Ավելի քան 10 հազար արցախցիներ լքել են Հայաստանը. Բեգլարյանը նշել է վերադարձի պայմանը
Ավելի քան 10 000 բռնի տեղահանվածներ Լեռնային Ղարաբաղից հեռացել են Հայաստանից: Այս մասին APRI Armenia վերլուծական կենտրոնի «Առաջընթաց անորոշության պայմաններում» համաժողովում ասաց Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
Նա կարևորեց տեղահանվածների՝ Հայաստանում որոշակիություն տեսնելը։ Շատերը կարող են հեռանալ Հայաստանից, բայց շատերը կարող են մնալ, և դրա համար պետք է պայմաններ ստեղծվեն։ Կարեւորը հասկանալն է, որ խնդիրը քաղաքական է, ոչ թե մարդասիրական։ Մենք պետք է նայենք պատճառներին, այլ ոչ թե հետեւանքներին:
Նա կարծում է, որ պատասխանատվության իրենց բաժինը կրում են և՛ Հայաստանի իշխանությունները, և՛ միջազգային կազմակերպությունները։ Բեգլարյանը դժգոհեց ՀՀ կառավարությունում ռազմավարական նպատակի բացակայությունից:
«Նրանք ընտրեցին ձուլման ճանապարհը, և ես կցանկանայի տեսնել մարդկանց վերադարձը հայրենիք գոնե բարձր ինքնավարության մակարդակով՝ միջազգային երաշխիքով։
Ռուս խաղաղապահներն ու միջազգային կազմակերպությունները ձախողել են իրենց առաքելությունը: Այժմ, հայերի Արցախ վերադարձի համար, իդեալականորեն անհրաժեշտ է ՄԱԿ-ի խաղաղապահների տեղակայումը։ Բացի այդ, Լեռնային Ղարաբաղը և հարակից տարածքները պետք է ապառազմականացվեն»,- նշեց նա։
Բեգլարյանի խոսքով, այս ճգնաժամը հակահայկական քաղաքականության վրա հիմնված Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպանության արդյունք է։ Բեգլարյանը նշեց, որ կարիքների գնահատումը վաղուց պետք է արվեր, սակայն հույս ունի, որ 2 ամսվա ընթացքում այդ աշխատանքները կավարտվեն։
«Հայաստանի իշխանությունները կենտրոնացած են միայն անձնական կարիքները լուծելու վրա, սակայն խնդրին պետք է մոտենալ Արցախի ժողովրդի շահերի, արցախցիների հավաքական իրավունքների տեսանկյունից»,- հավելեց Բեգլարյանը։ Նա մատնանշեց տեղահանվածներին փախստականի կարգավիճակ տրամադրելու անհրաժեշտությունը, որպեսզի նրանք կարողանան այդ հիմքով պետական ​​աջակցություն ստանալ:
«Այս մեկ ամսվա ընթացքում ՀՀ իշխանությունները հայտարարություններ արեցին ֆինանսական աջակցության մասին, սակայն մարդիկ ստացել են ընդամենը 100 հազար դրամ, թեև կան բազմաթիվ կարիքներ, որոնք բավարարելու համար ավելի շատ միջոցներ են պահանջում։ Խնդիրը նաև այն է, որ որոշումները կայացվում են առանց Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների տեսակետները հաշվի առնելու»,- եզրափակեց նախկին պաշտոնյան։

Более 10 тыс. переселенцев из Арцаха покинули Армению: Бегларян назвал условие возвращения
Более 10 000 тыс. вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха покинули Армению. Об этом на конференции аналитического центра APRI Armenia «Прогресс в условиях неопределенности» заявил бывший госминистр Арцаха Артак  Бегларян.
Он отметил важность того, чтобы переселенцы видели определенность в Армении. Многие могут покинуть Армению, но многие могут остаться, и для этого нужно создать условия. Самое главное - понимать, проблема политическая, а не гуманитарная. Нужно обратиться к причинам, а к последствиям.
Он считает, что и власти Армении, и международные организации несут свою долю ответственности. Бегларян посетовал на отсутствие  стратегической цели у власти Армении.
«Они выбрали пути ассимиляции, а я бы хотел видеть возвращение людей на родину на уровне хотя бы высокой автономии с международной гарантией.
Российские миротворцы и международные организации свою миссию провалили. Сейчас для возвращения армян в Арцах в идеале нужно размещение  миротворцев ООН. Кроме того, Нагорный Карабах и прилегающие к нему территории  должны быть демилитаризованы», - отметил он. По его оценке, наблюдаемый кризис - результат геноцида со стороны Азербайджана на основе антиармянской политики. Бегларян заметил, что оценку потребностей нужно было сделать еще давно, однако он надеется, что эти работы завершатся в течение 2 месяцев.
«Власти Армении ориентированы на решение только личных потребностей, однако необходимо подходить к проблемы с точки зрения интересов  народа Арцаха, коллективных прав арцахцев»,  - добавил Бегларян.  Он указал на необходимость предоставления  переселенцам статуса беженцев, чтобы они смогли получить государственную поддержку исходя из этого.
«В течение этого месяца властями Армении были сделаны заявления о финансовой поддержке, но люди получили только по 100 тыс драмов, хотя есть множество потребностей, для удовлетворения которых нужно больше средств. Проблема также в том, что решения принимаются без учета представителей Нагорного Карабаха», - заключил экс-чиновник.