ԶՊՄԿ-ն ներկայացրել է գործարանի որոշ պաշտոնների ներկայիս աշխատավարձերի տվյալները
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, խախտելով Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսդրությունը և աշխատանքային պայմանագրերը՝ 2025 թվականի հունվարի 31-ին «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ մի շարք աշխատակիցներ չեն ներկայացել աշխատանքի, չեն կատարել իրենց աշխատանքային պարտականությունները կամ լքել են իրենց աշխատատեղերը՝ առաջադրելով անհիմն և անիրատեսական աշխատավարձի բարձրացման վերաբերյալ վերջնագրային պահանջներ՝ դրանով իսկ խաթարելով Ընկերության աշխատանքային գործընթացը։
Հաշվի առնելով հասարակական արձագանքը՝ ներկայացնում ենք մի շարք կարևոր փաստեր և թվեր.
• Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ ընկերության աշխատակիցները նախկինում ևս կազմակերպել են բողոքի ակցիաներ և ոչ թույլատրելի գործադուլներ աշխատավարձի բարձրացման պահանջով, այդ թվում՝ մինչև բաժնետերերի և ղեկավարության փոփոխությունները, օրինակ՝ 2018 թվականին։
• 2024 թվականի սեպտեմբերից ընկերությունը սկսել է աշխատավարձերի վերանայման գործընթաց՝ նպատակ ունենալով ներդնել աշխատանքի վարձատրության ինստիտուցիոնալ սկզբունքներ, վերացնել սոցիալական անհավասարությունները և ապահովել ոլորտի ստանդարտների ու օբյեկտիվ չափանիշների վրա հիմնված վարձատրության թափանցիկ համակարգ։
• Այս փոփոխությունների շրջանակում, օրինակ, բեռնատարների օպերատորների և նրանց օգնականների վարձատրության վերանայման արդյունքում (2024 թվականի հոկտեմբեր) նրանց վարձատրության գործարքային բաղադրիչը զգալիորեն աճել է։
• Անկախ սեպտեմբերից իրականացվող բարեփոխումներից՝ անհրաժեշտ ենք համարում նշել, որ այս պահին էլ ԶՊՄԿ-ի միջին աշխատավարձը գերազանցում է ոլորտի բոլոր ցուցանիշները։
• Սյունիքի մարզում միջին աշխատավարձը երկրորդն է մայրաքաղաքից հետո, ինչը պայմանավորված է ոլորտի, մասնավորապես՝ ԶՊՄԿ-ի գործունեությամբ։
Աշխատավարձերի վերաբերյալ կամայական մեկնաբանություններից խուսափելու համար՝ ներկայացնում ենք գործարանի որոշ պաշտոնների ներկայիս աշխատավարձերի տվյալները (ՀՀ դրամ՝ նվազագույն-առավելագույն, ներառյալ հարկերը)։
Հարստացուցիչ ֆաբրիկա
Ընթացիկ աշխատավարձ՝ ըստ կարգի
Ֆլոտատոր
399,470-594,099
Փականագործ
329,918-580,003
էլեկտրագազաեռակցող
359,856-609,491
Հանքանյութի մանրացման և փոխադրման արտադրամաս
Կոնվեյերավար
450,090-480,060
362,789-614,809
Ծանր բեռնատարների վարորդների վարձատրությունը կատարվում է գործարքային համակարգով (կմ/երթ)
Միջին ամսական աշխատավարձ (ներառյալ հարկերը)
90 տոննա
1,140,151
130 տոննա
1,372,247
180 տոննա
1,672,215
Ընդհանուր միջին
1,394,871
Բացի այդ՝
• ԶՊՄԿ-ի բոլոր աշխատակիցները (ներառյալ բանվորները) և նրանց ընտանիքի անդամները, այդ թվում՝ ծնողները, ապահովված են առողջապահական ապահովագրությամբ, իսկ այն ծախսերը, որոնք ապահովագրական ընկերությունները չեն փոխհատուցում, ֆինանսավորվում են ընկերության բարեգործական հիմնադրամի կողմից։
• Բոլոր աշխատակիցները կարող են օգտվել օրենքով սահմանված արձակուրդային օրերից և օգտվել արհմիության տրամադրած արտոնյալ կամ անվճար ուղեգրերից՝ Հայաստանի և տարածաշրջանի հանգստյան տներում։
• Ընկերությունն ապահովում է աշխատակիցների և նրանց երեխաների ուսման ծախսերի փոխհատուցում։
• Աշխատակիցներին տրամադրվում է անվճար տրանսպորտ և մեկանգամյա սնունդ։
• Ընկերությունը սոցիալական լայնածավալ ծրագրերի շրջանակում ֆինանսավորում է մանկապարտեզներ, սպորտային խմբակներ, բժշկական հաստատություններ, մշակույթի տներ, բազմաթիվ միջոցառումներ և հարյուրավոր այլ սոցիալական ծրագրեր։
Քանի որ վերջին օրերին գործադուլի կազմակերպիչների կողմից տարածվում է ապատեղեկատվություն՝ իբրև «աղքատիկ» աշխատավարձերի և վատ վարձատրության պայմանների մասին, հանրության դատին ենք թողնում վերոնշյալ թվերը և փաստերը։
Լրացուցիչ՝
• Չարտոնված գործողություններում ներգրավված աշխատակիցների թիվը չի գերազանցում Ընկերության աշխատակիցների ընդհանուր թվի 7-8%-ը։
• Արհմիությունը չի աջակցում այս գործողություններին` համարելով դրանք անօրինական, և չի դիտարկում դրանք որպես գործադուլ։
• «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ի և նրա աշխատակիցների մեծամասնության շահերից ելնելով՝ ընկերությունն իր իրավունքն է համարում իրավական գործընթացների շրջանակում պատասխանատվության ենթարկել խախտումներ կատարողներին։
«ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ում աշխատում է ավելի քան 4,600 մարդ։ Շատ դեպքերում աշխատանքի տեղավորումը պայմանավորված է բացառապես սոցիալական խնդիրներով և միշտ չէ, որ արտացոլում է ընկերության իրական կարիքները մասնագետների հարցում։
