ՄԱԿ-ի առաքելությունը Ղարաբաղում կգնահատի բնակչության հումանիտար կարիքները
Ադրբեջանի հետ համաձայնությամբ Լեռնային Ղարաբաղ մեկնող ՄԱԿ-ի առաքելությունը  գնահատելու է տարածաշրջանի բնակիչների հումանիտար կարիքները՝ ինչպես նրանց, ովքեր   որոշելու են մնալ իրենց տներում, այնպես էլ նրանց, ովքեր լքում են դրանք։ Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը։
«Ադրբեջանի կառավարությունը և ՄԱԿ-ը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել տարածաշրջան առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ։ Առաքելությունը կմեկնի այս շաբաթվա վերջին»,- ասել է նա:
Դյուժարիկը հավելել է, որ առաքելության կազմում կլինեն ՄԱԿ-ի հումանիտար հարցերի համակարգման գրասենյակի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի այլ կառույցների ներկայացուցիչներ։ «Մենք 30 տարի մուտք չունեինք Լեռնային Ղարաբաղ։ Ուստի կարևոր է, որ մենք վերջապես կկարողանանք հասնել այնտեղ,- շարունակել է նա։- Մենք Ադրբեջանից օդային ճանապարհով կհասնենք տարածաշրջան։ Տեղում թիմը կգնահատի առկա իրավիճակը և կորոշի ինչպես տարածաշրջանում մնացածների, այնպես էլ այն լքողների հումանիտար կարիքները»:
Դյուժարիկը հավելել է, որ չի կարող հստակեցնել, թե որքան ժամանակ ՄԱԿ-ի առաքելությունը կգործի Ղարաբաղում։

Миссия ООН в Карабахе оценит гуманитарные потребности населения
Направляющаяся в Нагорный Карабах по согласованию с Азербайджаном миссия ООН оценит гуманитарные потребности жителей региона, как тех, кто мог решить остаться в своих домах, так и тех, кто их покидает. Об этом заявил на брифинге представитель генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик.
«Правительство Азербайджана и ООН достигли соглашения о направлении миссии в регион. Миссия пройдет на этих выходных», - сказал он.
Дюжаррик добавил, что в состав миссии войдут представители Управления ООН по координации гуманитарных вопросов, а также других структур ООН. «У нас не было доступа в Нагорный Карабах на протяжении 30 лет. Поэтому важно, что мы наконец сможем туда попасть, - продолжил он. - Мы попадем в регион по воздуху из Азербайджана. На месте команда проведет оценку текущей ситуации и определит гуманитарные потребности как тех, кто остался в регионе, так и тех, кто выезжает из него»
Дюжаррик добавил, что не может уточнить, как долго будет работать миссия ООН в Карабахе.
Отметим, что, по данным правительства Армении, за несколько дней  почти 100 тысяч жителей Арцаха (Нагорный Карабах) вынужденны были покинуть страну и направиться в Армению.