Ավելի քան 30 երկրներ միացել են Ուկրաինայում անվտանգության ապահովման G7-ի նախաձեռնությանը
Ավելի քան 30 երկրներ միացել են Յոթի խմբի (G7) ղեկավարների նախաձեռնությանը անվտանգության ոլորտում Ուկրաինային երկարատեւ աջակցելու մասին։ Այս մասին նշվել է «յոթնյակի» արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունում, որն արվել է Տոկիոյում երկօրյա հանդիպման արդյունքների հիման վրա։
«Մեզանից յուրաքանչյուրը սերտ համակարգմամբ կաշխատի Ուկրաինայի հետ անվտանգության ոլորտում կոնկրետ երկկողմ երկարաժամկետ պարտավորությունների եւ պայմանավորվածությունների ուղղությամբ՝ Ուկրաինայի աջակցության վերաբերյալ Յոթի խմբի երկրների ղեկավարների համատեղ հռչակագրի համապատասխան, որի տակ այսօրվա դրությամբ  31 ստորագրություն կա»,- նշվել է հայտարարությունում։

Более 30 стран присоединились к инициативе G7 об обеспечении безопасности Украины
Свыше 30 государств присоединились к инициативе лидеров стран Группы семи (G7) о долгосрочной поддержке Украины в сфере безопасности. Об этом говорится в совместном заявлении глав внешнеполитических ведомств «семерки» по итогам двухдневной встречи в Токио.
«Каждый из нас в тесной координации будет продвигать работу с Украиной по конкретным двусторонним долгосрочным обязательствам и договоренностям в области безопасности в соответствии с совместной декларацией лидеров стран Группы семи о поддержке Украины, которая на сегодняшний день насчитывает 31 подписанта», - отмечается в коммюнике.