Արցախն ու Օվերն-Ռոն-Ալպը ստորագրեցին համագործակցության պայմանագիր
Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը Երևանում հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիական Հանրապետության Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանային Խորհրդի նախագահ Լորան Վոքիեի հետ։
Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնահերթությունները, մասնավորապես՝ անդրադարձ կատարելով օտարերկրյա պետությունների վարչատարածքային միավորների հետ համագործակցության հաստատման գործընթացին՝ կարևորելով այն Արցախի քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների անխոչընդոտ իրացման, Արցախի համայնքների արդյունավետ կենսագործունեության և միջազգային գործընթացներում հանրապետության ներգրավվածության տեսանկյունից։
Հանդիպման արդյունքներով կողմերը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր, որում, մասնավորապես, նշվում է, որ Արցախի ժողովրդի մեկուսացումը խոչընդոտում է նրա կողմից իր հիմնարար իրավունքների և ազատությունների իրացումն ու հակասում ազատության, հավասարության և համագործակցության ոգուն, առանց որոնց տարածաշրջանում ամուր խաղաղության հաստատումն անհնար է:
Կողմերն ընդգծում են միջազգային համագործակցության կարևորությունը՝ ժողովուրդների միջև խաղաղ հարաբերությունների և բարեկամության զարգացման, լայնախոհության և հանդուրժողականության, ինչպես նաև տնտեսական բարգավաճման խթանման տեսանկյունից։
Հռչակագրում անդրադարձ է կատարվում նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, մասնավորապես, համոզմունք է հայտնվում, որ Արցախի իշխանությունների վերստին ներգրավումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո ընթացող բանակցային գործընթացին  առավել բարենպաստ պայմաններ կստեղծի ադրբեջանա֊ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի արդյունավետության բարձրացման համար։
Հռչակագրին միացել են նաև Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի մի շարք քաղաքների քաղաքապետեր։
Օվերն-Ռոն-Ալպը Ֆրանսիայի 18 շրջաններից մեկն է, որը գտնվում է երկրի հարավ-արևելյան մասում։ Շրջանի մակերեսը  69.711 քառ. կմ է, այն ունի 7.8 միլիոն բնակիչ։

Арцах и Оверн-Рон-Алп подписали декларацию о сотрудничестве
Министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян встретился в Ереване с председателем регионального совета Овернь-Рона-Альпы Французской Республики  Лораном Вокье.
Масис Маилян представил основные приоритеты внешней политики Арцаха, коснулся   установления сотрудничества с административно-территориальными единицами зарубежных государств, отметив его важность с точки зрения беспрепятственной реализации фундаментальных прав  граждан Арцаха, эффективной жизнедеятельности арцахских общин и вовлеченности республики в международные процессы.
Стороны подчеркнули важность международного сотрудничества с точки зрения    содействия  развитию мирных и дружественных отношений между народами, поощрения толерантности и широты мышления, а также обеспечения экономического благосостояния.
В Декларации затронут также процесс мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, в частности, выражено убеждение, что возвращение властей Арцаха  за стол переговоров, ведущихся под эгидой Минской группы ОБСЕ, создаст более благоприятные условия для повышения эффективности процесса урегулирования.
Стороны выразили готовность поощрять все шаги, позволяющие народу Арцаха реализовать право на самоопределение и направленные на укрепление мира, стабильности и дружбы между народами в рамках международного права, в частности, посредством реализации программ развития образования и экономики. В этом контексте стороны выразили также свою поддержку инициативам на уровне местных органов власти Арцаха и Франции.