Իսրայելը գաղտնի օգնել է Ադրբեջանին Արցախը «վերադարձնելու» համար. AP
Իսրայելը զենքով գաղտնի օգնել է Ադրբեջանին Արցախը վերադարձնելու համար։ Այս մասին հայտնի է դարձել AP News-ին։
«Մեզ համար լուրջ խնդիր է այն, որ իսրայելական զենքը կրակում է մեր ժողովրդի վրա։ Ես չեմ հասկանում, թե ինչու Իսրայելը չի կարող գոնե ինչ-որ մտահոգություն հայտնել այն մարդկանց ճակատագրի հարցում, որոնք արտաքսվել են իրենց հայրենիքից»,- գործակալությանն ասել է Իսրայելում Հայաստանի դեսպան Արման Հակոբյանը։
Ադրբեջանի ռազմական գործողությունն սկսվելուց առաջ ընդամենը մի քանի շաբաթում ռազմական բեռնատար ինքնաթիռները բազմիցս թռել են Իսրայելի հարավային ավիաբազայի եւ Արցախից ոչ հեռու գտնվող օդանավակայանի միջեւ, վկայում են թռիչքների հսկման տվյալները եւ հայ դիվանագետները։ Այդ թռիչքները տագնապեցրել են պաշտոնյաներին Երեւանում, որոնք երկար ժամանակ զգուշանում էին Իսրայելի եւ Ադրբեջանի միջեւ դաշինքից, ասված է հրապարակման մեջ։
Իսրայելի արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարությունները հրաժարվել են մեկնաբանել Արցախում իսրայելական զենքի օգտագործումը կամ Հայաստանի անհանգստությունն Ադրբեջանի հետ նրա գործընկերության առիթով։
Փորձագետների գնահատմամբ՝ 2016-2020թթ. Իսայելը Ադրբեջան է մատակարարել իր զինանոցի մոտ 70 տոկոսը, ինչն Ադրբեջանին գերազանցություն է ապահովել Հայաստանի նկատմամբ եւ խթանել Իսրայելի խոշոր պաշտպանական արդյունաբերությունը։
«Իսրայելական զենքը շատ կարեւոր դեր է խաղացել՝ թույլ տալով ադրբեջանական բանակին հասնել իր նպատակներին»,- ասել է Ստոկհոլմի խաղաղության խնդիրների հետազոտության միջազգային ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Փիտեր Վեզեմանը, որը զբաղվում է զենքի վաճառքի հարցով։
Վեզեմանի խոսքով՝ իսրայելական մեծ հեռահարության հրթիռները եւ պայթող դրոնները փոխհատուցում են Ադրբեջանի ոչ մեծ ռազմաօդային ուժերը, անգամ երբեմն հարվածներ հասցնելով հենց Հայաստանի տարածքում։ Իսրայելական «երկիր-օդ» դասի «Բարաք-8» հրթիռները պաշտպանում են Ադրբեջանի օդային տարածքը՝ խփելով հրթիռներն ու անօդաչուները, ավելացրել է նա։
Անցած ամիս հարձակումից ոչ շատ առաջ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ բանակը փորձարկել է «Բարաք-8» հրթիռները։ Դրանք ստեղծած Israel Aerospace Industries ընկերությունը հրաժարվել է մեկնաբանել Ադրբեջանի կողմից իր ՀՕՊ համակարգերի եւ մարտական դրոնների օգտագործումը։
«Մենք ուրախ ենք այդ համագործակցության համար, այն բավական բարեհաջող էր եւ օգտակար պաշտպանության համար»,- AP գործակալությանն ասել է Իսրայելում Ադրբեջանի դեսպան Մուխթար Մամեդովը՝ խոսելով ադրբեջանական զինված ուժերին Իսրայելի աջակցության մասին։ «Մենք դա չենք թաքցնում»։

AP: Израиль тайно помог Азербайджану оружием для «возвращения» Нагорного Карабаха
Израиль тайно помог Азербайджану оружием для возвращения Нагорного Карабаха. Об этом стало известно AP News.
«Для нас серьезной проблемой является то, что израильское оружие стреляет по нашему народу. Я не понимаю, почему Израиль не может выразить хоть какую-то озабоченность судьбой людей, изгнанных со своей родины», — заявил агентству посол Армении в Израиле Арман Акопян.
Всего за несколько недель до начала военной операции Азербайджана военные грузовые самолеты неоднократно летали между южной израильской авиабазой и аэродромом недалеко от Нагорного Карабаха, согласно данным отслеживания полетов и словам армянских дипломатов. Эти полеты встревожили чиновников в Ереване, которые долгое время опасались стратегического альянса между Израилем и Азербайджаном, сказано в материале.
Министерства иностранных дел и обороны Израиля отказались комментировать использование израильского оружия в Нагорном Карабахе или обеспокоенность Армении по поводу ее военного партнерства с Азербайджаном.
По оценкам экспертов, в период с 2016 по 2020 год Израиль поставил Азербайджану почти 70% своего арсенала, что дало Азербайджану преимущество перед Арменией и стимулировало крупную оборонную промышленность Израиля.
«Израильское оружие сыграло очень важную роль, позволив азербайджанской армии достичь своих целей», — сказал Питер Веземан, старший научный сотрудник Стокгольмского международного института исследования проблем мира, который отслеживает продажи оружия.
По словам Веземана, израильские ракеты большой дальности и взрывающиеся дроны, известные как барражирующие боеприпасы, компенсируют небольшие военно-воздушные силы Азербайджана, даже иногда нанося удары глубоко по территории самой Армении. Между тем, израильские ракеты класса «земля-воздух» «Барак-8» защищают воздушное пространство Азербайджана, сбивая ракеты и беспилотники, добавил он.
Незадолго до наступления в прошлом месяце министерство обороны Азербайджана объявило, что армия провела испытание ракеты «Барак-8». Его разработчик, компания Israel Aerospace Industries, отказалась комментировать использование Азербайджаном своей системы ПВО и боевых дронов.
«Мы рады этому сотрудничеству, оно было весьма благоприятным и весьма полезным для обороны», — сказал агентству AP посол Азербайджана в Израиле Мухтар Мамедов, говоря в целом о поддержке Израилем азербайджанских вооруженных сил. «Мы этого не скрываем».