ՄԿԽԿ-ն օգնում է Սյունիքի գյուղացիներին վարելահողերի մշակման գործում
Խնածախ գյուղի շրջակայքի հողերը քարքարոտ են, և նման հող մշակելը գյուղացիների համար դժվար է։ Գյուղի տնտեսության հիմքը մինչև վերջերս անասնապահությունն էր, սակայն 44-օրյա պատերազմի հետևանքները փոխեցին իրականությունը։ Արոտավայրերի մեծ մասը կամ ամբողջությամբ կորսվել է, կամ գտնվում է սահմանին այնքան մոտ, որ հնարավոր չէ օգտագործել։
«Արոտավայրերի կորուստը լուրջ ազդեցություն է ունեցել անասնապահության վրա՝ գյուղում խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակը 2020 թվականի համեմատ նվազել է մոտ 40 տոկոսով։ Արոտավայրերի 10 տոկոսը՝ մոտ 200 հա, հնարավոր չէ օգտագործել՝ սահմանին մոտ լինելու պատճառով», – լրագրողներին, որոնք այցելել էին գյուղը Երևանի պատվիրակության կողմից կազմակերպված ՄԿԽԿ-ի մամուլի շրջայցի շրջանակում, պատմել է Խնածախի վարչակազմի ղեկավար Սեյրան Միրզոյանը։
2020 թվականին Սյունիքում և Վայոց ձորում իրավիճակի էսկալացիայից հետո Միջազգային Կարմիր խաչի կոմիտեն իրականացնում է մի շարք ծրագրեր՝ օգնելու գյուղացիներին փոխհատուցել կորուստները։ Դրանցից մեկը՝ վարելահողերի մշակման աջակցությունն է։ Ծրագրի հիմնական շահառուները Սյունիքի սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներն են։
«ՄԿԽԿ-ի օգնությամբ մշակվել է Խնածախի բնակիչներին պատկանող մոտ 80 հա վարելահող։ Կան հողամասեր, որոնք 30 տարի չեն մշակվել, դրանց մշակման համար տեխնիկա է անհրաժեշտ, որը բավարար չէ։ Ծրագրից օգտվել է մոտ 70 ընտանիք։ Տեխնիկան քիչ է, հողը՝ քարքարոտ։ Համայնքը տեխնիկա ձեռք է բերել, բայց մինչև այն հասնում է Խնածախ, աշխատանքային սեզոնը ավարտվում է», – նշել է Միրզոյանը՝ հավելելով, որ գյուղն ունի մոտ 950 հա վարելահող, սակայն օգտագործվում է ավելի քիչ։
Ըստ նրա, թեև ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է աջակցել տարածքների մշակմանը, կան խնդիրներ. մոտ 30 տոկոս գյուղացիների հողամասերի սեփականության իրավունքը ձևակերպված չէ, ինչի պատճառով նրանք չեն կարող օգտվել սուբսիդավորումից։ Փաստացի օգտագործվում է 300–350 հա, ինչը գյուղի հնարավորությունների մեկ երրորդն է։ Բացի այդ, մոտ 38 հա մասնավոր հողամասեր չեն մշակվում, քանի որ դարձել են չեզոք գոտի։ Գյուղում կա նաև ջրի խնդիր։ Ոռոգման ջուրը հասանելի է գյուղացիների մոտ քառորդին։
Հող մշակելու դժվարություններից և ջրի պակասից ոչ պակաս խնդիր է աշխատատեղերի բացակայությունը, ինչը հիմնականում պայմանավորում է արտագաղթը։ «Գյուղից հեռանում են առաջին հերթին աշխատատեղերի բացակայության պատճառով։ Այս խնդիրը կարելի է լուծել փոքր ձեռնարկությունների ստեղծմամբ։ Շատ անգամ առաջարկել ենք, բայց մեզ չեն լսել։ Որպես տարբերակ՝ կարելի է բացել կարի արհեստանոց, որը կաշխատեցնի 15–20 ընտանիք։ Գաղափարներ շատ կան։ Կարելի է ջերմոցներ և խելացի ֆերմաներ ստեղծել, բայց այստեղ հարցը հանգում է ջրի խնդրին։ Եթե ջրի հարցը լուծվի, կարելի է առաջ շարժվել։ Ինչպես արդեն նշեցի, հիմնական խնդիրը ոռոգման ջուրն է, խմելու ջուրն ինչ-որ կերպ կա, ծայրահեղ դեպքում կարելի է օգտվել բնական աղբյուրներից», – ասում է Սեյրան Միրզոյանը։
Մեկնաբանելով Խնածախի հատվածում սահմանային ընդհանուր իրավիճակը՝ գյուղապետը նշում է. ընդհանուր առմամբ հանգիստ է, անասունները տեղում են, անհանգիստ հակառակորդին արդեն վարժվել են։

МККК помогает сельчанам Сюника осваивать пахотные земли
Земля в районе сюникского села Хнацах каменистая, обрабатывать такую землю сельчанам сложно. Основой экономики Хнацаха до недавнего времени было животноводство, но итоги 44-дневной войны изменили реальность. Большая часть пастбищ либо утеряна вовсе, либо расположена так близко к границе, что нет возможности их использовать.
«Потеря пастбищ сильно отразилась на скотоводстве – поголовье крупного рогатого скота в селе сократилось примерно на 40 процентов по сравнения с 2020 г. 10 процентов пастбищ невозможно использовать из-за близкого расположения к границе. Это порядка 200 га», - рассказал руководитель администрации Хнацаха Сейран Мирзоян журналистам, посетившим село в рамках организованного ереванской делегацией МККК пресс-тура.
Чтобы помочь сельчанам компенсировать потери, МККК после эскалации 2020 г в Сюнике и Вайоц дзоре реализует ряд программ, одна из них содействие в освоении пахотных земель. Основные адресаты программы – жители приграничных сел Сюника.
«Около 80 га частных пахотных земель жителей Хнацаха обработаны с помощью МККК. Есть участки, не обрабатывавшиеся 30 лет, для их освоения нужна техника, которой не хватает. Воспользовались программой около 70 семей. Техники мало, земля каменистая. У общины есть приобретенная техника, но пока добирается до Хнацаха, сезон работ заканчивается», - рассказал Мирзоян, добавив, что у села около 950 га пахотных земель, но используется меньше.
По его словам, хотя правительство РА готово оказать содействие в обработке территорий, есть проблемы, примерно у 30 процентов сельчан не оформлено право собственности на участки. По этой причине они не могут воспользоваться субсидированием. Фактически используется 300-350 га, это треть возможностей села. При этом около 38 га частных земель не обрабатывается, поскольку стали нейтральной полосой. В селе есть и проблема с водой. Оросительная доступна примерно четверти сельчан.
Не меньшая проблема, чем сложности с обработкой земли и нехватка воды, отсутствие рабочих мест. Именно она в большей степени порождает миграцию. «Уезжают в первую очередь из-за отсутствия рабочих мест. Эту проблему можно решить созданием небольших предприятий. Мы много раз предлагали, пока к нам не прислушались. Как один из вариантов, можно открыть швейную мастерскую, она обеспечит работой 15-20 семей. Идей много. Можно теплицы и умные фермы, но тут вопрос упирается в проблему с водой. Решится вопрос воды - можно двигаться дальше. Как уже сказал выше, основная проблема с поливной, питьевая худо-бедно есть, в крайнем случае можно воспользоваться природными источниками», - говорит Сейран Мирзоян.
Комментируя общую ситуацию на границе на участке Хнацаха, глава села отмечает: в целом спокойно, стада целы, к неспокойному противнику привыкли