Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքներին ամսական կտրամադրվի 40 հազար դրամ,  ևս 10 հազար դրամ՝ կոմունալ բոլոր ծախսերի համար․ Փաշինյան
Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքներին ամսական կտրամադրվի 40 հազար դրամ, ևս 10 հազար դրամ՝ կոմունալ բոլոր ծախսերի համար․ Փաշինյան
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերի եւ եղբայրների համար սկսում ենք բնակության ծախսերի աջակցության ծրագիր: Այս մասին հայտնու է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Յուրաքանչյուր ընտանիքի բնակության ծախսերը հոգալու համար մեկ անձի հաշվով կտրամադրվի ամսական 40 հազար դրամ, գումարած եւս 10 հազար դրամ մեկ անձի հաշվով՝ կոմունալ բոլոր ծախսերի համար: Այս ծրագիրը կմեկնարկի հոկտեմբերի 1-ից եւ կգործի առնվազն 6 ամիս: Ծրագրի շահառու կլինեն բոլոր բռնի տեղահանվածները՝ անկախ տարիքից:
Բացառություն կլինեն այն ընտանիքները, որոնք ՀՀ-ում ունեն բնակարան, ինչպես նաեւ խնամքի հատուկ կենտրոններում գտնվող անձինք, որոնք չեն կարող բնակարան վարձել:
Նախապես հայտարարված՝ յուրաքանչյուր բռնի տեղահանվածի 100 հազար միանվագ դրամների վճարումը կսկսվի հաջորդ շաբաթ:
Վաղը Հումանիտար կենտրոնի ժամը 12:00-ի եթերում մանրամասները կներկայացնի փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը:
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերի եւ եղբայրների խնդիրները կշարունակեն գտնվել մեր շարունակական ուշադրության կենտրոնում»,- գրել է նա:

Пашинян: Начинаем программу по поддержке расходов на проживание наших братьев и сестер из Нагорного Карабаха
Мы начинаем программу по поддержке расходов на проживание наших братьев и сестер, вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха. Об этом сообщил премьер-министр РА Никол Пашинян на своей странице в Facebook.
На покрытие расходов на проживание каждой семьи будет выделено 40 000 драмов на человека в месяц, плюс еще 10 000 драмов на человека на все коммунальные расходы. Эта программа начнется с 1 октября и будет действовать не менее 6 месяцев. Бенефициарами программы будут все вынужденно перемещенные лица, независимо от возраста.
Исключение составят семьи, имеющие квартиру в РА, а также люди, находящиеся в специальных центрах и не имеющие возможности снять квартиру.
Как сообщалось ранее, на следующей неделе начнется единовременная выплата по 100 тысяч драмов каждому вынужденному переселенцу.
Подробности завтра в 12:00 в эфире Гуманитарного центра представит вице-премьер-министр Тигран Хачатрян.
Проблемы наших братьев и сестер, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, и дальше будут находиться в центре нашего постоянного внимания», - написал он.