международного права, а другие просто игнорируются. Это дает надежду другим странам, имеющим территориальные споры со своими соседями, решить их в одностороннем порядке с помощью военной силы. Мы должны решительно подчеркнуть, что Армения оккупировала эти территории после военной интервенции в начале 1990-х годов. Но это не значит, что мы должны признать, что нынешняя ситуация — это честный реванш», — пояснил Владимиров.
Он также объясняет «молчание» в Брюсселе тем, что Азербайджан является ключевым поставщиком нефти и газа. По его словам, нет ничего позитивного в том, что Европа сменит свою зависимость от одного авторитарного государства другим.
Поэтому в долгосрочной перспективе ЕС должен поставить перед собой цель стать независимым от ископаемого топлива, а в краткосрочной перспективе диверсифицировать свои поставки в страны-союзники со схожим геополитическим положением и общим пониманием прав человека.
Болгарский эксперт отметил, что Азербайджан всегда был авторитарным государством, но в последние годы там полностью разрушены демократические институты, личность президента Ильхама Алиева возведена в культ, а все демократические права подавлены.
«Азербайджан всячески лоббирует Европу, чтобы она прекратила сообщать об этих преступлениях против прав человека. За прошедшие годы было доказано, как лоббисты защищали свои позиции. И Россия, и Азербайджан использовали услуги «помощников» по всему Евросоюзу, чтобы изменить внешнеполитическую позицию блока и защитить свои интересы», — сказал Владимиров.
Он утверждает, что разгром Армении в Нагорном Карабахе не мог бы произойти без молчаливой поддержки России, которая была главным гарантом территориальной целостности Армении, но решила не вмешиваться в этот конфликт. Это означает, что сотрудничество с Баку наверняка было – переговоры и координация действий до вторжения в Нагорный Карабах.
На его взгляд, между Азербайджаном и Россией существует четкая договоренность о том, что поставки альтернативной энергии в Европу будут продолжаться. «Есть также подозрение, что Азербайджан и Турция сейчас работают с «Газпромом» над созданием нового маршрута для российских поставок и полным прекращением транзита через Украину. Это будет серьёзный удар по украинскому государству. Фактически и Азербайджан, и Турция служат прикрытием для крупных поставок российского газа через Балканы и в Центральную Европу», — сказал Владимиров.