Արցախը բանակցություններից դուրս է մղվել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի իշխանության տարիներին, և դա պատմական փաստ է. Վիկտոր Սողոմոնյանը Լավրովի հայտարարության հետքերով
Հայաստանի 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մամուլի խոսնակ Վիկտոր Սողոմոնյանը պնդում է՝ Լեռնային Ղարաբաղը հակամարտության լուծման բանակցություններից դուրս է մղվել ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի իշխանության տարիներին:
«Լեռնային ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցիչների մասնակցությունը բանակցություններին դադարել է 1996 թվականին: Սա պատմական փաստ է, որի մասին բազմաթիվ փաստաթղթեր կան», -PrimeNews.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սողոմոնյանը:
Դիտարկմանը, թե ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի երևանյան հայտարարությունից հետո փորձագիտական շրջանակներից հնչում է տեսակետ, որ Արցախի դուրս մղումը բանակցություններից եղել է հենց Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության տարիներին, Սողոմոնյանը արձագանքեց. «Ցավում եմ, որ այդփորձագետները առաջնորդվում են ոչ թե փաստերով, այլ ասեկոսեներով: Կարող եմ միայն ափսոսանք հայտնել: Պատմական փաստեր կան, որոնք ապացուցում են, որ Լեռնային Ղարաբաղը բանակցություններից դուրս է մղվել 1996 թվականին: Այստեղ վերլուծության կարիք չկա: Ես նրանց խորհուրդ կտամ ընթերցել 1997 թվականի հունվարին արտգործնախարարի կողմից տրված ասուլիսի նյութերը, որտեղ Ժիրայր Լիպարիտյանը ափսոսանք է հայտնում, որ ընդունեցին Ադբեջանի առաջարկը բանակցել առանց Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների: Ինչի՞ մասին է խոսքը»:
Հիշեցնենք՝ նոյեմբերի 11-ին Երևանում ասուլիսի ժամանակ Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Հայաստանի նախկին ղեկավարներից մեկի որոշմամբ Արցախը դուրս է մղվել բանակցություններից: Հայաստանում շատ փորձագիտական շրջանակներ պնդումներ են անում, որ Լավրովը իր հայտարարությամբ ակնարկել է հենց Ռոբերտ Քոչարյանին:

Арцах был вытеснен из переговоров в годы правления Левона Тер-Петросяна, и это исторический факт: Согомонян по следам заявления Лаврова
Пресс-секретарь второго президента Армении Роберта Кочаряна Виктор Согомонян утверждает, что Нагорный Карабах был вытеснен из переговоров по урегулированию карабахского конфликта в годы правления первого президента Армении Левона Тер-Петросяна.
«Представители Нагорного Карабаха перестали участвовать в переговорах с 1996 года при президентстве Левона Тер-Петросяна, и это исторический факт, который подтвержден множеством документов»,- сказал Согомонян в беседе с корреспондентом PrimeNews.
На замечание о том, что после Ереванского заявления министра иностранных дел России Сергея Лаврова в экспертных кругах стали звучать мнения о том, что глава российского МИД намекнул, что Арцах был вытеснен  из переговоров именно в период президентства Роберта Кочаряна, Согомонян ответил: «Мне очень жаль, что эти эксперты в своих суждениях руководствуются не фактами, а домыслами. Есть исторические факты, доказывающие, что Степанакерт перестал участвовать в переговрах с 1996 года. И эти факты не нуждаются в анализах. Я бы посоветовал этим экспертам ознакомится с материалами известной пресс-конференции тогдашнего министра иностранных дел Жирайра Липаритяна от января 1997 года, где он выражает сожаление тем, что они приняли предложение Азербайджана вести переговоры без представителей Нагорного Карабаха. О чем вообще идет речь», - заметил  Согомонян.
Напомним, что 11 ноября на пресс-конференции в Ереване Сергей Лавров заявил, что решением одного из бывших руководителей Армении Арцах был вытеснен из переговоров.