Մեզ մոտ Եվրասիական տնտեսական միության հետ կապերի խզման հարց չկա․ Մհեր Գրիգորյան
Հայաստանը կմտածի Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրոպական միության միջև ընտրության մասին, երբ հարցը դրվի կտրուկ, լրագրող Պավել Զարուբինին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, տեղեկացնում է «Ինտերֆաքսը»-ը։
Նա նշել է, որ այս պահին Հայաստանի համար ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հարց չի դրվում։ «Երբ գործը հասնի նրան, որ այդ հարցը դրվի կտրուկ, այդ ժամանակ այս հարցի շուրջ կլինի կոնկրետություն, այդ ժամանակ էլ կանցկացնենք սթրես-թեստեր, եթե նման անհրաժեշտություն լինի։ Հիմա մենք պարզապես նման սցենար չենք դիտարկում», - ասել է Գրիգորյանը։ «Մեզ մոտ Եվրասիական տնտեսական միության հետ կապերը խզելու հարց չի դրվում։
Հետևաբար, մենք այս պահին հաշվարկներ անելու որևէ անհրաժեշտություն չենք տեսնում», - հավելել է նա՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Հայաստանը հաշվարկել է տնտեսության հնարավոր վնասը ԵԱՏՄ-ի հետ կապերի կրճատման կամ խզման դեպքում։
Գրիգորյանը նաև հայտարարել է, որ Ռուսաստան ապրանքների ներմուծման հետ կապված խնդիրները տեխնիկական բնույթ են կրում, և հիմա իմաստ չունի եզրակացություններ անել Հայաստանի և Ռուսաստանի առևտրաշրջանառության վերաբերյալ։ «Հետևաբար, առևտրաշրջանառության վերաբերյալ ինչ-որ վերլուծություններ անելու պարզապես որևէ իմաստ չեմ տեսնում, և հույս ունեմ, որ այն խնդիրները, որոնք հիմա առաջանում են ապրանքների՝ դեպի Ռուսաստան շարժման հետ, հույս ունեմ, որ դրանք տեխնիկական կլինեն, և շուտով կվերանան», - հայտարարել է Հայաստանի փոխվարչապետը։
Նա նշել է, որ կիսում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքը՝ երկրի հարստանալու ծրագրերի վերաբերյալ։ «Իհարկե, ես կիսում եմ Հայաստանի վարչապետի կարծիքը։ Դա ըստ սահմանման այդպես է։ Ինչպես կհարստանա, ինչ կլինի, ինչպիսի հոսքեր կլինեն՝ դա երկար խոսակցություն է։
Հիմա ինձ համար դժվար կլինի ոտքի վրա պարզապես մեկ խոսքով պատասխանել ձեր այս հարցին», - ասել է Գրիգորյանը։

Мгер Григорян: Армения будет думать о выборе между ЕАЭС и ЕС, когда вопрос встанет ребром
Армения будет думать о выборе между Евразийским экономическим союзом и Европейским союзом, когда вопрос встанет ребром, заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян в интервью журналисту Павлу Зарубину, передаёт «Интерфакс».
Он отметил, что сейчас у Армении не стоит вопрос выхода из ЕАЭС. «Когда дело дойдет до того, что этот вопрос встанет ребром, тогда будет конкретика с этим вопросом, тогда и будем проводить стресс-тесты, если будет такая необходимость. Сейчас мы просто не рассматриваем такого сценария», - сказал Григорян. «У нас не стоит вопрос разрыва связей с Евразийским экономическим союзом.
Соответственно, делать расчеты, мы в этом не видим никакой необходимости на данный момент», - добавил он, отвечая на вопрос, подсчитывала ли Армения возможный ущерб экономике в случае сокращения или разрыва связи с ЕАЭС.
Григорян также заявил, что что проблемы с ввозом товаров в Россию носят технический характер, а делать сейчас выводы по торговому обороту Армении и России нет смысла. «Соответственно, делать какие-то анализы по торговому обороту я просто не вижу никакого смысла, и надеюсь, те проблемы, которые сейчас возникают с движением товаров в сторону России, надеюсь, что они будут техническими, и скоро их не будет», - заявил вице-премьер Армении.
Он отметил, что разделяет мнение премьера Армении Никола Пашиняна о планах страны разбогатеть. «Конечно же, я разделяю мнение премьер-министра Армении. Это по определению так. Как разбогатеет, что будет, какие будут потоки - это долгий разговор.