Իտալիան տեղյակ է Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության կրած տառապանքների մասին. ԱԳ նախարար Լուիջի դի Մայո
Իտալիան տեղյակ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ հետևանքների և խաղաղ բնակչության կրած տառապանքների մասին: Այդ մասին Հայաստանի արտգործնախարարի հետ հանդիպումից հետո հայտարարեց Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Լուիջի դի Մայոն:
Նախարարը վերահաստատեց իր երկրի խորը համերաշխությունը հակամարտության բազմաթիվ զոհերին՝ ընդգծելով, որ Իտալիան պատրաստակամ է աջակցելու քաղաքացիական բնակչությանը:
«Մենք դրական ենք վերաբերվում Հայաստանի և Ադրբեջանի բարձր մակարդակի ուղիղ շփումներին և վճռականորեն աջակցելու ենք խաղաղ, համապարփակ և կայուն լուծմանը՝ լուծում, որը երաշխավորում է խաղաղության և կայունության հեռանկարը կովկասյան ողջ տարածաշրջանում, որն իսկապես ռազմավարական խաչմերուկ է ողջ Եվրոպայի համար»,- հայտարարեց Իտալիայի ԱԳՆ ղեկավարը:
Այս համատեքստում, ըստ Լուիջի դի Մայոյի, Իտալիան մեծ կարևորություն է տալիս Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացմանը:
«Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին նոր համաձայնագիրը արժեքավոր հնարավորություն է Բրյուսելի և Երևանի միջև համագործակցությունն ամրապնդելու համար: Այդ պատճառով մենք աջակցում ենք այն հավակնոտ ֆինանսական միջոցառումներին, որոնք Եվրամիությունը առաջարկել է՝ խթանելու օրենքի գերակայությունը, բարեփոխումները և նպաստելու երկրում սոցիալ-տնտեսական աճին», - հավելեց Իտալիայի արտգործնախարարը:

Италия информирована о тяготах мирного населения Нагорного Карабаха. Министр ИД Италии  Луиджи Ди Майо
Италия информирована о тяготах мирного населения Нагорного Карабаха. Министр ИД Италии Луиджи Ди Майо
Италия в курсе долгосрочных последствий нагорно-карабахского конфликта и страданий мирного населения. Oб этом после встречи с министром иностранных дел Армении заявил министр иностранных дел и международного сотрудничества Италии Луиджи Ди Майо
Министр подтвердил глубокую солидарность своей страны с многочисленными людьми, ставшими жертвами конфликта, подчеркнув, что Италия готова поддержать гражданское население.
«Мы положительно относимся к прямым контактам на высоком уровне между Арменией и Азербайджаном и решительно будем содействовать мирному, всеобъемлющему и стабильному решению, которое гарантирует перспективу мира и стабильности во всем кавказском регионе, который действительно является стратегическим перекрестком для всей Европы», - заявил глава МИД Италии.
В этом контексте, по словам Луиджи Ди Майо, Италия придает большое значение развитию отношений Армения-Евросоюз.
«Новое Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве – это ценная возможность для укрепления сотрудничества между Брюсселем и Ереваном. По этой причине мы поддерживаем те амбициозные финансовые меры, которые предложил ЕС, с целью содействовать верховенству закона, реформам и способствовать социально-экономическому росту в стране», - подчеркнул министр иностранных дел Италии.