Ամեն օր Կադրերի բաժին են ուղարկվում մեծ թվով աշխատանքային դիմումներ՝ չնայած սահմանափակ թվով թափուր աշխատատեղերին։ Մենք վստահ ենք, որ մեր աշխատակիցների մեծ մասը գնահատում է իրենց աշխատանքը և ընկերության վերաբերմունքը, ուստի նրանք չպետք է տուժեն որոշ անպատասխանատու հրահրիչների գործողություններից։

Зангезурский медно-молибденовый комбинат обнародовал зарплаты некоторых своих сотрудников
Как сообщалось ранее, в нарушение трудового законодательства Республики Армения и трудовых договоров, 31 января 2025 года, ряд работников ЗАО «ЗММК» не явились на работу, не приступили к своим трудовым обязанностям, либо оставили свое рабочее место с предъявлением ультимативных требований по нереалистичному повышению зарплат, чем саботировали трудовой процесс в Компании.
Принимая во внимание общественный резонанс, предоставляем некоторые важные факты и цифры:
• Считаем необходимым напомнить, что сотрудники компании и ранее организовывали протесты и несанкционированные забастовки с требованием повышения зарплаты, включая периоды до изменения состава акционеров и руководства компании, например в 2018 году.
• С сентября 2024 года, с целью институционализации принципов оплаты заработного труда, a также нивелирования социальных неравенств и обеспечения транспарентной системы оплаты труда, компания инициировала пересмотр зарплат, основываясь на стандарты отрасли и на объективные критерия.
• В рамках данных изменений, например, после пересмотра оплаты труда операторам погрузчиков и их помощникам (в октябре 2024 года) сдельная часть их зарплаты уже значительно выросла.
• В независимости от внедряемых с сентября изменений, считаем необходимым подчеркнуть, что и в данный момент средняя зарплата в компании ЗММК превышает все показатели в отрасли.
• Средняя заработная плата в Сюникской области вторая по величине после столицы, благодаря отрасли и главным образом ЗММК.
• Во избежание произвольных интерпретаций на тему действующих заработных плат, приведем некоторые примеры действующих окладов на комбинате (AMD -драм - минимальная-максимальная включая налоги).
Обогатительная фабрика
Действующая зарплата согласно разряду
Флотатор
399,470-594,099
Слесарь
329,918-580,003
Электрогазосварщик
359,856-609,491
Цех дробления и транспортировки руды
Конвейерщик
450,090-480,060
362,789-614,809
Водители большегрузов на карьере оплачиваются по сдельной системе оплаты труда (км/рейс).
Месячная средняя зарплата включая налоги
90т
1,140,151
130т
1,372,247
180т
1,672,215
Итого в среднем
1,394,871
• Все сотрудники ЗММК (в том числе рабочие), и члены их семей, в том числе их родители, имеют медицинское страхование, а расходы, которые не компенсируются страховыми компаниями, финансируются за счет благотворительного фонда компании.
• Все сотрудники, используя предоставленные им законодательством дни на отпуск, могут пользоваться льготными или бесплатными путевками в дома отдыхов Армении и региона предоставляемым профсоюзом.
• Компания компенсирует учебные расходы сотрудников и их детей.
• Сотрудникам предоставляется бесплатный транспорт и питание.
• В рамках масштабных социальных проектов компания финансирует детские сады, спортивные кружки, медицинские учреждения, дом культуры, многочисленные мероприятия и сотни других социальных проектов
Так как за последний день зачинщиками протестов распространяется дезинформация о якобы «нищенских» зарплатах и плохих условиях компенсации труда, оставляем на объективную оценку общественности вышеуказанные цифры и информацию.
Также доводим до вашeго сведения:
• В незаконных действиях участвует не более 7-8% сотрудников компании.
• Профсоюз не поддерживает вышеуказанные действия, оценивая их неправомерными и не оценивает их в качестве забастовки.
• В интересах ЗАО «ЗММК» и подавляющего большинства работников ЗАО «ЗММК», Компания будет реализовывать свои права по привлечению нарушителей к дисциплинарной ответственности по всей строгости закона.
В ЗАО ЗММК работает более 4,600 человек и трудоустройство в компании зачастую решает исключительно социальный вопрос в регионе, не всегда отражая реальные потребности в персонале компании. В отдел кадров ежедневно направляется огромное количество заявлений на прием на работу в условиях редких вакансий. Уверены, что большинство наших сотрудников ценят свою работу и отношение компании и они не должны страдать от действий некоторых безответственных подстрекателей.