Կառավարությունը հավանություն տվեց 2021-ի պետբյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությանը
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն տվեց Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությանը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը ներկայացրեց հաշվետվության բովանդակությունը և այն առանձահատկությունները, որոնք եղել են 2021 թվականին:
«Կարևոր է արձանագրել, որ 2021 թվականը մեկնարկեց լարված ֆինանսատնտեսական միջավայրով, ինչը պայմանավորված էր Արցախի պատերազմի հարուցած սոցիալական, հոգեբանական անվտանգային, քաղաքական որոշակի ճգնաժամերով, ինչպես նաև քովիդի համավարակով ի հայտ եկած սոցիալ-տնտեսական անորոշություններով: Այս իրավիճակում 2021 թվականի հարկաբյուջետային քաղաքականությունն ուղղված է եղել տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնմանը և հնարավորինս չեզոք հարկաբյուջետային քաղաքականության պայմաններում նպատակադրված էր կապիտալ ծախսերի կատարողականի բաձրացման ճանապարհով հասնել տնտեսական ներուժի վերականգմանը՝ զուգահեռաբար ապահովելով կառավարության պարտքի կայունությունը»,-ասաց ֆինանսների փոխնախարարը՝ նշելով, որ իրականացված հարկաբյուջետային դրամավարկային և տնտեսական քաղաքականությունների համադրման արդյունքում 21 թվականին ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 5,7 տոկոս՝ տարասկզբի կանխատեսվող 3,2 տոկոսի դիմաց: «Նշված տնտեսական հնարավորությունների և հարկային, մաքսային քաղաքականությունների և վարչարարությունների արդյունքում հնարավոր եղավ բարելավել հարկային եկամուտների հավաքման մակարդակը՝ գերակատարելով հարկային եկամուտների և տուրքերի պլանը շուրջ 147 մլրդ դրամով՝ նախորդ տարվա համեմատ աճեցնելով 14,5 տոկոսով: Դրա արդյունքում հարկեր-ՀՆԱ ցուցանիշը նախորդ տարվա նկատմամբ բարելավվեց 0,3 տոկոսային կետով, և 21 թվականին արձանագրեցինք պատմական ամենաբարձր՝ 22,7 տոկոս հարկեր-ՀՆԱ մակարդակը»,- ասաց Արմեն Հայրապետյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ 2021 թվականի ընթացքում Կառավարության պարտքը նվազել է շուրջ 3,2 տոկոսային կետ՝ հասնելով 60,3 տոկոս մակարդակի:
«Այս մակարդակը վերադարձրեց կառավարության վստահությունն ավելի ապահով պարտքի կառավարման միջակայք»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ 2021 թվականին հնարավոր է եղել ժամանակին և ամբողջությամբ իրականացնել օրենքով նախատեսված ծախսերը, և նախատեսվածից մոտ 153 միլիարդ դրամով ավելի է ծախսվել:
Ֆինանսների փոխնախարարն ընդգծեց, որ 2021 թ. ծախսային քաղաքականության առաջնային նպատակներն են եղել նպաստել տնտեսական վերականգմանը, հասնել քովիդի համավարակի և Արցախյան պատերազմի հետևանքների էական մեղմմանը: Այս ուղղությամբ 2021 թ. Կառավարության կապիտալ ծախսերի կատարողականը գրանցել է վերջին տարիների ամենաբարձր ցուցանիշը՝ տարեկան պլանի նկատմամբ կատարվելով 100 տոկոսով. և կազմելով 216 մլրդ դրամ. արդյունքում նախորդ տարվա նկատմամբ արձանագրվել է մոտ 21,4 տոկոսային կետով կատարողականի բարելավում:
Քովիդի համավարակի և Արցախյան պատերազմի հետևանքների էական մեղմանն ուղղված ծավալը կազմել է 54,6 մլրդ դրամ՝ ՀՆԱ-ի մեջ՝ 0,8 տոկոս:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ իր հերթին ասաց, որ 2022 թվականի բյուջեի ծախսերը և եկամուտները հսկայական չափով ավելացվել են:
«Հունվար փետրվար ամսին աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների բերումով մենք որոշակի անհանգստացնող միտումների առերեսվեցինք, բայց ես ուզում եմ ասել նաև, որ մեր լավատեսությունը զգուշորեն վերականգնելու համար շատ կոնկրետ հիմքեր կան, ուզում եմ ընդգծել, որ այս պահի դրությամբ շարունակում ենք ընթանալ բյուջեի եկամտային հատվածի գերակատարման պլանով»,- ասաց նա:
Վարչապետն ընդգծեց, որ 2022 թվականին մարտ ամսվա համար վճարվող աշխատատեղերի առումով ռեկորդ է գրանցվել:
«2022 թվականի մարտ ամսվա համար արձանագրել ենք 654 784 վճարվող աշխատատեղ. ես ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ այս վիճակագրության մեջ մենք հաշվի ենք միայն այն աշխատատեղերը, որոնցով մարդիկ ստացել են աշխատավարձ, և վճարվել է եկամտային հարկ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Правительство утвердило Отчет об исполнении государственного бюджета Республики Армения на 2021 год
Правительство утвердило Отчет об исполнении государственного бюджета Республики Армения за 2021 год, который в установленном порядке будет представлен в Национальное Собрание. Согласно отчету, в результате изменений, внесенных в рамках полномочий правительства и утвержденных Законом о государственном бюджете, программные показатели по части доходов выполнены на 99,6%, составив 1,683.8 млрд драмов, по части расходов - на 97,8%, составив 2,004.3 млрд драмов.
Как отметил заместитель министра финансов Армен Айрапетян, 2021 год начался с напряженной финансово-экономической ситуации, что было обусловлено социально-экономической неопределенностью, возникшей вследствие пандемии коронавируса и Арцахской войны.
В результате сопоставления налогово-бюджетной и финансово-кредитной политики рост ВВП в 2021 году составил 5,7% против прогнозируемых 3,2%. Замминистра отметил, что в 2021 году улучшился уровень сбора налоговых поступлений, который вырос на 14,5% по сравнению с предыдущим годом. В результате показатель соотношения налоги/ВВП улучшился на 0,3 п.п., достигнув исторического максимума в 22,7%.
В этом контесте Никол Пашинян выделил два важных показателя: во-первых, в кризисный год доходы бюджета превысили предварительный план на 147 млрд драмов, во-вторых, по сравнению с предварительным планом, капитальные затраты были выполнены на 100%.
Исполнительная власть приняла решение выделить средства на проведение “Кубка премьер-министра Республики Армения” по командному шоссейному бегу среди школьников. Мероприятие планируется провести 14 мая в Тавушской области, на ведущей к дилижанскому Чистому озеру дороге. В турнире могут принять участие лучшие команды всех школ республики.
Коснувшись принятого решения, Никол Пашинян отметил, что в Армении успешно проводится ряд соревнований под названием “Кубок премьер-министра”. “Их изначальной целью было вовлечь как можно больше людей и через них попытаться популяризировать спорт, здоровый образ жизни. Однако анализ показал, что это все-таки индивидуальные соревнования, и нам нужно выработать общее восприятие и по командным соревнованиям”, — сказал премьер-министр.
Соответственно было принято решение проводить турниры под названием “Кубок премьер-министра” в таких командных видах спорта, для которых не требуется дорогостоящей инфраструктуры для обучения и подготовки.
В этом контексте премьер-министр также подчеркнул важность обеспечения должного информирования о турнире.