Արայիկ Հարությունյանն իր թեկնածությունը կառաջադրի Արցախի նախագահական ընտրութուններում
2020-ին Արցախում սպասվող նախագահական ընտրություններին «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունն առաջդարեց իր նախագահի՝ Արայիկ Հարությունյանի թեկնածությունը, ինչը միաձայն ընդունվեց։
Իր ելույթում Արայիկ Հարությունյանը մասնավորապես նշեց, որ ժողովուրդն իրենց վստահել է, որովհետև միշտ անկեղծ են եղել նրա հետ: «Այս համագումարը նոր քաղաքական էջ է բացելու մեր կուսակցության համար, քանի որ առաջին անգամ պատրաստվում ենք առաջիկայում կայանալիք համապետական ընտրություններին հանդես գալ նախագահի սեփական թեկնածուով. սա նշաձողի ամենաբարձր սահմանումն է: Ամենայն պատասխանատվությամբ ուզում եմ հայտարարել, որ ունենք բոլոր նախադրյալները` ստանձնելու մեր երկրի քաղաքական ողջ պատասխանատվությունը՝ համագործակցելով այլ քաղաքական ուժերի հետ»,- ասաց նա։
Նա նաև նշեց, որ Հայաստանում տեղի ունեցած դրական փոփոխություններն անպայման հասնելու են նաև Արցախ։«Արդեն իսկ ունենք շոշափելի ցուցանիշներ։ Տեսնում ենք, թե ինչ քաղաքականություն է վարում Հայաստանի կառավարությունը և այդպես կլինի նաև Արցախում»,-ասաց նա։
Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ դժվար է պատկերացնել Արցախի ապագան՝ առանց Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնության:

Араик Арутюнян выдвинет свою кандидатуру на президентских выборах в Арцахе
На предстоящих в 2020 году президентских выборах в Арцахе партия «Свободная Родина» выдвинула кандидатуру своего председателя Араика Арутюняна. Предложение было единогласно принято.
"Этот съезд откроет новую политическую страницу для нашей партии, поскольку впервые мы выступим на общегосударственных выборах с собственным кандидатом в президенты. Со всей ответственностью заявляю, что у нас есть все возможности, чтобы  взять на себя политическую ответственность за будущее нашей страны, сотрудничая с другими политическими силами», - сказал он.
Арутюнян также отметил, что положительные изменения в Армении обязательно достигнут и Арцаха."У нас уже есть ощутимые показатели. Мы видим, какую политику проводит правительство Армении, и так будет и в Арцахе", - сказал он.