Նուբար Աֆեյանը 2 մլն դոլար կհատկացնի Արցախից տեղահանվածներին. աջակցություն կստանա ավելի քան 100.000 արցախցի
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը եւ «Աֆեյան» հիմնադրամի համանախագահ Աննա Աֆեյանը հայտարարել են, որ 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար օժանդակություն կհատկացնեն ավելի քան 100.000 տեղահանված արցախցիներին, որոնք ստիպված են եղել լքել իրենց տները սեպտեմբերին Ադրբեջանի հարձակման հետեւանքով: Նվիրատվությունը կտրամադրի «Աֆեյան» հիմնադրամը, որը նախկինում եւս, միավորելով ջանքերն «Ավրորայի» հետ, աջակցել է արցախցիներին 2020 թվականի պատերազմից հետո: Այս վերջին ֆինանսական աջակցությունը կուղղվի մի քանի ոլորտների, այդ թվում՝ առաջնային կարիքների բավարարում, բժշկական եւ սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն, ինչպես նաեւ երկարաժամկետ կրթական հնարավորությունների ստեղծում:
«Արցախի ժողովրդին ամիսներ շարունակ ահաբեկել են, հարձակվել նրանց վրա իրենց իսկ տներում, իսկ հետո բռնի տեղահանել գիշերվա կեսին»,- ասվում է «Աֆեյան» հիմնադրամի հայտարարության մեջ։ «Յուրաքանչյուր փախստական արժանի է արժանապատիվ վերաբնակեցման Հայաստանում։ Քանի որ մոտենում է ձմեռը, հիմա է գործելու ժամանակը։ Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում նրանց, ովքեր արդեն քայլեր են ձեռնարկել, եւ դիմում ենք համաշխարհային հանրությանը՝ համախմբվելու եւ ցուցաբերելու անհրաժեշտ օժանդակություն մարդասիրական այս ճգնաժամը հաղթահարելու համար»:
2020 թ. սեպտեմբերին՝ Արցախի դեմ ծավալված պատերազմից հետո, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն իրականացրեց «Ավրորան՝ Արցախին» ծրագիրը՝ աջակցելով մարդասիրական լուրջ ճգնաժամի առաջ կանգնած տեղի բնակչությանը: Տեղահանված մարդկանց տրամադրվել է սնունդ, կացարան եւ հագուստ, ինչպես նաեւ առաջին անհրաժեշտության պարագաներ ու կենսական նշանակության դեղորայք: Ծրագրի ընթացքում՝ մինչեւ 2023 թ. հունիս, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հատկացրել է 2.2 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ աջակցելով տեղի եւ միջազգային 70 գործընկերների կողմից իրագործվող 93 նախագծի:

Соучредитель «Авроры» Нубар Афеян и его семейный фонд выделят $2 млн на поддержку вынужденных переселенцев из Арцаха
Нубар Афеян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора», и Анна Афеян, сопредседатель Фонда Афеян, объявили о намерении пожертвовать $2 млн на поддержку более чем 100 000 перемещенных лиц из Арцаха (Нагорного Карабаха), вынужденных покинуть свои дома после смертоносных атак Азербайджана в сентябре этого года. Пожертвование будет выделено через Фонд Афеян, который ранее уже сотрудничал с «Авророй» для оказания помощи жителям Арцаха после войны 2020 года. Очередная финансовая помощь будет направлена на удовлетворение базовых потребностей беженцев и оказание им медицинской и психологической помощи, а также создание долгосрочных образовательных возможностей.
«Жителей Арцаха терроризировали в течение нескольких месяцев, на них нападали в их собственных домах, а затем их в одночасье изгнали, – говорится в заявлении Фонда Афеян. – Каждый из беженцев заслуживает достойного переселения в Армению. С приближением зимы настало время действовать. Мы благодарим тех, кто уже включился в решение проблемы, и призываем мировое сообщество объединиться, чтобы оказать людям поддержку, необходимую для преодоления этого гуманитарного кризиса».
В сентябре 2020 года, после широкомасштабного вооруженного нападения на Арцах, Гуманитарная инициатива «Аврора» запустила программу «Аврора» для Арцаха», направленную на оказание помощи местному населению, столкнувшемуся с тяжелым гуманитарным кризисом в результате военных действий. Перемещенным лицам были предоставлены продукты питания, кров и одежда, а также наборы с предметами первой необходимости и жизненно важными медикаментами. За время действия программы «Аврора» выделила $2,2 млн на поддержку 93 гуманитарных проектов, реализованных 70 местными и международными партнерами. Программа завершилась в июне 2023 года.