Բորելը խոսել է հայ-ադրբեջանական հակամարտությունում ՌԴ-ի դերի կարևոր ասպեկտի մասին
ԵՄ-ն, ի տարբերություն այլ միջազգային դերակատարների, չունի թաքնված օրակարգ կամ թաքնված շահեր՝ կապված Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակի հետ։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 13-ին, Եվրախորհրդարանում Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման շուրջ ստեղծված իրավիճակի քննարկման ժամանակ ասել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը՝ պատասխանելով Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Աննա Ֆորտիգայի՝ տարածաշրջանում Ռուսաստանի դերի մասին հարցին։
«Մենք շահագրգռված ենք միայն տարածաշրջանում տևական խաղաղության և կայունության ապահովմամբ։ Բայց Ռուսաստանի հարձակումն Ուկրաինայի վրա երկարաժամկետ և բացասական ազդեցություն է ունեցել ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական առումով տարածաշրջանային գլոբալ մակարդակում և հատկապես Հարավային Կովկասում»,- ասել է Բորելը:
Նրա խոսքով՝ «Ռուսաստանի ներկայիս կենտրոնացումն Ուկրաինայի դեմ պատերազմում զգալի ազդեցություն ունի» Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքական հավասարակշռության վրա:
«Գիտեք, որ Հայաստանը, որպես Ռուսաստանի գլխավորած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության՝ ՀԱՊԿ անդամ, դիմել է ՀԱՊԿ-ին ռազմական աջակցության համար 2022 թվականի սեպտեմբերին, երբ ռազմական էսկալացիա եղավ։ Բայց Հայաստանը ոչ մի աջակցություն չի ստացել ոչ Ռուսաստանից, ոչ ՀԱՊԿ-ից։ Բայց մենք նաև գիտենք, որ ռուսական խաղաղապահ զորքերը տեղակայված են Ղարաբաղում՝ Ադրբեջանի կառավարության հետ համաձայնագրով, և դա, անշուշտ, Ռուսաստանի դերի կարևոր ասպեկտն է այս հակամարտությունում»,- ասել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը։

Боррель рассказал о важном аспекте роли России в армяно-азербайджанском конфликте
У Евросоюза, в отличие от других международных акторов, нет скрытой повестки дня или скрытых интересов в связи с ситуацией на Южном Кавказе. Об этом сегодня, 13 июня, в ходе обсуждения в Европарламенте ситуации, сложившейся вокруг блокады Нагорного Карабаха Азербайджаном, заявил глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель, отвечая на вопрос европарламентария Анны Фортига о роли РФ в регионе.
«Мы заинтересованы только в обеспечении прочного мира и стабильности в регионе. Но нападение России на Украину оказало долгосрочное и негативное влияние как в политическом, так и в экономическом плане на региональном глобальном уровне и особенно на Южном Кавказе», - заявил Боррель.
По его словам, «нынешний фокус России в войне против Украины оказывает значительное влияние» на геополитический баланс Южного Кавказа.
«Вы знаете, что Армения, как член возглавляемой Россией Организации Договора о коллективной безопасности, ОДКБ, обратилась к ОДКБ за военной поддержкой в сентябре 2022 года, когда произошла военная эскалация. Но Армения не получила никакой поддержки ни от России, ни от ОДКБ. Но мы также знаем, что в Карабахе размещены российские миротворческие войска по соглашению с правительством Азербайджана, и это, безусловно, важный аспект роли России в этом конфликте»,- сказал глава дипломатии ЕС