Բրազիլիան երկխոսության կոչ է արել Ղարաբաղի հարցում՝ ԵՄ-ի, Մոսկվայի և ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ
Բրազիլիայի կառավարությունը մտահոգությամբ հետևում է Ղարաբաղում տեղի ունեցող իրադարձություններին, դրանց ազդեցությանը խաղաղ բնակչության վրա և հակամարտության կողմերին կոչ է անում խաղաղ երկխոսության գնալ Բրյուսելում, Մոսկվայում և Վաշինգտոնում, հաղորդում է հարավամերիկյան երկրի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Բրազիլիայի կառավարությունը մեծ մտահոգությամբ է հետևում Լեռնային Ղարաբաղում նորացված լարվածությանը, հատկապես հաշվի առնելով այն ազդեցությունը խաղաղ բնակչության վրա։ Բրազիլիայի կառավարությունը կրկնում է, որ կայուն լուծման լավագույն ուղին խաղաղ երկխոսությունն է, հատկապես բանակցային երեք հարթակների (Բրյուսել, Մոսկվա և Վաշինգտոն) միջոցով»,- ասվում է Բրազիլիայի ԱԳՆ-ի կայքում։
Հայտարարության տեքստի համաձայն՝ Բրազիլիան ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մյուս անդամների հետ միասին կշարունակի ուշադիր հետևել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար և անվտանգության իրավիճակին։

Бразилия призвала к диалогу по Карабаху при посредничестве ЕС, Москвы и США
Правительство Бразилии с обеспокоенностью следит за событиями в Карабахе, их воздействием на гражданское население, и призывает стороны конфликта к мирному диалогу на площадках Брюсселя, Москвы и Вашингтона, сообщило министерство иностранных дел южноамериканской страны.
«Правительство Бразилии с большой обеспокоенностью следит за возобновлением напряженности в Нагорном Карабахе, особенно с учетом ее воздействия на гражданское население. Правительство Бразилии вновь заявляет, что лучший путь к долгосрочному решению - это мирный диалог, особенно посредством трех действующих переговорных платформ (Брюссель, Москва и Вашингтон)», - говорится в сообщении на сайте МИД Бразилии.
Согласно тексту заявления, Бразилия вместе с другими членами Совета Безопасности ООН продолжит внимательно следить за гуманитарной ситуацией и ситуацией с безопасностью в Нагорном Карабахе.