Կոնգրեսական Քրիս Սմիթը ներկայացրել է արցախահայության էթնիկ զտումները կանխելու օրինագիծ
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Մարդու իրավունքների ենթահանձնաժողովի նախագահ, կոնգրեսական Քրիս Սմիթը օրինագիծ է ներկայացրել՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից արցախահայերի հետագա վայրագությունները և էթնիկ զտումները։
Սմիթի ակտը, որը կոչվում է Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտումների և վայրագությունների կանխարգելման ակտ 2023թ. մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝
ԱՄՆ դիվանագետներ ուղարկել տարածաշրջան՝ իրավիճակը վերահսկելու և հետագա չարաշահումների մասին անհապաղ հայտնելու համար.
Հայկական մշակութային վայրերի 24-ժամյա տեսադիտարկում;
Մարդասիրական օգնության տրամադրում շրջափակումից և Լեռնային Ղարաբաղի վրա վերջին հարձակումից տուժած հայերին.
Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումն ու հարձակումը գլխավորած պաշտոնյաների դեմ նոր պատժամիջոցների կիրառում.
Օտարերկրյա ռազմական ֆինանսավորում տրամադրել Հայաստանի դեմոկրատական ​​Հանրապետությանը, որն այժմ վտանգված է Ադրբեջանի կողմից.
Ամերիկյան ռազմական օգնության դադարեցում Ադրբեջանին՝ չեղյալ համարելով Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ բաժնի բացառությունը:
«Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը լուրջ վտանգի տակ է», - ասում է միջազգայնորեն ճանաչված իրավապաշտպան Սմիթը, ով երկու անգամ հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին Բաքվում՝ 2013-ին և կրկին 2014-ին, քննարկելու Ալիևի կոպիտ չարաշահումները։
Սմիթը հետագայում դարձավ Ադրբեջանում ժողովրդավարության մասին օրենքի հեղինակը 2015 թվականին: «Ցավոք, նրանք ստիպված եղան զինաթափվել և իրենց անկախությունը հանձնել անողոք բռնապետին, որի կառավարությունը տարիների ընթացքում բազմիցս սարսափելի չարաշահումներ է կատարել նրանց դեմ, ցանկություն է հայտնել էթնիկ զտումների և նույնիսկ նախաձեռնել ցեղասպանություն՝ շրջափակելով Լաչինի միջանցքը», - ասաց Սմիթը: «Մենք պետք է ապահովենք, որ անցումային շրջանը չնշվի շարունակական վայրագություններով»:
Սմիթի օրինագիծը հաջորդում է Կոնգրեսի մի շարք լսումների՝ նվիրված Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի ծանր վիճակին, այդ թվում՝ այս ամսվա սկզբին տեղի ունեցած արտակարգ լսումներին: «Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերը, ինչպես միշտ, բոլոր իրավունքներն ունեն շարունակելու անվտանգ ապրել իրենց հինավուրց հայրենիքում», - ասել է Սմիթը: «Իմ օրինագիծը որոշակի թեթևացում կբերի և կխրախուսի Բայդենի վարչակազմին գործել հիմա՝ տարածաշրջանում անմեղ կյանքեր փրկելու համար»:

Конгрессмен Крис Смит представил законопроект о предотвращении этнических чисток армян Арцаха
Председатель подкомитета по правам человека Палаты представителей, конгрессмен Крис Смит представил законопроект о предотвращении дальнейших злодеяний и этнических чисток армян Арцаха со стороны Азербайджана.
Закон Смита, получивший название «Закон о предотвращении этнических чисток и зверств в Нагорном Карабахе» 2023 года (HR 5686), требует от Госдепартамента разработать детальную стратегию по обеспечению долгосрочной безопасности и благополучия этнических армян в Нагорном Карабахе посредством ряда мер, в их числе:
• Направление американских дипломатов в регион для наблюдения за ситуацией и немедленного сообщения о любых дальнейших злоупотреблениях;
• Круглосуточный видеомониторинг армянских культурных объектов;
• Оказание гуманитарной помощи армянам, пострадавшим в результате блокады и недавнего нападения на Нагорный Карабах;
• Введение новых санкций в отношении должностных лиц, руководивших блокадой и нападением на Нагорный Карабах;
• Предоставление иностранного военного финансирования демократической Республике Армения, которой сейчас угрожает Азербайджан;
• Прекращение военной помощи США Азербайджану путем отмены исключения 907-ой поправки к Закону о поддержке свободы
«Народ Нагорного Карабаха находится в серьезной опасности», — сказал Смит, международно признанный правозащитник, который дважды встречался с Ильхамом Алиевым, президентом Азербайджана, в Баку — в 2013 году и еще раз в 2014 году — чтобы обсудить вопиющие злоупотребления со стороны Алиева. Позже Смит в 2015 году стал автором Закона о демократии в Азербайджане.  «К сожалению, они были вынуждены разоружиться и отдать свою независимость безжалостному диктатору, чье правительство на протяжении многих лет неоднократно совершало против них ужасающие злоупотребления, выражало желание провести этническую чистку и даже инициировало геноцид, установив блокаду Лачинский коридор», — сказал Смит. «Мы должны гарантировать, что переходный период не будет отмечен продолжающимися злодеяниями».
Законопроект Смита последовал за серией слушаний в Конгрессе, посвященных тяжелому положению армян, живущих в Нагорном Карабахе, включая экстренное слушание в начале этого месяца. «Армяне, живущие в Нагорном Карабахе, как всегда, имеют полное право продолжать жить на своей древней родине в безопасности», – сказал Смит. «Мой законопроект принесет некоторое облегчение и подтолкнет администрацию Байдена действовать прямо сейчас, чтобы спасти невинные жизни в регионе».