Մեկնարկել է Արցախի ԱԳ նախարարի այցը ԱՄՆ
Մեկնարկել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոն։
Արցախի ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ պատվիրակության կազմում է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը։
Այցի շրջանակներում Մասիս Մայիլյանը՝ որպես գլխավոր բանախոս, ելույթ կունենա ԱՄՆ Կոնգրեսում կայանալիք Արցախի Հանրապետության անկախությանը նվիրված միջոցառմանը։ Նախատեսված են նաև մի շարք հանդիպումներ ԱՄՆ Կոնգրեսի հիմնական հանձնաժողովների ղեկավարների և անդամների հետ, ինչպես նաև ելույթներ Վաշինգտոնում գործող հեղինակավոր վերլուծական կենտրոններում։ ԱԳՆ ղեկավարը հանդիպումներ կունենա նաև հայկական համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ հետ։
Հոկտեմբերի 28-ին Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը ՀՀ դեսպանատանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանի և դեսպանության դիվանագիտական անձնակազմի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը։
Արտաքին գործերի նախարարը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները և նախարարության գործունեության հիմնական ուղղությունները, այդ թվում՝ միտված Արցախի միջազգային ճանաչմանն ու արտաքին կապերի ընդլայնմանը։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը կարևորել է ԱՄՆ հետ տարբեր մակարդակներով հարաբերությունների զարգացումը։

Стартовал визит министра иностранных дел Арцаха в США
Начался рабочий визит делегации во главе с министром иностранных дел Республики Арцах Масисом Маиляном в столицу Соединенных Штатов Америки Вашингтон.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, в составе делегации заместитель председателя комиссии по внешним сношениям Давид Мелкумян.
В рамках визита Масис Маилян выступит на мероприятии в Конгрессе США, посвященном Независимости Республики Арцах. Запланирован также ряд встреч с руководителями и членами основных комиссий Конгресса США, а также выступления в авторитетных аналитических центрах, действующих в Вашингтоне. Глава МИД встретится также с представителями армянских общинных организаций.
28 октября делегация Республики Арцах в посольстве РА встретилась с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Армения в США Варужаном Нерсесяном и дипломатическим составом посольства. Во встрече принял участие также постоянный представитель Республики Арцах в США Роберт Аветисян.
Министр иностранных дел представил приоритеты внешней политики Республики Арцах и основные направления деятельности министерства, в том числе направленные на международное признание Арцаха и расширение внешних связей. В этом контексте Масис Маилян отметил важность развития отношений с США на разных уровнях.