ՀՀ ինքնիշխան տարածքներ հանձնելը, իշխանության վերազանցությամբ ընդունված ապօրինի որոշումները պետության դեմ ուղղված ծանր հանցագործություններ են․ «Տավուշը հանուն Հայրենիքի»
«Տավուշը Հանուն Հայրենիքի» քաղաքացիական շարժման հայտարարությունը․
«Ապրիլ 17-ի առավոտյան Տավուշի մարզի Ոսկեպար գյուղ է ժամանել Նիկոլ Փաշինյանը՝ փակ հանդիպում ունենալով Ոսկեպարի բնակիչների հետ:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել փակ ձևաչափով` առանց հեռախոսների և լրատվության ներկայացուցիչների:
Պետության գոյությանը և ամբողջ հայությանն առնչվող այսպիսի կարևորագույն հարցերին այս ձևաչափով անդրադառնալն ինքնին խնդրահարույց է։
Ակնհայտ է, որ խնդիրը միայն Ոսկեպար, Բաղանիս և Կիրանց գյուղերի բնակիչներին չի վերաբերում։ Տավուշից ռազմավարական տարածքների զիջման հարցը ողջ հայ ժողովրդի հարցն է։
Հետևաբար, վերահաստատում ենք․
1. ՀՀ սահմանազատման և սահմանագծման հարցը չի կարող լուծվել միայն Տավուշի մի քանի գյուղի բնակիչների համաձայնությամբ կամ անհամաձայնությամբ՝ այդպիսով պետության ողջ հետագա ճակատագրի և տարածքային ամբողջականության պատասխանատվությունը դնելով մեր հերոսական գյուղացիների ուսերին:
Հետևաբար, հարցի լուծումը միայն գյուղաբնակ հայրենակիցների դաշտ տեղափոխելը նշանակում է առկա իրավիճակի և հետագա գործողությունների ամբողջ մեղքը և պատասխանատվությունը պետության ղեկավարի ուսերից թոթափել և այն թողնել քաղաքացիների վրա։
2. Հարցը գյուղաբնակ հայրենակիցների ուսերին թողնելը սոցիալական իմաստով նաև նշանակում է ներքին երկպառակտություն, թշնամություն և ատելություն սերմանել գյուղացիների կյանքում, որոնք կարող են համաձայնություն կամ անհամաձայնություն հայտնել տվյալ չափազանց կարևոր հարցի վերաբերյալ: Այսպիսով՝ քայքայվելու է Տավուշի գյուղերում տիրող ներքին համերաշխությունը, որը պահպանվել է հակառակ բոլոր ներքին և արտաքին դժվարությունների:
Հետևաբար, վերստին հայտարարում ենք, որ իշխող ուժի որդեգրած նման վարքագիծը դատապարտելի է։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման հարցերը չեն կարող լուծվել Տավուշի գյուղերի մի քանի բնակիչների ջանքերով։ Հարցը պետք է լուծվի ՀՀ օրենքների և միջազգային պայմանագրերի սահմանած կարգերի համաձայն: Այլ առաջարկներն ու գաղափարները ապօրինի են։
Հիշեցնում ենք, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքներ հանձնելը, իշխանության վերազանցությամբ ընդունված ապօրինի որոշումները պետության դեմ ուղղված ծանր հանցագործություններ են»:

Гражданская инициатива «Тавуш во имя Родины»: Сдача суверенных территорий Республики Армения, незаконные решения властей являются тяжкими преступлениями против государства
Заявление гражданской инициативы «Тавуш во имя Родины»:
«Утром 17 апреля Никол Пашинян посетил село Воскепар Тавушской области, проведя закрытую встречу с жителями Воскепара.
Встреча прошла в закрытом формате без телефонов и представителей СМИ.
Решение в таком формате столь важных вопросов, связанных с существованием государства и всего армянского народа, само по себе проблематично.
Очевидно, что проблема касается не только жителей сел Воскепар, Баганис и Киранц. Вопрос уступки стратегических территорий Тавуша – это вопрос всего армянского народа.
Следовательно подтверждаем: 1. Вопрос демаркации и делимитации Республики Армения не может быть решен только при согласии или несогласии жителей нескольких сел Тавуша, тем самым возлагая ответственность за всю дальнейшую судьбу и территориальную целостность государства на плечи наших героических сельчан.
Поэтому переложить решение вопроса только на соотечественников страны – значит снять всю вину и ответственность за создавшуюся ситуацию и последующие действия с плеч главы государства и переложить ее на граждан.
2. Оставить вопрос на плечах сельских соотечественников в социальном смысле означает также внести в жизнь сельчан внутреннюю разобщенность, вражду и ненависть, которые могут соглашаться или не соглашаться по этому чрезвычайно важному вопросу. Таким образом, будет разрушена внутренняя солидарность в селах Тавуша, сохранившаяся, несмотря на все внутренние и внешние трудности.
Следовательно мы еще раз заявляем, что такое поведение правящей власти достойно осуждения. Вопросы демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном не могут быть решены усилиями нескольких жителей тавушских сел. Вопрос должен быть решен в порядке, установленном законами Республики Армения и международными договорами. Другие предложения и идеи являются незаконными.
Напоминаем, что  Сдача суверенных территорий Республики Армения, незаконные решения властей являются тяжкими преступлениями против государства».