Հայաստանը 61-րդ տեղում է՝ ըստ Arton Capital աշխարհի անձնագրային վարկանիշի
Կանադական Arton Capital խորհրդատվական ընկերության 2024 թվականի Global Passport Power Rank-ի համաձայն՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը և Լեսոտոն 61-րդ տեղում են։
Այս վարկանիշի ցուցանիշը տարբեր երկրներ առանց վիզայի մեկնելու հնարավորությունն է։
Բոլոր երեք երկրների շարժունակության միավորը եղել է 83։
Ըստ այս վարկանիշի՝ 37 երկիր առանց վիզայի է ՀՀ անձնագիր ունեցողների համար, 46 երկրներում վիզա կարելի է ստանալ ժամանելուն պես, իսկ 155 երկրներում վիզա պահանջվում է։
Նման իրավիճակ է ստեղծվել նաև Ադրբեջանի քաղաքացիների համար։
Ինչ վերաբերում է Լեսոտոյին, ապա 49 երկիր առանց վիզայի է այս երկրի անձնագիր ունեցողների համար, 34-ը վիզա է տալիս ժամանելիս, 115-ը՝ վիզա է պահանջում։
Համաշխարհային վարկանիշում առաջին տեղն է զբաղեցրել Արաբական Միացյալ Էմիրությունները՝ շարժունակության 180 միավորով։
Այս երկրի քաղաքացիները կարող են առանց վիզայի ճանապարհորդել 132 երկիր, նրանք կարող են վիզա ստանալ 48 երկիր ժամանելուն պես, և միայն 18 երկրներում է վիզա պահանջվում Էմիրությունների համար։
Վերջին՝ 96-րդ տեղում սիրիական անձնագիրն է, որի առկայությունը թույլ է տալիս առանց վիզայի ճանապարհորդել աշխարհի միայն 9 երկիր։

Армения на 61-м месте согласно рейтингу паспортов мира Arton Capital
Согласно рейтингу паспортов мира Global Passport Power Rank на 2024 год канадской консалтинговой компании Arton Capital Армения, Азербайджан и Лесото оказались на 61-м месте.
Показателем для данного рейтинга является возможность путешествовать по разным странам без наличия визы.
Балл мобильности всех трех стран составил 83.
Согласно данному рейтингу, для владельцев паспортов Республики Армения безвизовыми являются 37 стран, в 46 странах визу можно получить по прибытии, а в 155 странах наличие визы обязательно.
Аналогичная ситуация сложилась и для граждан Азербайджана.
Что касается Лесото, то для владельцев паспортов этой страны безвизовыми являются 49 стран, в 34 визу следует получить по прибытии и в 115 – виза обязательная.
На первом месте в глобальном рейтинге оказались Объединенные Арабские Эмираты, бал мобильности которых составил 180.
Граждане этой страны могут путешествовать без визы в 132 страны, получить визу по прибытии они могут в 48 странах и лишь в 18 странах для эмиратцев виза обязательна.
На последнем, 96-м месте, оказался паспорт Сирии, наличие которого позволяет отправляться без визы лишь в 9 стран мира.