Ռուսաստանի քաղաքացիություն ստացած բոլոր միգրանտները պարտավոր են մասնակցել պատերազմին․ ՌԴ Քննչական կոմիտեի ղեկավար
Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի ղեկավար Ալեքսանդր Բաստրիկինը նպատակահարմար է համարում դիտարկել հատուկ ռազմական գործողության առաջադրանքների կատարմանը մասնակցելու համար ՌԴ բոլոր քաղաքացիների առաջնահերթ մասնակցությունտ։ Այս մասին նա հայտարարել է «Ռոսիյսկայա գազետա" - ին տված հարցազրույցում։
«Ձեռք բերելով Ռուսաստանի քաղաքացիություն՝ այդ մարդիկ ստանում են ոչ միայն իրավունքներ, այլև պարտականություններ, որոնք սահմանված են գործող օրենսդրությամբ։ Դրանցից մեկը Ռուսաստանի Դաշնության Զինված ուժերում ժամկետային ծառայություն անցնելն է՝ պահանջներին համապատասխան։ Հատուկ ռազմական գործողության անցկացման պայմաններում պետությունը խթանում է օտարերկրյա քաղաքացիներին՝ պայմանագրով զինվորական ծառայության անցնելու համար՝ հնարավորություն ընձեռելով պարզեցված կարգով ստանալ Ռուսաստանի քաղաքացիություն»,- ընդգծել է Բաստրիկինը։
Ըստ նրա՝ վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ օտարերկրացիները զանգվածաբար ստանում են Ռուսաստանի քաղաքացիություն՝ շրջանցելով զինվորական ծառայությունը։
«Միայն 2022 թվականի առաջին կիսամյակում ավելի քան 60 հազար չափահաս քաղաքացիներ ստացել են Ռուսաստանի քաղաքացիություն և, հետևաբար, ոչ միայն իրավունքներ, այլև սահմանադրական պարտավորություն ունեն պաշտպանելու իրենց ընդունած երկրին», — ընդգծել է ՌԴ ՔԿ ղեկավարը։

Бастрыкин: получившие российское гражданство мигранты обязаны участвовать в СВО
Глава Следственного комитета России Александр Бастрыкин считает целесообразным рассмотреть вопрос о приоритетном направлении натурализованных граждан для участия в выполнении задач специальной военной операции. Об этом он заявил в интервью «Российской газете».
«Приобретая российское гражданство, эти люди получают не только права, но на них также возлагаются и обязанности, которые установлены действующим законодательством. Одной из них является прохождение срочной службы в Вооруженных силах РФ при соответствии предъявляемым требованиям. В условиях проведения специальной военной операции государство стимулирует иностранных граждан для поступления на военную службу по контракту, предоставляя возможность получения гражданства России в упрощенном порядке», — подчеркнул Бастрыкин.
«Статистика говорит о том, что иностранцы массово получают российское гражданство, минуя военную службу. За последние пять лет его приобрели более миллиона лиц, прибывших из стран Средней Азии и Закавказья, в том числе 550 тысяч бывших жителей Таджикистана, Узбекистана и Кыргызстана. Только в первом полугодии 2022 года более 60 тысяч совершеннолетних граждан указанных государств получили российское гражданство и, следовательно, не только права, но и конституционную обязанность по защите принявшей их страны», — подчеркнул глава СК РФ.