Հարազատները, որոնք համաձայն չեն զոհված զինվորների ԴՆԹ-անալիզների հետ, դիմում են ԿԽՄԿ
Մի քանի տասնյակ ընտանիքներ, որոնք համաձայն չեն մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված զինվորների ԴՆԹ-անալիզների հետ, դիմել են ԿԽՄԿ՝ նրանց անհետ կորածների ցուցակում ներառելու հայտով։ Այս մասին տեղեկացրել է Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցային ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին լրագրողների հետ զրույցում։
ԿԽՄԿ տվյալներով՝ ներկայում մարտական գործողությունների ընթացքում անհետ կորածների ցուցակներում ներառված են մոտ հազար մարդու անուններ։ Մոտ 700 անհետ կորած կա 90-ականներից, առաջին պատերազմից, եւս 300 հոգի՝ 2020-23թթ. գործողություններից։
Հարցին, թե ինչ է տեղի ունենում, եթե ծնողները համաձայն չեն ԴՆԹ հետազոտության արդյունքների հետ, չեն ընդունում իրենց որդիների զոհվելը եւ դիմում են ԿԽՄԿ նրանց որպես անհետ կորած գրանցելու համար, ԿԽՄԿ պատվիրակության ներկայացուցիչը նշել է, որ շատ կարեւոր է հասկանալ իրական, օբյեկտիվ պատճառը, թե ինչու ընտանիքները չեն ընդունում արդյունքները։ Նա նշել է, որ ԿԽՄԿ-ն պատրաստ է աջակցել համապատասխան փորձագիտական մարմինների աշխատանքին, որպեսզի ապագայում նվազագույնի հասցվի նման դեպքերի թիվը։ Խոսքը կարող է վերաբերել ինչպես ռազմական սրացումների, այնպես էլ տարերային աղետների հետեւանքներին, նշել է Ամատունին։ Նա հայտնել է, որ ԿԽՄԿ է դիմել մի քանի տասնյակ ընտանիք, որոնք համաձայն չեն ԴՆԹ-անալիզների հետ։
Երեւանի եւ Բաքվի համատեղ աշխատանքի հնարավորության մասին հարցին ի պատասխան Ամատունին հիշեցրել է, որ ԿԽՄԿ-ն չի մասնակցում բանակցություններին, բայց հանդես է գալիս որպես չեզոք միջնորդ, այսինքն՝ իշխանությունների հետ երկխոսության ընթացքում յուրաքանչյուր երկրի պատվիրակություն փորձում է հարցը պահել իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում։ ԿԽՄԿ-ն պատրաստ է այսուհետ եւս աջակցել գործընթացին, սակայն կարեւոր է երկրի ղեկավարության քաղաքական կամքը, որպեսզի գործընթացն առաջ ընթանա։
Ինչ վերաբերում է այն դեպքերին, երբ կան տվյալներ այն մասին, որ անձը գերության մեջ է, բայց Ադրբեջանի իշխանությունները չեն ընդունում դա, ԿԽՄԿ ներկայացուցիչը նշել է, որ առայժմ չկա պաշտոնական հաստատում, եւ ինչ-որ բան պնդելը դժվար է։ «ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելում են բոլոր անձանց, որոնց գերության մեջ գտնվելը հաստատել են Ադրբեջանի իշխանությունները։ Ընտանիքներն առաջինն են իմանում այցելությունների մասին»,- փաստել է Զառա Ամատունին։ Նա նաեւ նշել է, որ ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելում են գերիներին անկախ կարգավիճակից։ «Այցելում ենք բոլոր անձանց, որոնց գերության մեջ գտնվելը հաստատել են իշխանությունները։ Սակայն մեր կազմակերպությունը չի տեղեկացնում այցելվող անձանց թվի մասին»,- նշել է Զառա Ամատունին։

Родные не согласных с ДНК-экспертизами погибших солдат обращаются в МККК для включения в списки без вести пропавших
Несколько десятков семей, не согласных с результатами ДНК-экспертиз погибших в ходе боевых действий родственников, обратились в МККК с заявкой на включение имен родных в списки без вести пропавших. Об этом сообщила руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни в беседе с журналистами.
По данным МККК, в настоящее время в списки без вести пропавших вследствие нагорно-карабахского конфликта от Армении и Нагорного Карабаха включены имена около тысячи человек. Около 700 пропавшие без вести в первую войну, 90-ые годы прошлого века, еще около 300 в ходе военных действий 2020- 23 гг.
На вопрос о том, что происходит, если родители не согласны с итогами ДНК-исследования, не признают гибель своих сыновей и обращаются в МККК для регистрации родственника как без вести пропавшего, представитель делегации МККК отметила, что очень важно понять реальную, объективную причину, почему семьи не принимают результаты. Одновременно она отметила готовность МККК содействовать работе соответствующих экспертных органов, чтобы в будущем минимизировать  число таких случаев. Речь может идти как о последствиях военных обострений, так и стихийных бедствиях, пояснила Зара Аматуни. Она также сообщила, что в МККК обратилось несколько десятков семей, не согласных с результатами ДНК-экспертиз.
Касательно возможности совместной работы Еревана и Баку в поиске без вести пропавших, Аматуни напомнила, что МККК не участвует в переговорах, но выступает в качестве нейтрального посредника, то есть, в ходе диалога с властями делегации в каждой стране стараются держать вопрос в центре внимания властей. МККК готов и далее содействовать процессу, однако важна политическая воля руководства стран, чтобы продвигать процесс.
Что касается случаев, когда есть данные о пребывании лица в плену, но власти Азербайджана не признают, представитель МККК заметила, что пока нет официального подтверждения, что-либо утверждать затруднительно. «Представители МККК посещают всех лиц, пребывание которых подтвердили власти Азербайджана. Семьи первыми узнают о посещении лиц», - констатировала Зара Аматуни. Она также указала, что представители МККК посещают пленных независимо от статуса. «Посещаем всех лиц, пребывание которых подтверждено властями. Однако наша организация не сообщает число посещаемых лиц», - отметила Зара Аматуни.